ارزیابی پنج روستای خراسان‌جنوبی برای ثبت به عنوان دهکده جهانی

نادر نینوایی
نادر نینوایی سه شنبه، ۹ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۰
ارزیابی پنج روستای خراسان‌جنوبی برای ثبت به عنوان دهکده جهانی

پنج روستای استان خراسان جنوبی برای ثبت به‌عنوان دهکده جهانی گردشگری ارزیابی می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از ارزیابی پنج روستای این استان برای ثبت دهکده جهانی گردشگری خبر داد.

هادی شاه وردی اظهار کرد:

بررسی و بازدید میدانی کارشناسان و ارزیابان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از روستاهای خراشاد، افین، روستای نایبند، اصفهک و خور برای ثبت به‌عنوان دهکده جهانی گردشگری به‌مدت سه روز انجام شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی افزود:

این روستاها از نظر ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی، صنایع دستی، صنعت، محیط زیست و… مورد بررسی قرار گرفتند و در این بازدید شوراهای اسلامی و دهیاران روستاها نیز حضور داشتند و ضمن معرفی ظرفیت‌های روستا به سوالات کارشناسان برای تکمیل پرونده‌های ثبت جهانی پاسخ دادند.

شاه‌وردی گفت:

بعد از ثبت جهانی ۹ اثر از استان در قالب ۶ گروه، معرفی روستاهای استان و ظرفیت‌های گردشگری آن‌ها در شبکه‌های جهانی گردشگری خبر بسیار خوب و نشان از غنای فرهنگی، تاریخی و … خراسان جنوبی است.

وی افزود:

امیدواریم بر اساس شاخص‌های جهانی، روستاهای استان خراسان جنوبی در زمره روستاهای گردشگری جهانی قرار بگیرد. البته در این راستا نیاز به همکاری و همراهی کلیه دستگاه‌های اجرایی است تا زمینه لازم برای رسیدن به هدف جهانی شدن فراهم شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی بیان کرد:

انتخاب بهترین دهکده گردشگری از سال ۲۰۲۱ توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) دنبال می‌شود که مقر اصلی این سازمان در شهر مادرید اسپانیا قرار دارد و هدف از این اقدام تبدیل گردشگری به محرک توسعه روستایی و رفاه روستاییان است.

این مسئول افزود:

سازمان جهانی گردشگری ۹ شاخصه از جمله منابع فرهنگی و طبیعی، ارتقاء و ترویج فرهنگ حفظ منابع طبیعی، پایداری اقتصادی، پایداری اجتماعی، پایداری زیست محیطی، توسعه گردشگری و انسجام در زنجیره ارزش افزوده، حاکمیت و اولویت‌بندی گردشگری – زیرساخت‌ها و ارتباطات و سلامت، ایمنی و امنیت را به‌عنوان معیارهای انتخاب روستاهای جهانی اعلام کرده است.

شاه‌وردی گفت:

از مزایای انتخاب شدن به‌عنوان روستای جهانی می‌توان به معرفی در سطح بین‌المللی به‌عنوان نمونه‌ای برجسته از یک مقصد گردشگری روستایی، ارائه گواهی امضا شده توسط دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، دارا شدن فضایی برای تبادل تجربه‌های و آموزش، امکان شرکت در رویدادهای مرتبط با توسعه روستایی و گردشگری و در نهایت معرفی کشور صاحب روستا در ابعاد و زوایای مختلف گردشگری اشاره کرد.

وی گفت:

هر ساله پرونده روستاهای واجد شرایط به توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) ارسال و پس از بررسی اسامی دهکده‌های جهانی اعلام می‌شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی یادآور شد:

در سال جاری نیز از بین کل روستاهای ایران، ۱۳۰ روستا وارد مرحله اولیه انتخاب به‌عنوان روستای جهانی شدند و سپس بر اساس شاخص‌های سازمان جهانی این تعداد به ۳۰ روستا تقلیل داده شد.

شاه وردی گفت:

در نهایت بر اساس ظرفیت اعلام شده برای هر کشور، ۸ روستا به‌عنوان کاندیدای نهایی ایران انتخاب شد و در نهایت روستای کندوان در رقابت با بیش از ۲۰۰ روستا از کشورهای مختلف در فهرست دهکده‌های جهانی سازمان جهانی گردشگری جای گرفت.

مطالب مرتبط:

منبع مهر

دیدگاه