ابراز امیدواری در خصوص لغو روادید چین برای ایرانی‌ها

نادر نینوایی
نادر نینوایی سه شنبه، ۹ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۸
ابراز امیدواری در خصوص لغو روادید چین برای ایرانی‌ها

رئیس انجمن دوستی ایران و چین ابراز امیدواری کرد که چینی‌ها با تسهیل صدور روادید شرایط سفر شهروندان ایرانی را آسان‌تر کنند.

در شرایطی که ایران روادید چینی‌ها را به‌صورت یک‌طرفه لغو کرده، رئیس انجمن دوستی ایران و چین ابراز امیدواری کرد که چینی‌ها نیز با تسهیل صدور روادید شرایط سفر شهروندان ایرانی را آسان‌تر کنند.

علاء‌الدین بروجردی رئیس انجمن دوستی ایران و چین با اشاره به تسهیلات و شرایطی که ایران برای گردشگران و شهروندان چینی بر سفر به این کشور ایجاد کرده است، گفت:

امیدوارم طرف چینی هم شرایط آسان‌تری برای صدور روادید و سفر گردشگران، تجار و علاقه‌مندان ایرانی سفر به چین فراهم سازد و بیش از پیش شاهد گسترش همکاری گردشگری بین دو کشور باشیم.

وی افزود:

سالانه حدود ۱۵۰ میلیون نفر از مردم چین به‌عنوان گردشگر به کشورهای مختلف جهان سفر می‌کنند، این ظرفیت بزرگ و فرصت مناسبی برای افزایش جذب گردشگر در ایران و تقویت صنعت گردشگری کشور است.

بروجردی تصریح کرد:

روابط ایران و چین قدمتی چند هزار ساله دارد و به‌ویژه در زمینه جاده ابریشم دریایی و زمینی، دو کشور پیوندهای عمیقی دارند. نمادهای متعدد فرهنگی و هنری کهن ایران در مناطق مختلف چین دیده می‌شود و این نشانه تاریخ غنی و کهن روابط دو ملت و دو کشور است و انجمن دوستی ایران و چین هم تلاش دارد این پیوندها را بیش از پیش تقویت کند. ایران به‌طور یک طرفه با چین لغو روادید انجام داده و سفر گردشگران، تجار و شهروندان چینی به ایران را تسهیل کرده است، ما هم پیگیریم و امیدوارم طرف چینی هم با ایجاد تسهیلاتی در زمینه صدور روادید برای شهروندان ایران، شرایطی را فراهم سازد تا سفر شهروندان ایرانی به چین و روند اخذ روادید با سهولت بیشتر انجام شود.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین با اشاره جاده ابریشم جدید که در عصر جدید و به ابتکار چین با عنوان یک پهنه - یک راه بار دیگر ظهور و بروز یافته است، حاطرنشان کرد:

هنر و فرهنگ و مناسبات فرهنگی و هنری در داد و ستدها و همکاری‌های پیرامون جاده ابریشم نقش مهمی داشته و وجود آثار فرهنگی و هنری کهن ایران در چین و آثار مشابه چین در ایران نشان‌دهنده جایگاه و نقش‌برجسته ایران در جاده ابریشم است؛ امیدوارم در ابتکار جدید یک پهنه- یک راه هم ایران مثل قرن‌ها و هزاره‌های گذشته، نقش و جایگاه برجسته در زمینه‌های مختلف داشته باشد.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه