آمادگی پنج کشور برای حضور در نمایشگاه گردشگری اصفهان

نادر نینوائی
نادر نینوائی چهار شنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۰۷
آمادگی پنج کشور برای حضور در نمایشگاه گردشگری اصفهان

پنج کشور برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌ دستی اصفهان آمادگی خود را اعلام کردند.

به گفته مدیر امور فرهنگی و روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان تا این لحظه کشورهای امارات متحده عربی، ترکیه، مالزی، روسیه و عمان برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌ دستی اصفهان اعلام آمادگی کرده‌اند.

شهرام امیری گفت:

با شهرهای خواهر خوانده‌های اصفهان نیز برای مشارکت در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی رایزنی شده است که به احتمال چهار خواهرخوانده که هنوز اسامی آن‌ها قطعی نیست، در این نمایشگاه مشارکت خواهند داشت.

اصفهان با شهرهای شی آنِ چین، کوالالامپورِ مالزی، فلورانسِ ایتالیا، یاشِ رومانی، بارسلونای اسپانیا، ایروانِ ارمنستان، کویتِ کویت، فرایبورگِ آلمان، هاوانای کوبا، لاهور پاکستان، سن پترزبورگ روسیه، داکارِ سنگال و بعلبکِ لبنان خواهرخوانده است.

وی زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان را از چهارم تا هفتم مهر جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان اعلام و خاطرنشان کرد:

سال گذشته دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان از هفتم تا یازدهم مهر برگزارش شد اما امسال زمان برگزاری سیزدهمین دوره به جلوتر کشیده شده و دلیل آن هم این است که زمانِ برگزاری نمایشگاه با هفته گردشگری تطابق داشته باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد:

در حال حاضر بیش از چهار هزار متر مربع از فضای نمایشگاه به‌طور مساوی به فعالان بخش گردشگری و صنایع دستی اختصاص پیدا کرده است.

مدیر امور فرهنگی و روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان با اشاره به وقوع ناآرامی‌های سال گذشته و هم‌زمانی آن با برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌ دستی اصفهان گفت:

سال گذشته نخستین نمایشگاه گردشگری و صنایع‌ دستی اصفهان بعد از دوران پاندمی کرونا و مقارن با حدوث ناآرامی‌ها برگزار شد که این مسئله کامِ فعالان گردشگری و صنایع دستی را تلخ کرد، اما امسال سعی شده است تا با کیفی کردن نمایشگاه، این تلخ‌کامی‌ها جبران شود.

وی تصریح کرد:

امسال تلاش بر این است که سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان گفت‌وگو محور باشد و فعالان گردشگری در حوزه هتل‌ها، اقامتگاه‌های بومگردی و سُفره‌خانه‌های سنتی با فعالانِ همتای خود در کشور، گفت‌وگو داشته باشند.

امیری افزود:

امیدواریم با مشارکت کشورهای خارجی مثل ترکیه که فعالترین کشورِ گردشگریِ خاورمیانه است، بتوانیم برای استان اصفهان جذب گردشگر داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد:

هدف اصلی نمایشگاه فرستادن گردشگر نیست بلکه هدف جذب گردشگر از این کشورهاست.

به گفته امیری، در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌ دستی اصفهان دوره های آموزشی برای فعالان گردشگری به‌خصوص در حوزه آژانس‌داری و هتلداری برگزار خواهد شد که آموزش های لازم در راستای جذب گردشگر و ارائه خدمات اقامتی به گردشگران ارائه‌ خواهد شد.

مدیر امور فرهنگی و روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان، هدفِ نمایشگاه امسال در حوزه صنایع دستی را حمایت از فروش محصولات خواند و افزود:

امسال در این نمایشگاه تلاش بر عرضه و فروش محصولات صنایع دستی است و در عین حال رونمایی از چند اثر شاخص هنرمندان را در نیز برنامه خود خواهیم داشت.

سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان امسال از چهارم تا هفتم مهر برگزار خواهد شد.

استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و هفت اثر آن به نام‌های میدان امام(نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام های "وزوان" ،"مزدآباد" و "مون" به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

همچنین از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۶ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.

تاکنون ۴۰ هزار نفر شاغل در این بخش از صنایع دستی اصفهان ساماندهی شده‌اند.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه