ماسوله جهانی نشد

نادر نینوایی
نادر نینوایی سه شنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۵۵
ماسوله جهانی نشد

منظر فرهنگی ماسوله که برای ثبت در یونسکو از سوی ایران پیشنهاد شده بود رای نیاورد.

منظر فرهنگی ماسوله در کمیته میراث جهانی یونسکو بررسی شد اما به‌عنوان یک میراث جهانی رای نیاورد بلکه برگشت خورد.

در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو که هم‌اکنون در شهر ریاض عربستان در حال برگزاری است، اعضای کمیته پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی ماسوله را در مدت زمان طولانی مورد بررسی قرار دادند.

نماینده ایکوموس در ابتدا توضیحاتی درباره ماسوله و منظر تاریخی و فرهنگی آن ارائه کرد و نظرش را درباره عدم ثبت این پرونده داد و در بخشی از گفته‌های خود از ایران خواست تا توضیحات بیشتری را در پرونده لحاظ کند. ضمن اینکه باید یونسکو را از هر تغییری در آن آگاه کند.

نمایندگان کشورهای مختلف از جمله ژاپن، بلژیک، یونان، عربستان و عمان هم درباره این پرونده صحبت کردند برخی از آن‌ها در موافقت با پرونده و برخی دیگر در مخالفت با آن اظهاراتی را بیان کردند.

در این نشست علی دارابی قائم مقام وزارت میراث فرهنگی و احمد پاکتچی سفیر ایران در یونسکو به‌همراه برخی از کارشناسان حوزه میراث فرهنگی حضور دارد. رسول وطن دوست پیشکسوت میراث فرهنگی نیز در این نشست از پرونده ایران دفاع کرد و در بخشی از صحبت‌های خود گفت:

ما باور داریم ماسوله یکی از مهمترین و تاریخی‌ترین نقاطی است که می‌تواند کمک کند. با کمک هم می‌توانیم پدیده جدید را در حوزه‌های ساختاری این مجموعه به ارمغان بیاوریم.

پیش از این نگرانی‌هایی برای ثبت نشدن پرونده ماسوله وجود داشت. اما اکنون با وجود مخالفت برای جهانی شدن آن، پرونده منظر فرهنگی ماسوله برگشت داده شد تا بتواند پرونده را تکمیل و در سال‌های آینده شانس جهانی شدن را امتحان کند.

پرونده پیشنهادی منظر فرهنگی ماسوله بنا بر نظر مشورتی و مصوبه شورای ملی ثبت آثار در سال ١۴٠٠ برای دبیرخانه مرکز میراث جهانی یونسکو ارسال شده بود. منظر فرهنگی ماسوله از سال ٢٠٠٧ میلادی در «فهرست در انتظار» میراث جهانی یونسکو قرار داشت.

مطالب مرتبط:

منبع مهر

دیدگاه