طرح آزمایشی توسعه جاده ابریشم کلید می‌خورد

نادر نینوایی
نادر نینوایی سه شنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۲۷
طرح آزمایشی توسعه جاده ابریشم کلید می‌خورد

اجرای برنامه‌های اجرایی برای شکوفایی ظرفیت جاده ابریشم در استان سمنان طرف توجه وزارت گردشگری قرار گرفته است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر اجرای برنامه‌هایی برای شکوفایی ظرفیت جاده ابریشم در استان سمنان به‌عنوان پایلوت تاکید کرد.

علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری، ابراز داشت:

تشکیل دبیرخانه جاده ابریشم با همکاری شهرداری سمنان مهمترین اقدامی است که با شکل‌گیری آن هسته عملیاتی مشخصی ایجاد می‌شود و امکان برنامه‌ریزی و پیگیری امور را مهیا خواهد کرد.

شالبافیان همچنین در نظر گرفتن مشوق‌های ساخت تاسیسات و مراکز اقامتی مورد نیاز استان سمنان را نیز یکی دیگر از گام‌های پیش رو عنوان و در همین راستا توجه به تولید محتوا را نیز در راس امور ضروری برای معرفی استان مطرح کرد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی تلاش برای تبدیل استان سمنان به‌عنوان مقصد گردشگری و خروج آن از محور گذر صرف بودن را نیز مطرح کرد و افزود:

با پیوستن به ائتلاف جاده ابریشم استان سمنان می‌تواند از برند حاصل برای معرفی هرچه بیشتر به‌عنوان مقصد گردشگری داخلی و سپس گردشگری خارجی بهره‌مند شود، باید تکیه بر محتواسازی از تمامی ابزارهای اطلاع‌رسانی ومعرفی استفاده کنیم.

معاون گردشگری تصریح کرد:

همکاری با اعضای ائتلاف به‌منظور برگزاری نشست‌های متوالی و پیگیری اقدامات، تامین زیرساخت‌های لازم، تعریف تورهای آشناسازی گردشگری و نیز توجه به موضوع تامین امنیت و فعال کردن برند جاده ابریشم و کاروانسراهای تاریخی به استان سمنان نیز در دستور کار قرار گرفت.

معاون گردشگری همچنین ضمن تشریح اقدامات برای استفاده از فرصت‌های جاده ابریشم در فضای بین‌الملل و جذب گردشگر، از تلاش برای بهره‌مندی متوازن از تمامی بازارهای ورودی گردشگری خبر داد و گفت:

علاوه بر بازارهای نوظهور، بازارهای سنتی و قدیمی گردشگری ایران همانند اروپا دارای اهمیت زیادی هستند و کوشش می‌کنیم نگاه یک‌پارچه‌ای به این موضوع داشته باشیم.

حسین موسوی شهردار سمنان در این نشست ضمن اشاره به توانمندی‌ها، میراث کهن، اقلیم و فرهنگ باستانی استان سمنان گفت:

عضویت سمنان به‌عنوان نماینده ایران در اتحاد بین‌المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم ۲۰۲۳ اقبالی است که نصیب استان‌مان شده است و حالا باید با تعریف اقدامات لازم نسبت به این موضوع ادای مسئولیت داشته باشیم تا بستری برای بهره‌مندی فراهم آوریم.

او افزود:

سکونتگاه ۶۳ هزارساله در سمنان داریم و امیدواریم با توجه به ظرفیت‌های موجود بتوانیم سمنان را که به‌عنوان نماینده ایران در اجلاس اتحادیه بین‌المللی شهرهای در مسیر جاده ابریشم معرفی شده بود، به‌عنوان مقصد گردشگری تبدیل کنیم چراکه بهترین ساختارشکن در حوزه اقتصاد، گردشگری است و می‌تواند منطقه را متحول کند.

او در پایان گفته‌های خود از تلاش برای تجیمع تمامی ظرفیت‌های دولتی و خصوصی استان سمنان به‌منظور بهره‌مندی از فرصت حاصل گفت.

معرفی و توجه به استان سمنان به یاری جاده ابریشم

امیر کرم‌زاده مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان نیز گفت:

سمنان به‌عنوان استانی بی‌نظیر با جاذبه‌های گردشگری متنوع است اما مظلوم واقع شده و به‌خوبی معرفی نشده است. خیلی خوب است که سیاست معاونت گردشگری معرفی استان‌های کمتر شناخته شده است ونسبت به این موضوع نگاه متوازنی وجود دارد.

او افزود:

در حال حاضر ما ۳۰ کاروانسرا داریم که ۶ مورد آن ثبت جهانی شده است. باعث فخر ما است که در کنار جنگل‌ های هیرکانی و راه‌آهن سراسری تعداد ثبت آثار استان‌مان به ۸ مورد رسیده است.

کرم‌زاده ادامه داد:

چندی پیش سفیر چین از جاده سنگ‌فرش که بخشی از راه ابریشم است، دیدن کرد.

کاروانسراها نیز بخشی از این مهم هستند و مرمت آنهارا در دست داریم. همچنین بقایایی از نئاندرتال‌ها داریم و تپه حصار نیز قابلیت ثبت جهانی دارد. سمنان مهد عرفان است و مجموعه شیخ خرقان و شیخ بسطام در حال طی کردن مسیر ثبت جهانی هستند.

کرم زاده همچنین به اجلاس اتحادیه بین‌المللی شهرهای در مسیر جاده ابریشم اشاره کرد و گفت:

تمام این عوامل سبب شد تا سمنان به‌عنوان نماینده ایران در این اجلاس حاضر شود. در این میان خواهرخواندگی سمنان با «جیانگ‌ شی» چین را پیشنهاد دادیم. در شن ژن هم حضور یافتیم و ملاقات‌های b2b داشتیم. به شانگهای هم رفتیم و با ۷۰ آژانس چینی و مقامات آن‌ها دیدار داشتیم.

همچنین در این نشست سایرمدیران کل معاونت گردشگری نیز به موضوعاتی از جمله راه‌اندازی سرای جاده ابریشم در محل جاده تاریخی باقی‌مانده در استان سمنان، توسعه زیرساخت‌ها، تعریف بسته‌های سرمایه‌گذاری و نیز راه‌اندازی تم پارک‌ها با ظرفیت جاده ابریشم اشاره کردند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه