تصویب طرح ویژه بندر تاریخی کنگ

نادر نینوایی
نادر نینوایی یکشنبه، ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۱۹
تصویب طرح ویژه بندر تاریخی کنگ

طرح ویژه شهر تاریخی کنگ در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شد.

با اعلام مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان، طرح ویژه شهر تاریخی کنگ در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شد.

محمد محسنی در این خصوص اظهار کرد:

تصویب این طرح با هدف حفظ بافت تاریخی بندرکنگ به‌دلیل ارزش‌های معماری سنتی، بومی و فرهنگی آن انجام‌شده است.

وی با اشاره به اینکه بافت تاریخی بندرکنگ از بافت‌های پویا و زنده کشور است که در کنار ساحلی خلیج‌فارس شکل‌گرفته استُ ادامه داد:

تصویب طرح ویژه این بندر شرایطی را فراهم می‌کند که توسعه شهری در این بندر تاریخی کمترین آسیب را به بافت تاریخی منحصربه‌فرد این منطقه وارد کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اضافه کرد:

شرایط اقلیمی نقش بسزایی در نوع شکل‌گیری این بافت داشته، چراکه بهترین راه‌حل معماری در گذشته در اقلیم گرم و مرطوب منطقه، جریان هوا در داخل و نیز پیرامون ساختمان است و در بافت قدیم، خانه‌های زیبایی با بادگیرهای سربه‌فلک‌کشیده، از ساده‌ترین شکل‌ها تا مواردی با تزیینات فراوان به چشم می‌خورد.

محسنی بیان کرد:

ضوابط ساخت‌ وساز در محدوده ۱۱۲ هکتاری که در آن بافت تاریخی شهر کنگ و محورهای همجوار آن تعریف‌شده در طرح ویژه بندر تاریخی کنگ در اختیار شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان قرار گرفته که تعمیرات و هرگونه ساخت‌ وساز بر اساس ضوابط اختصاصی این طرح انجام می‌شود.

وی تاکید کرد:

از ویژگی‌های شاخص این طرح ویژه، پیوستن ۱۱۲ هکتار بافت باغ تاریخی ساحلی شهر کنگ است که با وجود پنج برکه (آب‌انبار) بزرگ ثبت‌شده که خود می‌تواند با اجرای احیای بافت باغی در مجاورت بافت سکونتی به جاذبه‌های جدید گردشگری شهر تبدیل شود.

بافت تاریخی بندرکنگ با مساحتی افزون‌بر ۵۸ هکتار در سال ۱۳۸۱ به شماره ۶۵۳۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بندر کُنگ از توابع شهرستان بندرلنگه در فاصله ۱۸۰ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه