دیپورت شدن ۳۰ درصد مسافران ایرانی مسکو

نادر نینوایی
نادر نینوایی یکشنبه، ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۳۶
دیپورت شدن ۳۰ درصد مسافران ایرانی مسکو

حداقل ۳۰ درصد از دریافت کنندگان ایرانی ویزای الکترونیک روسیه از فرودگاه مقصد دیپورت شده‌اند.

آماری که آژانس‌های مسافرتی درچند روز اخیر از مسافران خود با مقصد روسیه داشته‌اند نشان می‌دهد، تاکنون حداقل ۳۰ درصد از دریافت کنندگان ویزای الکترونیک از فرودگاه مقصد دیپورت (بازگردانده) شده‌اند و اغلب مسافران دیگر نیز با محدودیت‌هایی از جمله مصاحبه‌های طولانی مدت در فرودگاه و معطلی‌های بیش از ۶ ساعت مواجه بوده‌اند.

اینکه چرا این نوع از ویزا چنین مشکلاتی را برای مسافران ایجاد کرده است دلایل مشخصی دارد. همان طور که پیشتر ذکر شد شرکت‌ها یا به عبارتی آژانس‌های صادر کننده ویزای روسیه در ایران تعداد انگشت شماری هستند که به‌عنوان مرجع اصلی شناخته می‌شوند و مابقی دفاتر برای دریافت ویزای مسافران خود باید به این مراجع رجوع کنند.

این محدودیت نیز دلایل ویژه‌ای داشته است. بر اساس قوانین، مسافر در صدور روادید لیبل‌دار (غیرالکترونیکی) به مقصد روسیه باید دلیل سفر خود به این کشور را اعلام کند و شرکت مربوط بر اساس دلایل اعلام شده تضمین کننده سفر باشد. چنین نظارتی به‌دلیل یک روند معمول هرگز باعث دیپورت یا سوال و جواب های بی مورد از مسافران در مقصد نمی‌شود؛ چراکه شرکت تضمین کننده، پیش از سفر دلایل مورد نیاز را به سفارت روسیه اعلام کرده و سفارت از این بابت مطلع و مطمئن است.

از سوی دیگر شرکتی که اقدام به دریافت ویزا برای شخص می‌کند تضمین کننده حل مشکلات فرد در پرواز، فرودگاه و در کشور روسیه است. این در حالی است که با صدور ویزای الکترونیک هیچ نظارت و تضمینی در این روند وجود ندارد و به همین دلیل نیز پلیس فرودگاه در کشور مقصد خود را مسئول بررسی‌های مکرر و حتی بازگشت دادن مسافران می‌داند که قطعا تبعات مالی و غیرمالی سنگین از جمله هزینه پرواز، هزینه ویزا، عوارض خروج، هتل و... برای مسافر به‌دنبال دارد. این نکته را نیز نباید از نظر دور کرد که در حال حاضر حدود ۶,۰۰۰ دانشجوی ایرانی در روسیه مشغول به تحصیل هستند که یکی از موضوعات مهم در صدور روادید برای ایرانیان است.

مهاجرت غیرقانونی الکترونیکی

از نکات مهم دیگر در مورد ویزای الکترونیک، موضوع امنیتی است. آمار بالای مهاجرت در ایران به‌ویژه در یک سال اخیر بر کسی پوشیده نیست و نیاز به توضیح ندارد که حجم زیادی از این مهاجرت ها به‌صورت غیرقانونی و از طریق کشورهای نزدیک به ایران انجام می‌شود. روسیه یکی از همان کشورهایی است که مأمن قاچاقچیان برای رساندن ایرانی ها به رویای اروپا است.

با اطمینان می‌توان گفت که هیچ آمار مشخصی از تعداد مهاجرت‌های غیرقانونی از مرزهای مختلف وجود ندارد؛ اما همین بس که به گفته آژانس‌های مسافرتی در همین مدت کوتاه از اعلام خبر صدور ویزای الکترونیک روسیه، تعداد بالای درخواست برای دریافت روادید روسیه نشان از آسان شدن کار قاچاقچیان شده است که بتوانند با سهولت و بدون ارائه دلیل مشخص ایرانیان را وارد روسیه کرده و از آنجا به اشکال مختلف از جمله پیاده‌روی‌های طولانی مدت با خطرات بسیار زیاد (که باز هم آماری از تعداد مرگ و میر وجود ندارد) وارد خاک اروپا کنند.

ویزای غیر فوری

گذشته از همه این احوالات برخلاف آنچه در اخبار آمده است ویزای الکترونیک، ویزای فوری نیست یعنی برخلاف آنچه که در اخبار درباره مدت چهار روزه صدور روادید گفته شده زمان صدور ویزا بیش از هفت روز کاری است.

تفاوت عمده دیگر نیزطول مدت اقامت است. در ویزای معمول، مسافر می‌تواند حتی تا پنج سال اقامت در روسیه را بر اساس درخواست خود دریافت کند، در حالی که با ویزای الکترونیک تنها ۱۶ روز امکان حضور در کشور روسیه را خواهد داشت که همین امر نیز برای بسیاری از مسافران دایمی این کشور از جمله تاجران، دانشجویان و خانواده‌ها مشکلات زیادی را به‌همراه داشته است.

جیب پر پول دلالان «مسترکارت» با ویزای روسیه

مسئله دیگری که شاید بیش از هر موضوعی مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد صدور ویزای الکترونیک تنها از طریق «ویزا مستر» است. درخواست‌کنندگان ویزای الکترونیک روسیه برای پرداخت و دریافت روادید خود تنها باید از طریق «مسترکارت» اقدام کنند. امکانی که ایرانیان به آن دسترسی ندارند و قطعا این موضوع از چشم مقامات روسیه دور نبوده است و سوال اینجا است که در صورتیکه ایرانی‌ها این دسترسی را ندارند چطور این امکان برایشان محیا می‌شود؟ ظاهرا برای این سوال یک پاسخ روشن وجود دارد و آن هم راه های بسیار دلالی برای استفاده از «ویزا مستر» از سوی اشخاص مختلف و تبادلات مالی سنگین است.

یک سرچ ساده گوگل تعداد انبوهی از فروشندگان مسترکارت در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید با پرداخت مبالغ مختلف از امکان دسترسی به مستر بهره‌مند شوید. ظاهرا دولت روسیه با این اقدام آگاهانه یا ناآگانه قرار است به این گروه از دلالان حاضر در ایران سود هنگفتی برساند!

نسخه ای برای جذب گردشگر یا دور زدن اروپا؟!

با همه این توصیف ها به نظر می‌رسد طرح روسیه با عنوان طرح موفق برای جذب گردشگر بیشتر، حداقل نسخه‌ای نیست که برای شهروندان ایرانی پاسخگو باشد.

اینکه دولت روسیه چنین دستورالعملی را در میانه جنگ پرحاشیه اوکراین که مشکلات اقتصادی و سیاسی فراوانی را برای این کشور به‌دنبال داشته است در دستور کار قرار داده قابل درک است. روسیه با تحریم اروپا تجار و گردشگران اروپایی خود را از دست داده است که قطعا تمایلی ندارند پاسپورت خود را با «لیبل» ویزای کشور تحریم شده دچار مخاطره کنند. راه‌حل روسیه برای خارج کردن این «لیبل» و دریافت ویزای الکترونیکی یا به عبارتی دور زدن تحریم های اروپا، شاید برای این کشور راهی هوشمندانه باشد که اتاق های خالی هتل‌ها را پر می‌کند و اندکی به تجارت از رونق افتاده با اروپا کمک می‌کند؛ اما اینکه ایران با توجه به مشکلات موجود در لیست ۵۵ کشوری قرار گیرد که اغلب هیچ یک از مصائب کنونی مسافران ایرانی را ندارند نکته‌ای است که شاید بیشتر از مقامات روسی، مسئولان ایرانی باید به آن توجه کنند. هر چند به نظر می‌رسد که نسخه دولت فدرال روسیه حتی به کام سفارت این کشور در ایران و شاید پلیس فرودگاه هم خوش نیامده است. بازگشت دادن مسافران ایرانی، سوال و جواب ها و معطلی‌های طولانی مدت در فرودگاه و به هم ریختگی صدور ویزا همه حاکی از این امر است که این نسخه روس‌ها در این گوشه از دنیا جوابگو نیست.

مطالب مرتبط:

دیدگاه