پایش محیطی منسوجات موزه پول

نادر نینوایی
نادر نینوایی چهار شنبه، ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۲۸
پایش محیطی منسوجات موزه پول

 پایش محیطی منسوجات و بافته‌های موزه‌های پول، به‌منظور پیشگیری و مراقبت از آثار آغاز شد.

رئیس موزه پول از رصد، بررسی و هوادهی آثار این موزه خبر داد و اعلام کرد به‌منظور پیشگیری و مراقبت از آثار، پایش محیطی منسوجات و بافته‌های موزه‌های پول، را آغاز کرده است.

هاجر ابوعلیزاده، رئیس موزه پول، گفت:

از زمان افتتاح پردیس موزه‌ای دفینه در سال ۹۹ تاکنون میزبان آثار متعددی از دوره‌های مختلف و از اقصی نقاط ایران و جهان است که حفظ و نگهداری آن‌ها یکی از اهداف اصلی آن محسوب می‌شود بنابراین با تاکید بر این موضوع، مانیتورینگ مرمتی این آثار توسط متخصصان مربوطه و حاضر در موزه، به‌صورت دوره‌ای انجام می‌گیرد.

وی بیان کرد:

از آنجا که منسوجات و بافته‌ها از لحاظ مواد تشکیل دهنده آلی نسبت به سایر اشیا موزه‌ای آسیب پذیرترند؛ به همین دلیل این اقدام به‌صورت تخصصی با بررسی بافته‌ها و منسوجات آغاز شد.

رئیس موزه پول گفت:

در واقع ما آثار را بررسی می‌کنیم تا ببینیم چه آسیب‌هایی دیده اند و آیا به مرمت نیاز دارند یا نه. این بار هم به پیشنهاد مسئولان مرمتی پردیس موزه‌ای دفینه؛ تعدادی از آثار را از جمله فرش و پارچه‌های موزه پول، موزه هنر جهان و موزه اسلامی؛ هوادهی و بررسی کردیم.‌

ابوعلیزاده بیان کرد:

این اقدام از بافته‌های موزه‌ای شروع شده و برای بقیه آثار از جمله تابلوها نیز انجام می‌شود. در حال حاضر چهار تخته فرش موزه پول هوادهی و بررسی شده‌اند و خوشبختانه مشکلی نداشتند. سه تخته فرش و سه قطعه پارچه نیز از موزه هنر اسلامی و موزه هنر جهان در روزهای آینده پایش خواهند شد.

وی توضیح داد:

آثار بررسی شده تاکنون سالم بوده و به دور از هرگونه عوامل آسیب رسان هستند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه