افزایش تقاضای روس‌ها برای سفر به ایران

نادر نینوایی
نادر نینوایی شنبه، ۷ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۲۱
افزایش تقاضای روس‌ها برای سفر به ایران

اتحادیه صنعت گردشگری روسیه، از افزایش تقاضا برای تورهای ایران در فصل پاییز خبر داد.

اتحادیه صنعت گردشگری روسیه اعلام کرد با نزدیک شدن به فصل پاییز، تقاضا برای تورهای ایران افزایش یافته و راه‌اندازی سفرهای بدون روادید برای گروه‌ها باعث جذب بیشتر روس‌ها به این کشور خواهد شد.

در اطلاعیه منتشره آمده است:

علاقه به این کشور(ایران) در رابطه با میراث غنی تاریخی و فرهنگی، قیمت مناسب هتل‌ها و بلیط هواپیما است. راه‌اندازی سفرهای گروهی بدون روادید که توسط وزارت توسعه اقتصادی از اول اوت اعلام شده است به افزایش بیش از پیش گردشگران کمک می‌کند.

در سرویس مطبوعاتی اپراتور روسی گردشگری "اینتوریست" اشاره شده که اکنون فروش تورهای ایران از رقم سال گذشته ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر است و بیشترین میزان رزرو به ماه اکتبر می‌رسد.

به گفته دیمیتری آروتیونوف، مدیرکل شرکت "آرت ـ تور"، تا پاییز تقاضا برای تورهای ایران همیشه افزایش می‌یابد.

وی گفت:

در فصل بهار و پاییز نه‌تنها افراد، بلکه گروه‌های سازماندهی شده ۳۰ تا ۴۰ نفره را نیز اعزام می‌کنیم.

دیمیتری آروتیونوف خاطرنشان کرد:

هموطنان ما چیزی در مورد این کشور(ایران) نمی‌دانند، اما آخر این(ایران) یک مقصد گردشگری جالب برای بهار و پاییز است. یک پیست اسکی عالی وجود دارد، یکی از مرتفع‌ترین‌ها در جهان، برخی از گردشگران ما زمستان گذشته به آنجا رفتند. 

ماریا نوویکووا، معاون مدیرکل شرکت توریستی "استارتور"، با این کارشناس موافق است.

گفتنی است ماکسیم رشتنیکوف، رئیس وزارت توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه چهارشنبه گذشته گفت:

آغاز اولین سفرهای بدون روادید به ایران و چین از اول اوت برنامه‌ریزی شده است. در چارچوب آن، گردشگران هر دو کشور می‌توانند به‌مدت دو هفته در گروه‌های سازمان یافته ۵ تا ۵۰ نفره بدون ویزا سفر کنند.

تارنمای وزارت توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه پیش از این فهرستی از تورگردانان روسی و ایرانی را منتشر کرده است که آمادگی خود را برای پذیرایی از گردشگران در کشورهای خود اعلام کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه اردیبهشت امسال برای تقویت و توسعه همکاری‌های دوجانبه تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. این تفاهم‌نامه را علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دیمیتری باخروکف معاون وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه در حاشیه چهاردهمین‌ اجلاس اقتصادی روسیه - جهان اسلام در کازان روسیه امضا کردند.

 بنا بر این تفاهم‌نامه، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران و وزارت توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه اجرای مفاد موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه در مورد لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مورخ ۸ فروردین‌ماه ۱۳۶۹ همکاری خواهند کرد.

معرفی و تقویت گردشگری به‌عنوان مقصد مهم و جذاب برای همکاری، مساعدت و پشتیبانی از افزایش تعداد گردشگران در دو کشور، توسعه منابع انسانی در بخش سفر و گردشگری دو کشور و کمک به تهیه و فرآورده‌های گردشگری نوآورانه، به‌ویژه از طریق معرفی جاذبه‌ها، میراث فرهنگی، طبیعی و رشد گردشگری تفریحی از اهداف این تفاهم‌نامه است.

ایران و روسیه در این موافقتنامه بر تبادل کارشناسان در بخش گردشگری، تبادل تجارب، اطلاعات مربوط به گسترش، مدیریت و توسعه انواع گردشگری از جمله گردشگری تاریخی و فرهنگی، طبیعت گردی و ایجاد راه‌های گردشگری دریایی جدید تاکید کردند.

تسهیل و تشویق مشارکت نمایندگان بخش گردشگری در رویدادهای گردشگری بین‌المللی در کشورهای خود، تشویق همکاری بخش خصوصی دو کشور در زمینه‌های سرمایه‌گذاری و تجارت وابسته به گردشگری و ترغیب همکاری‌ها جهت برگزاری تورهای آشناسازی برای تورگردان‌ها، دفاتر خدمات مسافرتی، روزنامه‌نگاران و مقامات دولتی دو کشور به‌منظور معرفی جاذبه‌ها و قابلیت‌های گردشگری از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه