هفت اثر تاریخی کرمان ثبت ملی می‌شوند

نادر نینوایی
نادر نینوایی سه شنبه، ۳ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۶
هفت اثر تاریخی کرمان ثبت ملی می‌شوند

هفت اثر فرهنگی تاریخی استان کرمان در روزهای اخیر در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان از ثبت هفت اثر فرهنگی تاریخی این استان در فهرست آثار ملی کشور طی روزهای اخیر خبر داد.

فریدون فعالی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان، گفت:

آثار فرهنگی تاریخی ثبت ملی شده این استان شامل عمارت باشگاه سوارکاری شهر کرمان، رباط فهرج، محوطه چاه ریگان، حمام گود احمد و کاروانسرای گود احمد رفسنجان، خانه دهقانی راین و کوشک دیلمقانی ماهان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان ادامه داد:

قدمت آثار مذکور هرکدام به‌ترتیب به دوره پهلوی، سلجوقی، ساسانی اسلامی، قاجاریه، پهلوی دوم و پهلوی اول می‌رسد.

وی بیان کرد:

در حال حاضر ۱۲ پرونده دیگر برای ثبت ملی آماده است که امیدواریم تا پایان سال جاری و در جلسه بعدی شورای ثبت کشور این آثار تاریخی و فرهنگی نیز ثبت ملی شوند.

فعالی خاطرنشان کرد:

در حال حاضر استان کرمان دارای بیش از ۸۰۰ اثر ثبت ملی است که امیدواریم با ثبت پرونده‌های تکمیل شده بر تعداد آثار مذکور افزوده شود.

کرمان با هشت اثر ثبت جهانی بیشترین آمار آثار ثبت جهانی کشور را در بین استان ها به خود اختصاص داده است. ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست‌کَند میمند با چندهزار سال قدمت، باغ زیبای شازده یا شاهزاده ماهان با ویژگی‌های منحصربه‌فرد باغ و معماری عمارت آن، دشت کویر لوت که قدیمی ترین درفش جهان از این کویر در منطقه شهداد به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم و نیز روستای دارستان سیرجان و این شهرستان به‌عنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی سیرجان از آثار ثبت جهانی استان کرمان به شمار می روند.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه