کمبود بلیط هواپیما و سرگردانی مسافران

نادر نینوایی
نادر نینوایی سه شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۰۲
کمبود بلیط هواپیما و سرگردانی مسافران

به‌علت مشکلات ایرلاین‌ها و کاهش شدید تعداد پروازها، بلیط هواپیما یافت نمی‌شود و مسافران برای تهیه بلیط هواپیما سرگردان شده‌اند.

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی خبر داده که در حال حاضر به‌دلیل مسائل ایرلاین‌ها و کاهش شدید تعداد پروازها، بلیط هواپیما یافت نمی‌شود و مسافران در تهیه بلیط هواپیما دچار سرگردانی‌اند.

فرهاد دوایی، دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی، گفت:

تقاضا برای بلیط‌های هواپیما زیاد است و عرضه بلیط‌های آن بسیار کم شده است و هیچ هم‌خوانی با یکدیگر ندارند. عرضه پرواز نیز با قیمت‌های کنونی برای ایرلاین‌ها دیگر صرفه‌ای ندارد؛ از همین رو تضادی میان ایرلاین‌ها و سازمان هواپیمایی کشوری به وجود آمده و هیچ اتفاق مثبتی رخ نمی‌دهد.

تعداد پروازها به یک‌سوم کاهش پیدا کرده است

وی افزود:

در حال حاضر وضعیت بلیط‌های هواپیما خوب نیست و مسافران در فرودگاه‌ها سرگردانند و هیچ مسافری نیز بلیط پیدا نمی‌کند. گران‌فروشی‌ها در این حوزه ادامه دارد. تعداد پروازها تقریبا به یک‌سوم کاهش پیدا کرده و تهیه بلیط برای مردم سخت شده است.

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی تصریح کرد:

متاسفانه در حال حاضر بلیط قطار نیز به‌خوبی پیدا نمی‌شود. قطار ظرفیت محدودی دارد و این‌گونه نیست که بتواند مسافران هوایی را پوشش دهد. برخی از مسافران که از تهیه بلیط هواپیما باز می‌مانند مجبورند با اتوبوس یا خودروی شخصی سفر کنند.

گردشگری قربانی تقابل سازمان هواپیمایی و ایرلاین‌ها 

دوایی گفت:

در حال حاضر صنعت ما اوضاع خوبی ندارد و ما نیز قربانی تقابل دولت، ایرلاین‌ها و بخش خصوصی شده‌ایم. لغو مجوز پروازها باعث شده مردم با مشکل مواجه شوند. ایرلاین‌ها گران‌فروشی می‌کنند و دولت با لغو مجوز ایرلاین شرایط برای کمبود بلیط هواپیما را به وجود می‌آورد.

وی ادامه داد:

دلیل کمبود عرضه بلیط هواپیما لغو مجوز ۱۰ شرکت هوایپمایی بوده است. برخی از شرکت‌ها به‌علت قیمت پایین بلیط پروازها خودشان دست از کار کشیده‌اند. دولت یا باید یارانه‌ای برای ایرلاین‌ها در نظر می‌گرفت یا وضعیتی برای آن‌ها به وجود می‌آورد که بلیط هوایپماها با عرضه پایینی همراه نشود.

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی در خصوص وضعیت فروش دفاتر خدمات مسافرتی در آغاز فصل تابستان خاطرنشان کرد:

به این دلیل که پروازها هیچ ظرفیتی در اختیار آژانس‌ها قرار نمی‌دهند تقریبا هیچ فروشی نداریم. فروش بلیط‌ها اکثرا به دست ایرلاین‌ها انجام می‌شود. دفاتر خدمات مسافرتی در روز بیش از یک یا دو بلیط نمی‌توانند از ایرلاین‌ها بگیرند. حجم درخواست‌ها برای بلیط‌ها آن‌قدر زیاد است که نمی‌توانیم پاسخگوی مشتریان باشیم.

دوایی عنوان کرد:

مسافران پیش از این برای تهیه بلیط باید به آژانس‌ها یا اپلیکیشن‌های فروش بلیط مراجعه می‌کردند که در حال حاضر هیچ یک از این‌ها بلیطی برای فروش ندارند، از همین رو مردم سرگردان مانده‌اند و برای تهیه بلیط به ناچار مجبورند به فرودگاه‌ها مراجعه کنند. اگر در فرودگاه نیز دست خالی بمانند به اتوبوس رو می‌آورند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه