طرح گردشگری گندی شاپور کلید خورد

نادر نینوائی
نادر نینوائی شنبه، ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۰۲
طرح گردشگری گندی شاپور کلید خورد

طرح گردشگری زیرساخت‌های محوطه تاریخی گندی‌شاپور (آرامگاه یعقوب لیث‌صفاری) با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان کلید خورد.

مدیر پایگاه ملی میراث‌ فرهنگی گندی‌شاپور و ایوان کرخه از شروع به‌کار طرح گردشگری زیرساخت‌های محوطه تاریخی گندی‌شاپور (آرامگاه یعقوب لیث‌صفاری) با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان خبر داد.

یعقوب زلقی، مدیر پایگاه ملی میراث‌ فرهنگی گندی‌شاپور و ایوان کرخه، ابا اعلام این خبر اظهار داشت:

در حوزه ایجاد و توسعه زیرساخت‌های گردشگری اقداماتی از قبیل تعویض در ورودی، ساماندهی و بهسازی راه‌های دسترسی به محوطه و بنای آرامگاهی یعقوب لیث‌ صفاری، ایجاد پارکینگ، ایجاد مسیر پیاده‌رو با آجرفرش، توسعه و ایجاد تابلوهای معرفی و آموزش محوطه، نورپردازی آرامگاه و... در این محوطه در حال اجرا هستند.

مدیر پایگاه ملی میراث‌ فرهنگی گندی‌شاپور و ایوان کرخه افزود:

تعویض دربهای قدیمی و جایگزین کردن در بزرگ به‌همراه سردر ورودی (با طرحی الهام‌ گرفته از سر در دانشگاه گندی‌شاپور باستان) به‌همراه تعبیه در کوچک در کنار ورودی به‌لحاظ ساماندهی منظر ورودی محوطه را نیز می‌توان اقدامات موثری در این‌خصوص برشمرد.

او اضافه کرد:

ایجاد زیرسازی فضای سکو و نصب کانکس نگهبانی در کنار در ورودی برای استقرار نگهبان در ورودی محوطه به‌لحاظ کنترل بهتر ورودی محوطه، ایجاد نظم و تامین امنیت، ساماندهی، توسعه و ایجاد پارکینگ در ورودی محوطه به مساخت حدود یک هکتار، ساماندهی حریم منظری محوطه برای رفاه حال گردشگران، بهسازی کامل راه دسترسی از ورودی تا آرامگاه به طول ۳۰۰ متر شامل عملیات شن‌ریزی، شیب‌بندی و... با کف‌فرش آجری همراه با جداکننده مسیر آمد و رفت برای رفاه حال گردشگران و معلولان، ایجاد، توسعه روشنایی و نورپردازی ورودی محوطه تا بنای آرامگاهی یعقوب لیث‌ صفاری برای رفاه حال بازدیدکنندگان و گردشگران در ساعات شب و رونق گردشگری این محوطه بسیار ارزشمند تاریخی را می‌توان از دیگر برنامه‌های ارزنده اجرایی در این‌ خصوص قلمداد کرد.

زلقی با بیان اینکه تا قبل از آغار این طرح اقدامات مختلفی در حوزه‌های حفاظتی، ساماندهی، ایجاد زیرساخت‌های آب، برق و... توسط این پایگاه صورت پذیرفته بود گفت:

این پایگاه برای حفاظت و کنترل فیزیکی محیط پیرامون آرامگاه و پایگاه اقدامات بسیار موثری انجام داد که منجر به تعمیر و بازسازی کامل دیوارها، فنس‌ها و نیز فضای ۱۰ هکتاری آرامگاه یعقوب لیث‌ صفاری شد. ضمن اینکه رنگ‌آمیزی همه در و پنچره‌های ورودی محوطه، آرامگاه، ساختمان اداری و سرویس‌های بهداشتی را نیز می‌توان از دیگر اقدامات اجرایی در محوطه به حساب آورد.

او به تعمیر و بازسازی ساختمان نیمه‌کاره موجود و محیط پیرامونی آن واقع در حریم آرامگاه یعقوب لیث‌ صفاری اشاره کرد و گفت:

این ساختمان ضمن تکمیل و تجهیز به مکان موقت اداری پایگاه تبدیل شده است.

مدیر پایگاه ملی میراث‌ فرهنگی گندی‌شاپور و ایوان کرخه افزود:

ایجاد زیرساخت کامل لوله‌گذاری و تامین آب برای توسعه فضای سبز محوطه ۱۰ هکتاری آرامگاه یعقوب لیث‌صفاری، ایجاد و توسعه مبلمان محیطی شامل نصب بیش از۳۰ عدد صندلی، نیمکت استراحتگاهی، گلدان، سطل زباله با طرح سنتی در محوطه و محیط پیرامونی آرامگاه یعقوب لیث‌ صفاری، تعمیر و بازسازی کامل چهار چشمه سرویس بهداشتی پایگاه، همچنین ایجاد شش چشمه سرویس بهداشتی جدید اعم از ایرانی، فرنگی، زنانه و مردانه همراه با نمازخانه و دیگر امکانات زیرساختی را می‌توان از اهم اقدامات این پایگاه در این حوزه تاکنون برشمرد.

شهر باستانی گندی‌شاپور با وسعت بیش از ۸۰۰ هکتار در ۱۰ کیلومتری شهر دزفول و در مجاورت شهر تازه تاسیس جندی‌شاپور واقع است. آثار برجای مانده این شهر در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. این شهر یکی از مهم‌ترین شهرهای دوره ساسانی بود که توسط شاپور یکم ایجاد شد. گندی‌شاپور از همان بدو تاسیس به‌تدریج به‌صورت یکی از مراکز علمی و پزشکی جهان آن روز درآمد و بنا به گفته تاریخ‌نویسان، شاپور دستور داده بود تعداد زیادی از کتاب‌های طب یونانی را به زبان پهلوی، ترجمه و در آن‌ جا نگهداری کنند؛ خسرو انوشیروان در این شهر بیمارستان بزرگی ساخت و بر توسعه دانشکده پزشکی آن افزود.

نخستین دانشگاه جهان (ثبت در حافظه میراث ‌جهانی یونسکو از منظر فرهنگی تولید علم و دانش در ۱۳ آبان ۱۳۹۷) به دستور شاپور اول ساسانی حدود ۱۸۰۰ سال پیش در این شهر که اکنون بقایایی از آن بر جا مانده است تاسیس شد. آرامگاه یعقوب لیث ‌صفاری (احیاگر زبان فارسی) که درون عرصه تاریخی شهر علمی‌ـ‌دانشگاهی گندی‌شاپور واقع شده است نیز به شماره ۲۵۵۰ در هشتم دی ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه