مرمت هتل تاریخی قو در اهواز از سر گرفته می‌شود

نادر نینوائی
نادر نینوائی شنبه، ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۲۳
مرمت هتل تاریخی قو در اهواز از سر گرفته می‌شود

در پی اعلام خبری مبنی بر احتمال ریزش هتل تاریخی قو در اهواز، اعلام شد مرمت این بنای تاریخی به‌زودی از سر گرفته می‌شود.

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی اهواز در واکنش به انتشار خبری در خصوص احتمال ریزش هتل تاریخی قو در اهواز اعلام کرد مرمت این بنای تاریخی به‌زودی از سر گرفته می‌شود.

تبار قریب جمعه  گفت:

اثر ثبت ‌ملی هتل قو یکی از بناهای شاخص و فاخر شهرستان اهواز است که با توجه به ارزش‌های بنا و قدمت اثر مرمت بخش‌هایی از بنا در سال‌های گذشته توسط اداره‌کل میراث‌ فرهنگی استان و از محل اعتبارات عمرانی این اداره ‌کل انجام شد.

وی افزود:

این اثر و سایر آثار تاریخی و ثبت‌ ملی شهرستان اهواز توسط کارشناسان به‌شکل مستمر همواره در حال پایش و آسیب‌نگاری هستند و اثر پیش‌ گفته در سال جاری از محل اعتباراتی که در اختیار این اداره‌کل قرار دارد عملیات مرمت عمارت میانی و بالکن‌های آن به ‌زودی آغاز و شاهد ازسرگیری و ادامه عملیات مرمت این اثر فرهنگی خواهیم

او ادامه داد:

طرح مرمت اثر ثبت ‌ملی هتل ‌قو اهواز توسط مشاور ذیصلاح اداره‌ کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان تهیه می‌شود و همه مرمت‌های انجام ‌شده بر اساس طرح مصوب صورت می‌پذیرد.

قریب با تاکید بر این گفته که بنای هتل ‌قو اهواز در موارد متعدد به‌عنوان فرصت سرمایه‌گذاری به بخش خصوصی معرفی شده خاطرنشان کرد:

این بنا دارای مالکیت خصوصی و لازم است که مالکان فعلی در فرایند مرمت مشارکت داشته باشند و اداره‌ کل میراث ‌فرهنگی بنا به هویت ذاتی خود مبنی بر شناسایی، مرمت و مراقبت از مواریث فرهنگی آمادگی ارائه تسهیلات به مالکان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به ‌منظور مرمت، احیا و بهره‌برداری از این بنا و دیگر بناهای دارای واجد ارزش را همواره داشته و از آن استقبال خواهد کرد.

هتل قو مربوط به اواخر دوره قاجار است و در اهواز، جاده ساحلی، خیابان خسروی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه