تداوم حواشی خواستگاری جنجالی در حافظیه

نادر نینوائی
نادر نینوائی چهار شنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۱۲
تداوم حواشی خواستگاری جنجالی در حافظیه

به‌دنبال خواستگاری حاشیه‌ساز در حافظیه شیراز، مدیرکل میراث فرهنگی فارس و مدیر مجموعه حافظیه دستگیر شدند که این موضوع با واکنش وزارت میراث فرهنگی همراه شد.

قائم مقام عزت‌الله ضرغامی در خصوص ماجرای حاشیه‌ساز خواستگاری در حافظیه و دستگیری مدیر این مجموعه تاریخی و مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس واکنش نشان داد.

علی دارابی، قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، ‌ گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی کشور، با انتشار متنی با عنوان «دولت در دولت» به‌همراه تصویری از مدیر آرامگاه حافظ که چندی پیش عزت‌الله ضرغامی به مناسبت روز جهانی موزه‌ها از او تقدیر کرده بود، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام درباره آنچه در آرامگاه حافظ رخ داده است، نوشت:

در بنای تاریخی حافظیه در شیراز دختر و پسر جوانی در میان جمعی از هم خواستگاری کردند.

وضعیت نامناسب لباس و حجاب خانم اصلا قابل دفاع نیست. اینکه چطور این برنامه از دید ماموران حافظیه مغفول مانده و آن‌ها با تأخیر فراوان وارد عمل شده‌اند، مستوجب نکوهش و تخلف از وظایف قانونی آن‌هاست. کسانی که در مراسم قانون و مقررات ورود به مجموعه‌های تاریخی را که رعایت حجاب و عفاف از جمله آن‌هاست، زیر پا گذاشته‌اند نیز اقدامی ناشایست و هنجارشکنانه کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد:

قانون تکلیف هر دو گروه (ماموران و هنجار شکنان) را مشخص کرده است؛ اما حیرت و افسوس نوع موضع‌گیری و سخنان و رفتار استاندار فارس و از آن بدتر اقدام دادستانی شیراز در جلب و بازداشت مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و مدیر مجموعه تاریخی حافظیه است.

با تلاش زیادی که صورت گرفت، مدیرکل با قرار وثیقه موقتا آزاد و مدیر «حافظیه» دو شب است در بازداشت به سر می‌برد. رئیس نهاد ریاست‌جمهوری، وزیران میراث و دادگستری و… دو روز است همه تلاش می‌کنیم؛ اما این بانوی مومنه و متخصص، مدیر حافظیه، در بازداشت و پدر و مادر سال‌خورده‌اش چشم‌انتظار و نگران هستند! اما گویا اراده‌ای برای حل مسئله نیست!؟

دارابی ادامه داد:

به‌راستی به کجا چنین شتابان؟! با این رفتارها و احکام قضایی به‌دنبال اثبات چه چیزی هستیم؟! تکلیف این همه ماموران دولتی از ترس اینکه با آن‌ها نیز چنین برخورد ناحقی صورت گیرد، چیست؟ مگر رهبری نفرمودند همه با مهربانی در کنارهم باشید؟ مگر کشور تفکیک قوا ندارد و مرزهای قانونی برای همه تعریف نشده است؟ آیا با این کارها حجاب و عفاف که امری قانونی هست، حاکمیت می‌یابد؟ این مواضع، رفتارها و اقدامات جز گسترش کینه و عداوت و دور شدن از همدیگر نتیجه‌ای خواهد داشت! جای مدیر نمونه فرهنگی که در هفته میراث فرهنگی (دو هفته قبل) از او تجلیل شد، زندان نیست!

تقدیر از مدیر کل میراث فرهنگی فارس

تقدیر ضرغامی از مدیرکل میراث فرهنگی فارس در روز جهانی موزه‌ها

بنابر آنچه در برخی رسانه‌ها در دو روز گذشته منتشر شد، «مدیر مجموعه حافظیه شیراز با تصمیم مقام قضایی، به‌همراه دو نفری که در خواستگاری حضور داشتند دستگیر شده و اعلام شد که مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس نیز تا مشخص شدن پرونده، اجازه حضور در محیط اداری را ندارد.»

همچنین گفته شده است:

با توجه به تخلفات متعدد پوششی در مجموعه حافظیه شیراز و عدم توجه مسئولان مجموعه حافظیه به نکات آموزشی ارائه شده و ثبت شکایات متعدد مردم در سامانه مردم‌رسی، مجموعه حافظیه "کارت قرمز مردمی" گرفت.

شایان ذکر است در پی انتشار کلیپی از یک مراسم خواستگاری در آرامگاه حافظ در شیراز، برخی منابع از بازداشت مدیر حافظیه خبر داده‌ بودند و ورود مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس نیز به محل کارش ممنوع اعلام شده بود.

به روز رسانی...

ساعتی پس از مطرح شدن سخنان دارابی، ضرغامی، وزیر ‏‏میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از آزادی مدیر حافظیه در استان فارس خبر داد.

عزت‌الله ضرغامی وزیر ‏‏میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه نشست هیئت دولت درباره بازداشت مدیر مجموعه حافظیه در پی انتشار فیلم مربوط به یک خواستگاری در نزدیکی مقبره حافظ، گفت:

خانم ادهم همکار خوب، متخصص، کارشناس، متعهد و مومنه ما بعد از دو شب بازداشت امروز صبح با قید وثیقه آزاد شد.

وی ادامه داد:

در دولت درباره این مسئله بحث شد، ارزش‌های خانم ادهم برای ما محرز است؛ اما اگر هرگونه رفتار مغایر با فرهنگ و اصول اجتماعی مردم در جایی انجام شود که نسبتی با بخش‌های دولتی داشته باشد، طبق قانون باید در هیئت تخلفات اداری که جایگاه قانونی دارد بررسی شود و در صورت صحت نسبت به آن تصمیم گیری شود.

ضرغامی گفت:

بازداشت مدیر شایسته‌ای که یک هفته قبل مورد تقدیر وزارت خانه و دولت قرار گرفته و در جریان سفرهای نوروزی رکورد همه بازدیدها را جابه‌جا کرده، از مسافران نوروزی تا شب‌های احیا که کار متفاوتی را سامان داد آن هم به‌دلیل اینکه یک اتفاقی در یک محلی ظرف چند دقیقه انجام می‌گیرد نباید انجام می‌شد، در حالی که او اقدامات در رابطه با این رخداد را هم بلافاصله اعلام می‌کند.

وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی ادامه داد:

با رویه‌ای که آقای اژه‌ای و آقای رئیس‌جمهوری دارند حتما موافق بازداشت به این معنا نیستند و ما نسبت به این مسئله تلاش زیادی کردیم و معترض بودیم و پیگیری حقوقی کردیم. از آقای اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری و وزیر کشور و وزیر دادگستری که دیروز لحظه به لحظه این مسئله را پیگیری کردند که خانم ادهم آزاد شود تشکر می‌کنم. امیدوارم در چنین مسایئلی اگر اتفاقات مشابه می‌افتد از مسیرهای بهتر و کم هزینه‌تر که دشمن سوءاستفاده نکند از این پس استفاده کنیم

مطالب مرتبط:

دیدگاه