ثبت‌نام اربعین به بعد از حج موکول شد

نادر نینوایی
نادر نینوایی چهار شنبه، ۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۲۲
ثبت‌نام اربعین به بعد از حج موکول شد

با اعلام رئیس سازمان حج و زیارت و بر اساس پیش‌بینی اولیه ثبت‌نام اربعین بعد از حج آغاز خواهد شد.

آن‌طور که رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرده، بر اساس پیش‌بینی اولیه ثبت‌نام اربعین بعد از حج آغاز خواهد شد.

شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در آستانه اعزام زائران ایرانی به عربستان برگزار شد. «سیدعباس حسینی»، رئیس سازمان حج و زیارت، در این شورا گفت:

 طبق پیش‌بینی اولیه ثبت نام اربعین بعد ازعملیات حج آغاز خواهد شد. جلسات کارشناسی در سازمان حج و زیارت و ستاد مرکزی اربعین درباره این مراسم عظیم در حال برگزاری است و دستورالعمل‌های ثبت‌نام در حال نهایی شدن است. همچنین در بخش نرم‌افزار نیز درخواست‌هایی ارائه شده که در تلاش هستیم تا اربعین آماده بهره‌برداری شود.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین با اشاره به اعزام و استقرار نخستین گروه‌های نیروهای خدمات‌دهنده به زائران در عربستان، از انتقال ارز مورد نیاز حج پیش‌ رو و تامین هتل‌ها برای اسکان زائران در مدینه و مکه خبر داد.

«حمیدرضا محمدی»، سرپرست معاونت امور عتبات عالیات، نیز گزارشی از روند اعزام زائران به عتبات عالیات عراق و سوریه ارائه کرد و گفت:

در اردیبهشت‌ماه ۵۶,۰۰۰ نفر به زیارت اماکن زیارتی عراق مشرف شدند و در امتداد دوره اردیبهشت نیز حدود ۱۷,۰۰۰ نفر برای اعزام در خردادماه ثبت‌نام کرده‌اند.

او با بیان اینکه مسائل عتبات و اربعین باید جداگانه دنبال شود، به پیش‌بینی‌ها و اقدامات صورت‌گرفته برای ثبت‌نام و اعزام زائران اربعین امسال اشاره کرد.

«حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالفتاح نواب»، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز از دست‌اندرکاران حوزه عتبات خواست که موضوع ثبت‌نام و اعزام زائران اربعین را با مدنظر قراردادن آسیب‌شناسی مراسم سال گذشته با جدیت هرچه بیشتر دنبال کنند و توجه داشته باشند که ثبت‌نام و دیگر اقدامات و کارهایی که باید تحت نظارت مجموعه حج و زیارت صورت گیرد به‌خوبی اجرا شود.

در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت همچنین اعلام شد که روند صدور روادید الکترونیکی حجاج آغاز شده و تاکنون چندهزار ویزا ادریافت شده است.

«غلامرضا رضایی»، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت نیز گفت:

فرایند درخواست ویزا برای زائران بر اساس اولویت‌های پروازی صورت می‌گیرد و این روند در چند روز آینده سرعت بیشتری خواهد گرفت.

او با بیان اینکه شرکت هواپیمایی ایران‌ایر بر اساس جدول پروازی برای ارائه خدمات به‌منظور انتقال زائران آمادگی دارد، افزود:

شرکت سعودی ارائه‌دهنده خدمات در مشاعر نیز اقدامات لازم را برای آماده‌سازی چادرهای مشاعر پیش‌بینی کرده و روند خوبی دارد.

در این نشست شورا «دکتر سیدعلی مرعشی»، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت، درباره اعزام یک گروه از کادر پزشکی به عربستان و انتقال داروهای خریداری‌شده توضیحاتی ارائه داد. او گفت:

با تدابیر پیش‌بینی شده، با ورود نخستین کاروان‌های زائران به مدینه منوره آماده ارائه خدمات پزشکی خواهیم بود.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه