وضعیت نابسامان بنای تاریخی تئاتر شهر

نادر نینوایی
نادر نینوایی شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۰۵
وضعیت نابسامان بنای تاریخی تئاتر شهر

مدیر تئاتر شهر از وضعیت نابسامان بنای تاریخی تئاتر شهر و ایجاد سازه‌های جدید در حریم آن انتقاد کرد.

وضعیت نابسامان بنای تاریخی تئاتر شهر و ایجاد سازه‌های جدید در حریم آن با انتقاد مدیر تئاتر شهر مواجه شد.

سید محمد جواد طاهری، مدیر مجموعه تئاتر شهر، گفت:

شاهدیم کنار این بنای ۵۰ ساله اتفاقات مختلفی می‌افتد، آتش روشن کرده و سازه‌های جدیدتری را به محدوده آن اضافه می‌کنند.

 مدیر مجموعه تئاتر شهر درباره وضعیت این بنای ثبت ملی شده بیان کرد:

زمانی که ورودی مترو را زدند؛ حریم مصوب نداشت؛ اما چرا الان که این حریم مصوب شده، هر روز باید با یک چالش جدید روبه‌رو باشیم؟ عوض اینکه از تعداد دست‌فروشان کم کنند، می‌بینیم هر روز بساط‌شان گسترده‌تر می‌شود. این‌ها مانع اجرای تئاترهای ما می‌شوند. حالا به‌جای ساماندهی به این وضعیت، چند روزی است که می‌بینیم اسپیس‌های جدیدتری غیر از آن گذر فرهنگی که بساط جگرفروشان شده، در ده قدمی ساختمان تئاتر شهر ایجاد کرده‌اند.

وی گفت:

آیا دیگر هیچ جای شهر نمی‌شد این بساط را پهن کرد؟ باید چسبیده به ساختمان تئاتر شهر این برنامه‌های اجتماعی را برگزار کرد؟ آیا هدف جز خدشه‌دار کردن حرمت یک فضای فرهنگی و هنرمندان تئاتر این کشور است؟ من تصور می‌کنم جمع نشدن دست فروشان، ایجاد بساط جگرفروشان، و حالا هم اسپیس‌های جدید، عمدی است.

مدیر تئاتر شهر با بیان اینکه پیش از این دو نفر از کارشناسان اداره‌کل میراث فرهنگی استان تهران به اینجا مراجعه کرده و حریم تئاتر شهر را مشخص کردند، گفت:

حتی به شهرداری هم ابلاغ شد. امروز شهرداری بدون رعایت این حریم، هر طرحی را اجرا می‌کند. آیا ما هم می‌توانیم بدون مجوز برویم در هر پارکی یا حریم ساختمان شهرداری، تئاتر اجرا کنیم؟ پس چرا شهرداری هر روز دو قدم به ساختمان تئاتر شهر نزدیک تر می‌شود؟

طاهری افزود:

در این چند سال چه کار مفیدی برای ساختمان تئاتر شهر انجام دادند؟ آیا شهردار تهران می‌تواند نگاهی به پشت بنای ثبت ملی شده تئاتر شهر بیندازد و افرادی را ببیند که هر روز بساط مواد فروشی دارند و آتش روشن کرده و بنای ۵۰ ساله را می‌سوزانند. آیا متولیان میراث فرهنگی خبر دارند که ساختمان تئاتر شهر را نقاشی کرده‌اند؟

 

مطالب مرتبط:

منبع مهر

دیدگاه