کاروانسرای شاه عباسی سمنان به بخش خصوصی واگذار می‌شود

نادر نینوایی
نادر نینوایی سه شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۳
کاروانسرای شاه عباسی سمنان به بخش خصوصی واگذار می‌شود

با توجه به واگذار شدن کاروانسرای شاه‌ عباسی به میراث فرهنگی، اداره‌کل میراث فرهنگی استان سمنان قصد دارد آن را برای اقدامات بعدی به بخش خصوصی واگذار کند.

نظر به واگذار شدن کاروانسرای شاه‌ عباسی به میراث فرهنگی، اداره‌کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان سمنان قصد دارد این بنای تاریخی را برای اقدامات بعدی به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار کند.

کاروانسرای تاریخی سمنان واقع در مرکز شهر تا همین چندسال پیش، با کارکرد زندان، چهره شهر را دچار خدشه کرده بود؛ اما با انتقال زندان به خارج از شهر، یکی از لازمه‌های آزادسازی این بنای تاریخی که تعیین تملک و انتقال مالکیت از اداره‌کل زندان‌ها به اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع‌دستی استان سمنان بود، محقق شد.

امیر کرم‌زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، در این خصوص بیان کرد:

اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با احصای نقشه اجرایی، بنا را برای اقدامات بعدی به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار می‌کند.

وی افزود:

ملحقات شامل ساختمان و بناهای اضافه کاروانسرای شاه عباسی در مسیر اجرای طرح تخریب خواهد شد تا کاروانسرا که مجموعه‌ای تاریخی در مرکز شهر است، به‌عنوان نگینی درخشان بدون هیچ حاشیه‌ای جلوه‌گری کند.

کرم‌زاده تصریح کرد:

کاروانسرای شاه عباسی سمنان پس از مرمت، احیا و راه‌اندازی، به‌عنوان طرح فاخر فرهنگی و گردشگری در مرکز شهر سمنان میزبان برنامه‌های مختلف و متنوع فرهنگی خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت:

مرمت، تجهیز و بهره‌برداری از کاروانسرای شاه عباسی طبق برآوردها حدود دو سال به طول خواهد انجامید.

شایان ذکر است کاروانسرای شاه عباسی سمنان، واقع در مرکز شهر تاریخی سمنان و یکی از ۹۹۹ کاروانسرای ساخته شده در دوران شاه عباس صفوی در این شهر است. این بنای ارزشمند که ۴۰۰ سال قدمت دارد و در سال ۱۳۵۲ خورشیدی به ثبت ملی رسید، به‌مدت ۴۰ سال و تا خرداد ۹۹ به‌عنوان زندان استفاده می شد و آزادسازی آن یکی از مطالبات مردم استان سمنان بود.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه