برپایی بیش از هزار بازارچه صنایع‌دستی در نوروز امسال

افشین حیدری
افشین حیدری سه شنبه، ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۰۳
برپایی بیش از هزار بازارچه صنایع‌دستی در نوروز امسال

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، از برپایی بیش از هزار بازارچه صنایع دستی در نوروز امسال خبر داد.

به گفته معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، در نوروز امسال علاوه بر ۹۰۰ بازارچه رسمی نوروزی در سراسر کشور، در مبادی ورودی همه شهرها نزدیک به پایگاه‌های هلال احمر و اورژانس، یک بازارچه صنایع دستی فعال بود.

تا پیش از همه‌گیری کرونا، هر ساله در آستانه سال نو حدود ٨٠٠ بازارچه صنایع دستی و هنرهای سنتی در سراسر کشور برگزار می‌شد که به گفته معاون صنایع دستی، بزرگترین بازارچه هنرهای سنتی و صنایع دستی جهان بود که به‌صورت هم‌زمان در یک کشور برگزار می‌شد.

اکنون که تقریبا دو سال از فروکش کردن کرونا می‌گذرد، مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌گوید:

«به‌جز ۹۰۰ بازارچه‌ای که وزارتخانه برای نوروز برنامه‌ریزی و اجرا کرده است، استانداری‌ها، شهرداری‌ها و برخی سازمان‌های دولتی هم بازارچه صنایع دستی دایر کردند، ۱۵۳ پایگاه میراث فرهنگی ملی و ۲۶ پایگاه جهانی میراث فرهنگی داریم که در هرکدام از این پایگاه‌ها غرفه‌های صنایع دستی برپا شده است، هر جا هلال‌احمر و اورژانس در مبادی ورودی شهر حضور دارد، غرفه‌های صنایع دستی برپا شده است؛ این یعنی بازارچه نوروزی صنایع دستی ایران در یک زمان و جغرافیای محدود همچنان بزرگترین بازار صنایع دستی جهان است.

صنایع دستی شانه‌به‌شانه هلال احمر و اورژانس

جلالی اظهار داشت:

در آستانه نوروز، بخش معاونت صنایع دستی وزارتخانه با همکاری اداره‌های کل استانی، بیش از ۹۰۰ بازارچه نوروزی در سراسر کشور ایجاد کرد؛ همچنین با همکاری شهرداری‌ها، استانداری‌ها و حتی برخی سازمان‌ها مانند سازمان بنادر و کشتیرانی، در کنار فعالان بخش خصوصی، صدها غرفه دیگر صنایع دستی در نقاط مختلف کشور راه‌اندازی شد.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی تصریح کرد:

در نوروز که فصل سفر و گردشگری است، شاید نهادهای خدمت‌رسان سفر بیشتر جلوی چشم باشند؛ اما امسال شانه‌به‌شانه هلال احمر و اورژانس که در مبادی ورودی همه شهرها حضور داشتند، یک بازارچه صنایع دستی نیز فعال بود. علاوه بر آن، پایگاه‌های ملی و جهانی میراث فرهنگی در سراسر کشور نیز امسال عرصه بازارچه صنایع دستی بود.

دیکته نوشتیم و به مرور ویرایش می‌شود

جلالی گفت:

در حافظیه شیراز ۷۰ غرفه صنایع دستی دایر بود، در تخت جمشید و بیشاپور هم هنرمندان صنایع دستی حضور فعال داشتند. میدان امام (ره) اصفهان نیز بسیار مورد استقبال قرار گرفت؛ حتی با حمایت صندوق کارآفرینی امید، تسهیلات خرید صنایع دستی هم به گردشگران اعطا شد.

وی با ابراز خرسندی از رونق بازارچه‌های صنایع دستی در سراسر کشور، گفت:

نمایشگاه‌های «ایران من» که ترکیب و تلفیقی با سوغات دارند هم‌زمان با نوروز در استان‌های مختلف برگزار شدند. در این بازارچه‌ها و نمایشگاه‌ها نقاط قوت و ضعف در تولید و بسته‌بندی صنایع دستی رصد می‌شود. دیکته‌ای نوشته شده که غلط‌های آن گرفته خواهد شد و به مرور آراسته‌تر می‌شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت:

تقریبا دو سال است که کرونا فروکش کرده است. در دوران همه‌گیری، فعالان صنایع دستی و گردشگری خسارت‌های بسیاری متحمل شدند، اما در سال ۱۴۰۲ هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی در جایگاه‌ها و عرصه‌های مختلف، «نوروز واقعی» داشتند و امیدوارم این روند طی سال هم تداوم داشته باشد.

وی همچنین به ابلاغ رئیس‌جمهوری مبنی بر احداث بازارچه‌های سنتی در مبادی ورودی هر شهرستان گفت:

در وزارت کشور، استانداری‌ها و شهرداری‌ها عزم جدی ایجاد شده تا این بازارچه‌ها به سرعت راه‌اندازی شوند؛ این موضوع، تحولی چشم‌گیر در رونق صنایع دستی، اشتغال‌زایی و تولید در این حوزه خواهد بود.

ثبت چهار شهر جدید جهانی صنایع دستی

جلالی با اشاره به ارزیابی کارشناسان بین‌المللی از چهار شهر منتخب ایران (دزفول، بوشهر، کاشان و رشت) برای ثبت شهرهای جهانی صنایع دستی، گفت:

ارزیابان هم‌زمان با جشنواره بین‌المللی صنایع دستی فجر، در بهمن ماه به ایران آمدند؛ از هر چهار شهر بازدید کردند؛ نظرات مثبت را ارائه کردند؛ البته سوالاتی هم مطرح شد. پاسخ سوالات داده شده و گزارش‌ها در حال تکمیل است. امیدواریم نتایج ارزیابی تا ۲۰ خرداد (روز جهانی صنایع دستی) نهایی و اعلام شود.

تاکنون ۱۱ شهر و سه روستای ایران ثبت جهانی صنایع دستی شده‌اند، پس از سه سال وقفه به‌دلیل شیوع کرونا، بهمن و اسفند ماه سال گذشته ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی (WCC) به ایران آمدند و از چهار شهر دزفول، بوشهر، کاشان و رشت بازدید کردند که در صورت رأی مثبت، دزفول شهر جهانی کپوبافی، بوشهر شهر جهانی عبابافی، کاشان شهر منسوجات و رشت شهر جهانی صنایع دستی ثبت می‌شود.

الحاق مرکز فرش به وزارت میراث فرهنگی در چارچوب منافع ملی

جلالی درباره بازگشت هنر فرش‌بافی و قالی‌بافی به وزرات میراث فرهنگی گفت:

الحاق مرکز ملی فرش به وزارتخانه یک تصمیم بالادستی و تصمیم کلان سیاست‌گذاری است؛ نیازمند بهترین هدف‌گذاری و اجرای بهترین روش است و باید با یک همگرایی بین‌بخشی اتفاق بیفتد. منافع فردی، بخشی و سازمانی در حوزه فرش باید در خدمت منافع ملی باشد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی خاطرنشان کرد:

فرش فقط یک محصول نیست، بلکه یک فرهنگ است و به‌عنوان صنعت مادر، حاصل سلیقه، دانش، قصه‌گویی، اسطوره و روایت‌هایی است که فرهنگ ما برای ما به ارمغان آورده است؛ باید همه تلاش‌مان را انجام دهیم تا بتوانیم از این گنجینه غنی و میراث فرهنگی کشورمان حفاظت و حراست کنیم.

جلالی تصریح کرد:

فرش با سایر محصولات صنایع دستی پیوند دارد، آن نقشی که در فرش به کار گرفته شده است در کاسه سفالی، گنبد، پارچه‌ها، دست‌بافته‌ها، گل‌دوزی‌ها و رودوزی‌ها نیز استفاده شده است. باید این پیوستار فرهنگی را حفظ کنیم.

 

مطالب مرتبط:

دیدگاه