تخت جمشید صدرنشین بازدیدهای نوروزی

نادر نینوائی
نادر نینوائی دوشنبه، ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۰۰
تخت جمشید صدرنشین بازدیدهای نوروزی

تخت جمشید به‌عنوان پربازدیدکننده‌ترین پایگاه میراث جهانی ایران در نوروز ۱۴۰۲ معرفی شد.

به گفته مدیرکل پایگاه‌های میراث ملی و جهانی، «تخت جمشید» در نوروز ۱۴۰۲ پربازدیدکننده‌ترین پایگاه میراث جهانی ایران معرفی شد و پایگاه‌های میراث جهانی میدان امام اصفهان، باغ فین کاشان و پاسارگاد به‌ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

رضا سامه، مدیرکل پایگاه‌های میراث ملی و جهانی، از وضعیت بازدید این پایگاه‌ها گزارشی ارائه کرد و گفت:

پایگاه‌های میراث ملی و جهانی در استان‌های فارس (۵۲۱,۹۱۲ بازدید)، اصفهان (۴۳۷,۲۲۳ بازدید)، کرمان (۱۵۳,۵۰۴ بازدید)، کرمانشاه (۱۳۴,۲۰۸ بازدید) و خراسان رضوی (۱۳۳,۲۵۹ بازدید) به‌ترتیب پنج استان برتر به‌لحاظ بیشترین تعداد بازدیدکننده هستند.

او افزود:

در میان پایگاه‌های ملی و جهانی در سراسر کشور، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با ۲۶۱,۰۴۹ نفر، بیشترین بازدیدکننده را داشته است. پس از آن به‌ترتیب، مجموعه میراث جهانی میدان امام(ره)، میراث جهانی باغ فین کاشان و میراث جهانی پاسارگاد قرار دارند.

مدیرکل پایگاه‌های میراث ملی و جهانی در ادامه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در نوروز اشاره کرد و گفت:

برگزاری آیین‌های دیرین با رویکردهای نوین و برنامه‌های ویژه نوروز در بیش از یکصد پایگاه میراث ملی و جهانی، تا آن اندازه وسیع و گسترده بوده است که در قالب برنامه‌ها و فعالیتهای فرهنگی پیش از نوروز و برنامه و فعالیت‌های فرهنگی و نوروزی دسته‌بندی شده است.

سامه اضافه کرد:

برگزاری مراسم آیینی روز درختکاری، برگزاری برنامه‌های متناسب با روز ولادت حضرت قائم (عج) در نیمه شعبان، برگزاری آیین شاهنامه‌خوانی به مناسبت سالروز پایان سرایش شاهنامه، برگزاری سراسری آیین پاکسازی پایگاه‌های میراث ملی و جهانی با مشارکت جوامع محلی و سمن‌ها و برگزاری برنامه‌های متناسب با روز جهانی شادی در روز ۲۹ اسفندماه از جمله رئوس کلی اقدامات و برنامه‌های پیش از نوروز است.

او ادامه داد:

رئوس کلی اهم برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته به‌عنوان فعالیت‌های فرهنگی و نوروزی در سطح پایگاه‌های میراث ملی و جهانی نیز شامل تدارک سفره نوروزی (در راستای معرفی سفره‌های نوروزی اقوام مختلف ایرانی)، پیش‌بینی و اجرای برنامه‌ها و آیین‌های سنتی متناسب با فرهنگ‌ محلی و بومی، برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی و غرفه‌های عرضه محصولات فرهنگی متناسب با فرهنگ منطقه، برپایی جشنواره‌ها و ایستگاه‌های نقاشی کودکان، برنامه‌های متناسب با آغاز ماه مبارک رمضان (شامل جزءخوانی سوره‌های قرآن، برپایی مراسم افطاری، برگزاری مسابقه نقاشی و توزیع بسته های فرهنگی میان روزه اولی‌ها و...) و اجرای برنامه‌های متناسب روز هنرهای نمایشی است و با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان با ایام نوروز نیز پیش‌بینی فضای مناسب برای مسافران و کسانی که عذر شرعی دارند صورت گرفت.

مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پیش‌تر آمار کلی موزه‌ها، محوطه‌ها و پایگاه‌های میراث ملی و جهانی را تا یازدهم فروردین‌ماه، نزدیک به ۶,۰۰۰,۰۰۰ نفر اعلام کرده بود که بر این اساس، به‌ترتیب سایت‌موزه تخت جمشید، مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، کاخ‌موزه چهلستون، قلعه‌موزه فلک‌الافلاک و مجموعه فرهنگی‌تاریخی کاخ گلستان بیشترین بازدیدها را داشته‌اند. همچنین بر اساس گزارش مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، شمار بازدیدکنندگان آرامگاه حافظ بالاتر از تخت جمشید قرار داشته است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه