وضعیت نامساعد بنای تاریخی ارگ ارغوانی

نادر نینوائی
سه شنبه، ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۰
وضعیت نامساعد بنای تاریخی ارگ ارغوانی

بنای تاریخی ارگ ارغوانی بدون هیچ‌گونه نگهداری، مرمت و توجه به حال خود رها شده و به محلی برای جولان معتادان تبدیل شده است.

به گفته دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک بنای تاریخی ارگ ارغوانی بدون هیچ‌گونه نگهداری، مرمت و توجه به حال خود رها شده و هم‌اکنون به محلی برای جولان معتادان تبدیل شده است.

نسرین کریمی، دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک، اظهار کرد:

ارگ ارغوانی این شهرستان به امان خدا رها شده‌ است؛ حد و حدود تاریخی آن مشخص نیست و در حال تخریب است. همچنین چرای‌ گوسفندان در اطراف این بنای تاریخی باعث شده این بنا کارکرد خود را حتی برای بازدید گردشگران از دست بدهد.

او تصریح کرد:

این اثر تاریخی در حالی که می‌توانست باعث جذب گردشگر در استان شود، متاسفانه به‌دلیل رفت‌وآمد گوسفندان و صحنه‌های کنار آن در حال تخریب است.

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده از جانب اداره میراث فرهنگی این شهرستان گفت:

هم‌اکنون از ورود و چرای گوسفندان به این بنا جلوگیری شده است؛ اما متاسفانه فضولات گوسفندان در سراسر آن مشاهده می‌شود.

کریمی خاطرنشان کرد:

این خانه تاریخی در صورت مرمت اصولی حتی می‌تواند به‌عنوان اداره میراث فرهنگی شهرستان باغملک کاربرد داشته باشد؛ اما افسوس و صد افسوس که برای چنین میراثی هیچ ارزشی و توجهی قائل نمی‌شوند.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک با بیان اینکه مشکل اصلی برای مرمت این بنای تاریخی محدودیت بودجه‌ میراث فرهنگی است خاطرنشان کرد:

اگر مرمت و حفظ این اثر تاریخی به بهانه کمبود بودجه و... به تعویق بیفتد، نابودی و تخریب این سرمایه‌ ارزشمند تاریخی و فرهنگی قطعی می‌شود.

گفتنی است در جنوب غربی باغملک، بر بلندی مشرف به رودخانه ابوالعباس، بنای زیبای سنگ و گچی ارغوانی قرار دارد. طرح زنده‌سازی این بنا با طاق‌های قوسی و حیاط مرکزی جهت مهمانسرای شهر تهیه شده است. کوشک ارغوانی شهر باغملک جلوه‌ای از توانمندی ایرانیان در هنر معماری از دیرباز است. این بنای تاریخی از مصالح سنگ و گچ احداث شده و طرح این بافت قدیمی با طاق‌های قوسی و حیات مرکزی به ‌عنوان مهمان‌سرای شهر مورد استفاده قرار می‌گرفت.

منبع ایسنا

دیدگاه