معمار فرودگاه «امام خمینی» درگذشت

فاطمه کرمی
سه شنبه، ۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۰
معمار فرودگاه «امام خمینی» درگذشت

ایرج کلانتری، معمار فرودگاه امام خمینی (ره) در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

امیرمسعود انوشفر، معمار، خبر درگذشت ایرج کلانتری معمار برجسته ایرانی را در فضای مجازی اعلام کرد.

ایرج کلانتری طالقانی در سال ۱۳۱۶ در تهران چشم به جهان گشود. او تحصیلات خود را در رشته معماری ادامه داد و مدرک کارشناسی ارشد معماری از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران را در سال ۱۳۴۱ اخذ کرد.  او در سال ۱۳۱۶ در تهران متولد شد. پس از گذراندن دوره‌های ابتدایی و دبیرستان، در سال ۱۳۳۵ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و در سال ۱۳۴۲ در رشته معماری این دانشکده با مدرک فوق‌لیسانس فارغ‌التحصیل شد.

کلانتری در سال ۱۳۵۰ با همکاری فرهاد دارایی، شرکت مهندسان مشاور کلانتری - دارایی را تاسیس کرد.

در سال ۱۳۶۱ با حسین شیخ زین‌الدین، دفتر مهندسان مشاور باوند را راه‌اندازی کرد. کلانتری پیش از شروع فعالیت‌های اجرایی، در زمینه مشاوره در وزارت کشور به کار تخصصی مشغول بود و به‌عنوان نماینده این وزارتخانه در کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و کمیته بررسی و تجدید نظر در قانون نوسازی و عمران شهری فعالیت داشت. او همچنین بیشتر از ۲۰ سال دروس طراحی را در دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی تدریس کرده است.

از جمله آثار این معمار می‌توان به بنای سفارت ایران در گرجستان، مدیریت و طراحی پروژه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، مدیریت و طراحی دانشگاه بین‌المللی قزوین، مدیریت و طراحی سفارت ایران در گرجستان، طراحی اقامتگاه سفیر ایران در ایروان، مجموعه چایکنار تبریز و... اشاره کرد.

کجارو درگذشت آقای کلانتری را به خانواده و علاقه‌مندان ایشان تسلیت عرض می‌کند.

دیدگاه