نمایشگاه گردشگری باوجود مخالفت‌ها برگزار می‌شود

نادر نینوایی
نادر نینوایی یکشنبه، ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۰
نمایشگاه گردشگری باوجود مخالفت‌ها برگزار می‌شود

نمایشگاه گردشگری امسال (۱۴۰۱) باوجود شرایط نه چندان مساعد صنعت گردشگری در موعد مقرر برگزار می‌شود.

به گفته مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی، نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران در شرایطی برگزار می‌شود که وضعیت صنعت گردشگری رو به وخامت رفته و عده‌ای مخالف برپایی نمایشگاه بودند.

مصطفی فاطمی، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی، با اشاره به جزییات شانزدهمین نمایشگاه گردشگری ایران که از ۱۸ تا ۲۱ بهمن‌ماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، اظهار کرد:

امسال تلاش کردیم با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، چهره گردشگری ایران را حفظ کنیم. وضعیت صنعت گردشگری خوب نبود، حتی با توجه به افزایش هزینه‌ها و مشکلات اقتصادی و معیشتی، بسیاری بر این عقیده بودند که بهتر است نمایشگاه امسال برگزار نشود، اما نظر برخی دیگر بر آن بود که نمایشگاه می‌تواند محرک سفر و اقتصاد باشد، بنا بر نظرات جمعی قرار شد نمایشگاه گردشگری امسال برگزار شود. ما امیدواریم روی برند سفر و گردشگری ایران تاثیر مثبتی بگذاریم.

او ادامه داد:

در نمایشگاه امسال، غرفه‌ها و سالن‌ها بر اساس محورها و قطب‌های گردشگری دسته‌بندی شده‌اند، از جمله محور پرشیا، شمال غرب و غرب، خراسان، خلیج فارس و کاسپین، که هر یک بازار هدف مجزایی دارند و در عین حال که می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و طبیعتا بازدیدها را برای شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان راحت‌تر خواهند کرد، شرایطی را فراهم می‌کنند تا استان‌ها در هر منطقه با توجه به محور و قطبی که در آن قرار گرفته‌اند به هم‌افزایی بپردازند. این همان رویه‌ای است که در نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری کشورهای دیگر اجرا می‌شود. ما هر سال قصد داشتیم از چنین طرحی استفاده کنیم، اما با مشکل برخورد می‌کردیم. به هرحال امسال به هدف خود نزدیک‌تر شده‌ایم.

فاطمی اضافه کرد:

علاوه بر محورها و قطب‌های گردشگری، در نمایشگاه امسال سالن‌هایی را به گردشگری سلامت، دفاع مقدس و گردشگری ورزشی، هیجانی و ماجراجویی اختصاص داده‌ایم. در کنار آن نیز مانند هر سال بخشی به تجهیزات تاسیسات هتلداری و گردشگری اختصاص یافته است.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، درباره مشارکت کشورهای خارجی در نمایشگاه امسال تهران با توجه به اینکه برخی کشورها سفر به ایران را محدود کرده‌اند، اظهار کرد:

مشارکت شرکت‌کنندگان خارجی امسال قابل‌توجه بوده است، ما از قاره‌های آسیا، اروپا و آفریقا با توجه به مذاکراتی که انجام شده و از طریق هماهنگی‌هایی که رایزنان فرهنگی و تجاری داشته‌اند، شرکت‌کننده داریم. به‌نوعی می‌توان گفت امسال وجه بین‌المللی نمایشگاه پررنگ‌تر خواهد بود، حدود هزار متر هم فضای مفید به شرکت‌های خارجی اختصاص پیدا کرده و نمایندگانی از مالزی، ژاپن، روسیه، قطر، ترکیه، عراق و ونزوئلا در نمایشگاه امسال حضور خواهند داشت.

او با اشاره به افزایش فضای نمایشگاه امسال گفت:

کل نمایشگاه گردشگری در سال گذشته ۳۰ هزار متر تقریبا فضای مفید داشت، در حالی که امسال ۶۷ هزار متر سالن به نمایشگاه گردشگری اختصاص پیدا کرده که تقریبا تکمیل شده است. استقبال شرکت‌های داخلی امسال واقعا خوب بوده و در هیچ دوره‌ای متراژ نمایشگاه‌ گردشگری به‌اندازه امسال نبوده است.

فاطمی افزود:

در کنار نمایشگاه امسال، تعدادی سالن به صنایع دستی اختصاص پیدا می‌کند.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری ادامه داد:

نمایشگاه گردشگری هر سال مقارن با نمایشگاه طلا و جواهرات برگزار می‌شود که امسال با سازمان توسعه و تجارت به‌عنوان مسئول نمایشگاه‌های تهران مذاکره شده تا زمان آن نمایشگاه جابه‌جا شود و تقریبا فضای گسترده‌ای از نمایشگاه بین‌المللی تهران زیر بار نمایشگاه گردشگری می‌رود.

فاطمی همچنین درباره اعمال محدودیت‌هایی برای بخش بحث‌برانگیز خوراک در نمایشگاه گردشگری امسال که همواره با حاشیه و انتقادهایی همراه بوده است، اظهار کرد:

مبنای امسال این بود که بخش پخت‌وپز به‌شکل گذشته نباشد، بنابراین ما آن را کامل حذف کردیم. اگرچه ممکن است تعداد شرکت‌کنندگان در این بخش را کم کند، ولی هدف ما وزن دادن بیشتر به نمایشگاه گردشگری است و امیدواریم تصمیم درستی گرفته باشیم. البته که بخش تامین غذا و همین طور گردشگری خوراک موضوعاتی است که به آن پرداخته شده است و خللی در این بخش وجود ندارد.

او درباره استفاده از موسیقی در شانزدهمین نمایشگاه گردشگری که هواداران خاص خود را دارد و در دوره‌هایی به استقبال بیشتری از این نمایشگاه منجر شده بود، اظهار کرد:

برنامه امسال این است که کاراکترها و شخصیت‌های شناخته شده در گردشگری را جایگزین موسیقی کنیم، این یک تصمیم جدید است؛ بسیاری از افراد را داریم که شخصیت گردشگری و جاذبه هستند و چون هر سال بخش تخصصی نمایشگاه سر و صدای موسیقی را مانع فعالیت می‌دانست، امسال به بخش شخصیت‌ها جدی‌تر پرداخته می‌شود. معتقدیم آدم‌ها ساختار گردشگری ما را می‌سازند و قصد داریم به‌نوعی جشنواره کاراکترها را برگزار کنیم. فکر می‌کنم با ایده‌هایی که در نظر گرفته شده نمایشگاه امسال متفاوت باشد.

او همچنین گفت:

در نمایشگاه امسال برای نخستین بار شهرداری‌ها سراغ فعالان گردشگری رفته‌اند و مایل بودند در نمایشگاه شرکت کنند تاکنون این طور نبوده و معمولا آن‌ها نگاه اقتصادی به چنین رویدادهایی داشته‌اند، این حرکت می‌تواند مبنای سال‌های بعد باشد.

فاطمی با اشاره به هم‌زمانی نمایشگاه امسال با رویداد پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در اردبیل، خبر داد که روز نخست آیین افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران به این رویداد نیز اختصاص پیدا می‌کند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه