موزه ملی میزبان باستان‌شناسان ایرانی و خارجی می‌شود

نادر نینوایی
نادر نینوایی شنبه، ۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۴
موزه ملی میزبان باستان‌شناسان ایرانی و خارجی می‌شود

 «بیستمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران» در اسفند ماه سال جاری و با حضور باستان‌شناسان ایرانی و خارجی در موزه ملی ایران برگزار می‌شود.

سرپرست پژوهشکده باستان‌شناسی از برگزاری «بیستمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران» در اسفند ماه سال جاری در تهران خبر داد.

لیلا خسروی، دبیر علمی بیستمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران با اعلام این خبر گفت:

برگزاری گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران رویدادی بزرگ است که جامعه باستان‌شناسان ایرانی و خارجی که در حوزه فرهنگی ایران پژوهش می‌کنند، منتظر برگزاری آن هستند.

او، این گردهمایی را فرصتی خواند که باستان‌شناسان در آن کارنامه علمی خود را در برابر ارزیابی و داوری قرار می‌دهند و از هم‌اندیشی تمامی صاحب‌نظران استفاده می‌کنند.

سرپرست پژوهشکده باستان‌شناسی تصریح‌کرد:

ارائه نتایج آخرین پژوهش‌های باستان‌شناسی ایران سنتی ارزشمند با قدمت پنجاه سالانه است که  به‌دلیل شرایط همه‌گیری ویروس کرونا و بر اساس ابلاغ وزرات علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص برگزاری کنفرانس‌ها به‌صورت مجازی در چند سال گذشته به‌صورت مجازی و در قالب نشست‌ها و سخنرانی‌های تخصصی بدون وقفه برگزار شد.

او گفت:

خوشبختانه با تلاش پژوهشگاه، امسال بیستمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران با حضور تمام جامعه باستان‌شناسی اعم از اعضای هیئت علمی، کارشناسان، همکاران استانی، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های داخلی و خارجی، دانشجویان، علاقه‌مندان و پژوهشگران به تاریخ و فرهنگ ایرانی از تاریخ ۷تا ۹ اسفند ۱۴۰۱، به‌مدت سه روز در تالار همایش‌های موزه ملی ایران برگزار می‌شود.

دبیر علمی بیستمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران با بیان‌اینکه همایش پیش‌رو کارنامه پژوهش‌های باستان‌شناسی در سال ۱۴۰۰ است افزود:

در این سال پژوهشکده باستان‌شناسی ۱۱۴ مجوز برای مطالعات میدانی شامل بررسی‌های باستان‌شناسی، کاوش، گمانه‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و حریم، گمانه‌زنی و کاوش‌های استعلامی و اضطراری در حوزه طرح‌های عمرانی صادر کرده که از این تعداد مجوز، ۱۰۸ مقاله دریافت و به‌صورت مقاله کوتاه در کتاب مجموعه مقالات بیستمین گردهمایی سالانه ایران چاپ خواهد شد.

خسروی اظهارکرد:

علاوه بر این به رسم آیین هر ساله، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در نظر دارد، نمایشگاهی از گزیده یافته‌های منقول پژوهش‌های میدانی سال ۱۴۰۰ را در محل موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران با همکاری معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اداره کل موزه‌ها و موزه ملی ایران برگزار کند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه