محور ساسانی کرمانشاه در مسیر ثبت جهانی

نادر نینوایی
نادر نینوایی یکشنبه، ۱۱ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۲
محور ساسانی کرمانشاه در مسیر ثبت جهانی

با اعلام مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه، برنامه‌ریزی جهت ثبت جهانی محور ساسانی کرمانشاه در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه از برنامه‌ریزی برای تکمیل پرونده ثبت جهانی محور ساسانی کرمانشاه خبر داد.

محمدرضا سهیلی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه، در نشست با مدیران پایگاه‌های ملی و جهانی استان، اظهار کرد:

با توجه به رایزنی‌های انجام شده با وزارت‌خانه، موافقت‌های لازم برای تهیه پرونده ثبت جهانی محور ساسانی کرمانشاه گرفته شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه افزود:

باید هماهنگی‌ و برنامه‌ریزی‌های لازم برای تکمیل این پرونده در اولویت پایگاه‌های دخیل در این مسیر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در مسیر محور ساسانی کرمانشاه آثار شاخص بسیار ممتازی قرار دارد، ادامه داد:

این پرونده با محوریت مجموعه تاریخی طاق بستان تهیه می‌شود.

سهیلی گفت:

این محور و جایگاه بالای آن در تاریخ استان و تعدد آثار مربوط به ادوار مختلف که در جای‌جای این محور از کنگاور تا قصرشیرین وجود دارد، به شانس بالای این پرونده برای ثبت جهانی شدن کمک می‌کند.

وی از مسئولان و کارشناسان اداره‌کل میراث فرهنگی استان خواست تا تمام توان خود را بکار گیرند تا این پرونده بدون کم و کاست آماده و در کوتاهترین زمان ممکن با توجه به رایزنی‌های انجام‌شده برای ثبت جهانی آماده شود.

سهیلی با بیان اینکه محور ساسانی کرمانشاه تا بخش‌هایی از کشور عراق نیز ادامه دارد، گفت:

می‌توان از ظرفیت بین‌المللی بودن پرونده برای تسریع در فرایند ثبت جهانی پرونده استفاده کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه، در ادامه از مدیران پایگاه‌های استان خواست تا با فعال کردن محورهای تحت پوشش خود سایر مسیرهای گردشگری استان را فعال کنند.

در این جلسه پویا طالب‌نیا، مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان (اورامانات) و سرپرست پایگاه ملی طاق بستان، به‌عنوان مسئول تهیه و آماده‌سازی پرونده معرفی شد.

استان کرمانشاه دارای دو پایگاه جهانی بیستون و منظر فرهنگی هورامان (اورامانات) و سه پایگاه ملی معبد آناهیتای کنگاور، طاق بستان و محور ساسانی کرمانشاه- قصرشیرین است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه