آثار طبیعی و تاریخی لرستان در پله اول ثبت یونسکو

فاطمه کرمی
فاطمه کرمی سه شنبه، ۲۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۳
آثار طبیعی و تاریخی لرستان در پله اول ثبت یونسکو

برخی از آثار طبیعی و تاریخی استان لرستان به‌منظور ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو مورد بررسی قرار گرفتند.

استاندار لرستان در راستای دیدار با قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از رایزنی برای ثبت چند اثر طبیعی و تاریخی استان لرستان در فهرست میراث جهانی خبر داد.

فرهاد زیویار، استاندار لرستان، از «تنگه شیرز»، «زمین‌لغزش‌های سیمره»، «قلعه فلک‌الافلاک» و یکصد پل‌ تاریخی استان لرستان، به‌عنوان مهم‌ترین آثار مطرح شده نام برد و گفت:

تاکنون ۱۰ اثر تاریخی و ملی در اولویت ثبت در فهرست میراث جهانی به یونسکو معرفی شده‌اند که در این میان، «تنگه شیرز» و «زمین‌لغزش‌های سیمره» به‌عنوان آثار طبیعی و «قلعه فلک‌الافلاک» و یکصد پل‌ تاریخی در استان به‌عنوان آثار تاریخی مد نظر قرار گرفته‌اند.

او همچنین از سفر مدیران کل ثبت آثار تاریخی و موزه‌های کشور به لرستان به‌منظور بررسی وضعیت و انتخاب نهایی آثار تاریخی و طبیعی برای ثبت جهانی و همچنین وضعیت تجهیز و راه‌اندازی موزه جدید در استان خبر داد.

فرهاد زیویار ضمن اشاره به به پیگیری استانداری و دستگاه‌های اجرایی مرتبط از جمله اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری برای ثبت دیگر آثار طبیعی و تاریخی استان لرستان، درباره اعتبار اختصاص‌یافته به راه‌اندازی موزه در این استان گفت:

تاکنون مبلغ ۲۰ میلیارد ریال اعتبار از طرف وزارت میراث و ۲۰ میلیارد ریال از طرف استانداری لرستان برای تکمیل و راه‌اندازی موزه در حاشیه «قلعه فلک‌الافلاک» در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه