پل تاریخی بالارود اندیمشک، در یک قدمی تخریب

نادر نینوایی
نادر نینوایی دوشنبه، ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۴
پل تاریخی بالارود اندیمشک، در یک قدمی تخریب

به سبب آسیب‌های طبیعی و انسانی و نیز تغییرات جوی، پل ثبت ملی شده بالارود اندیمشک در معرض تخریب قرار گرفته است و امکان مرمت آن وجود ندارد.

به گفته مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اندیمشک به سبب آسیب‌های طبیعی و انسانی و نیز تغییرات جوی پل ثبت ملی بالارود اندیمشک در معرض تخریب است و دیگر قابلیت مرمت ندارد.

هانی خادم، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اندیمشک، با بیان اینکه پل تاریخی بالارود تابه‌حال مرمت نشده تصریح کرد:

آنچه از این اثر تاریخی ثبت شده در بین آثار ملی سالم مانده فقط پایه‌های پل است و بعید می‌دانم بتوان تغییری در تعمیر و مرمت آن انجام داد.

او با اشاره به اینکه پل بالارود چهار پایه مستحکم و مربع شکل دارد خاطرنشان کرد:

با اینکه این پل در سال‌های گذشته در معرض آسیب بود اما پایه‌های آن همچنان سالم مانده‌اند.

پل بالارود در ۲۷ کیلومتری شمال شهرستان اندیمشک و در روستای بالارود از توابع بخش الوار گرمسیری قرار دارد و می‌توان گفت یکی از با ارزش‌ترین آثار تاریخی و دیدنی‌های اندیمشک برجای مانده از عهد ساسانیان بود که آن را روی رودخانه بالارود بنا کرده‌اند.

پل تاریخی بالارود یکی از مکان‌های تاریخی شهر اندیمشک محسوب می‌شود و اهمیت زیادی برای مردم بومی داشت، اما متاسفانه به‌دلیل قدمت زیاد و مرمت نشدن در حال حاضر این پل تاریخی در معرض تخریب قرار گرفته است.

از ویژگی‌های بارز پل می‌توان به سنگ‌های تراشیده‌هایی که به‌صورت آجر چیده شده‌ و به پایه‌های پل نمای مستحکم بخشیده‌اند اشاره کرد.این بنای تاریخی در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۹۶۹ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه