خیرین میراث فرهنگی بانی مرمت آرامگاه یعقوب لیث شدند

نادر نینوایی
نادر نینوایی چهار شنبه، ۲۵ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۰۸
خیرین میراث فرهنگی بانی مرمت آرامگاه یعقوب لیث شدند

با تخصیص اعتبار توسط خیرین میراث فرهنگی، عملیات مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری در دزفول آغاز شد.

عملیات مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری با تخصیص اعتبار توسط خیرین و با نظارت اداره میراث فرهنگی شهرستان دزفول آغاز شد. عملیات حفاظتی، مرمتی و سامان‌دهی منظر محیطی در این بنای تاریخی از جمله اقداماتی است که در این فصل انجام خواهد شد.

آرامگاه یعقوب لیث چندین بار مرمت شده و آن‌طور که میراث فرهنگی دزفول می‌گوید پیمانکاری که بار اول مسئولیت مرمت بنا را بر عهده گرفته به‌دلیل نابلد بودن باعث تخریب دیوار ضلع جنوبی آرامگاه شده است و این دیوار حتی پس از مرمت با مصالح سنتی جنبه تاریخی خود را از دست داد و تفاوت آن با سایر قسمت‌های بنا کاملا مشخص است.

این آرامگاه در روستای شاه‌آباد در نزدیکی شهر دزفول استان خوزستان و فاصله ۱۰ کیلومتری آن شهر قرار دارد.

عنصر اصلی و مهم به‌کار رفته در آرامگاه یعقوب لیث خشت خام است و نقش برجسته‌های بسیاری را روی آن می‌توان دید که از ترکیب گچ و خاک درست شده است. قدمت این بقعه تاریخی به دوران سلجوقی تا قاجار می‌رسد و طبق اظهاراتی که مردم محلی داشته‌اند در حدود چند دهه پیش کتیبه‌ای با خط عربی روی دیوار گنبد وجود داشت که نام یعقوب لیث به‌طور واضح روی آن نوشته شده بود.

در معماری زیبای این بنا گنبدی دندانه‌دار با طراحی ظریفی مشاهده می‌کنید و از نکته‌های دیگر در معماری این مقبره وجود اتاق انتظار، حیاط شبانه و مسجد در بنا است که در دوره‌های مختلف تاریخی به آن اضافه شده‌اند. در بنای یادبود یعقوب لیث صفاری، دوران مختلف و عمر سازه‌ها را می‌توان از طریق معماری آن حدس زد.

در طراحی این بنا نکته‌های زیادی از دوران مختلف تاریخ معماری ایران دیده می‌شود که به‌عنوان مثال می‌توان از بخش بالایی در که دوران ایلخانی ساخته شده و سقف منحنی شکل راهرو در زمانی که سبک رومی باب بود ساخته شده است نام برد.

این آرامگاه اثری برجا مانده از دوره تیموریان است که در هشتم دی‎ ۱۳۷۸ با شماره ۲۵۵۰ در ردیف آثار ملی ثبت شد و از جاهای دیدنی دزفول محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه