ثبت جهانی طاق بستان اولویت وزارت میراث فرهنگی

نادر نینوایی
نادر نینوایی شنبه، ۲۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۱۲
 ثبت جهانی طاق بستان اولویت وزارت میراث فرهنگی

مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، ثبت جهانی طاق‌بستان را بر هر پروژه‌ای ارجح دانست.

مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ثبت جهانی طاق بستان را بر هر پروژه‌ای ارجحیت دانست و خواستار آن شد که سطح مغایرت احداث پروژه تله‌کابین طاق بستان با پروژه ثبت جهانی آن به‌صورت کارشناسی بررسی شده و نظر نهایی وزارت‌خانه اعلام شود.

رضا سامه، مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در سفر به استان کرمانشاه در جلسه با شهردار کرمانشاه در خصوص پروژه تله کابین، اظهار کرد:

افق ما برای طاق‌بستان ثبت جهانی آن است و در مورد یک موضوع حقوقی دنبال راه‌حل کارشناسی هستیم و از فرصت گفت و گو برای حل این مشکل استفاده می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت‌هایی بر عهده ما است که از ضوابط متقن و قوانین مشخص که نشات گرفته و ماهیت وزارت‌خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر مبنای این قوانین شکل گرفته است، گفت:

در موضوع تله کابین طاق‌بستان با عرصه‌ای مواجه هستیم که کاملا متفاوت است و افق ما برای این اثر تاریخی ثبت جهانی است.

سامه با بیان اینکه افزایش تعداد ثبت‌های جهانی علاوه بر ارتقای منزلت و جایگاه کشور، رونق گردشگری را نیز به‌دنبال دارد، تصریح کرد:

طاق‌بستان برای ثبت جهانی دست به نقد است و با یک همت می‌تواند استانداردهای ثبت جهانی را کسب کند و باید ضمن حفاظت از اثر موانع را رفع و شرایط را آماده ثبت جهانی کنیم. الان در مجموعه طاق‌بستان گرفتاری‌هایی داریم که اگر رفع نشوند، امکان ثبت وجود ندارد؛ در کنار اینها اگر یک پروژه جدید را شروع کنیم به این مشکلات اضافه می‌شود.

مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی میراث فرهنگی کشور با طرح این پرسش که آیا ثبت جهانی اساساً اولویت استان و دولت هست یا نه؟ اظهار کرد:

آیا ما منافع بلند مدت کشور و استان را باید فدای یک اتفاق کنیم. در سایت‌های تاریخی برای اجرای هرگونه تاسیسات قائل به بازگشت پذیری هستیم که بشود سریع به حالت قبل بازگشت و اصولا احداث تاسیسات سنگین و غیر قابل بازگشت در دستور کار نیست.

سامه با تاکید بر اینکه احداث تله‌کابین در طاق‌بستان نیازمند بررسی دقیق است، گفت:

اگر ما مجوز دادیم و یونسکو تله کابین را به‌عنوان مانع ثبت جهانی مطرح کرد، تکلیف چیست؟ ما باید دقت کنیم که دچار خطایی نشویم آیندگان ما را نبخشند و با بررسی کارشناسی کامل سطح مغایرت تله کابین با ثبت جهانی طاق‌بستان نظر نهایی خود را در آینده نزدیک برای احداث یا ممانعت از آن اعلام می‌کنیم.

طاق بستان در ۱۵ دی سال ۱۳۱۰ به شمارهٔ ثبت ۱۷۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مقدمات تشکیل پرونده برای ثبت جهانی نیز از چند سال قبل آغاز شده است.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه