هتل‌ها خارج از دستور گران شدند

نادر نینوایی
نادر نینوایی چهار شنبه، ۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۰
هتل‌ها خارج از دستور گران شدند

در شرایطی که برخی هتل‌ها از ابتدای مهرماه قیمت اقامت را تا حدود ۳۰ درصد افزایش داده‌اند، بر اساس ادعای رئیس جامعه هتلداران هیچ افزایش نرخی اتفاق نیفتاده است.

در حالی که برخی هتل‌ها از اول مهرماه قیمت اقامت را تا حدود ۳۰ درصد افزایش داده‌اند، رئیس جامعه هتلداران ایران مدعی است هیچ افزایش نرخی اتفاق نیفتاده است و هتلداران برای تغییر قیمت، منتظر نامه بانک مرکزی هستند تا نرخ تورم را مشخص کند.

جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتلداران درباره افزایش نرخ هتل‌ها که به روال هر سال در مهرماه اتفاق می‌افتد، اظهار کرد:

افزایش نرخ به‌طور رسمی هنوز اعمال نشده است. از طریق وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استعلامی از بانک مرکزی شده تا نرخ تورم را رسما اعلام کند؛ چراکه قیمت‌گذاری هتل‌ها هر سال بر اساس شاخص تورم صورت می‌گیرد.

او اضافه کرد:

هرچند رشد قیمت‌ها در هتل‌ها هیچ‌وقت متناسب با نرخ تورم نبوده و معمولا برای رعایت حال مردم، افزایش قیمت‌ها کمتر از نرخ تورم صورت گرفته، طوری که هرگز فاصله آن با تورم پُر نشده است.

رئیس جامعه هتلداران ایران درباره افزایش قیمتی که پیش از اعلام رسمی در برخی هتل‌ها اتفاق افتاده است، ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت:

نرخنامه هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌ها گاهی به‌صورت استانی و بر اساس ضوابط آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت و با مشارکت تشکل استانی تعیین می‌شود؛ ممکن است افزایش نرخ‌ها به این شکل اتفاق افتاده باشد، ولی ما برای اعلام میانگین و سقف افزایش قیمت‌ها منتظر پاسخ استعلام بانک مرکزی هستیم.

حمزه‌زاده با بیان اینکه رشد اقامت در هتل‌ها، برخلاف اظهارات برخی مسؤولان قابل تسری به همه استان‌ها وشهرستان‌ها نیست، اظهار کرد:

اگرچه وضعیت اقامت در شهریورماه به نسبت دیگر ماه‌های سال خوب بود، اما هتل‌ها در مهرماه اوضاع خوبی نداشتند، سفر بسیاری از گردشگران خارجی به ایران لغو شد. علاوه بر این، درصد رشد اقامت در همه استان‌ها و شهرها یکسان نیست، در حالی که وضعیت اقامت در هتل‌های استان‌های اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی و استان‌های شمالی خوب بود. در چهارمحال و بختاری ۱۰ درصد ظرفیت هتل‌ها تکمیل شد. ضریب اِشغال هتل‌ها در همدان نیز به نسبت سال‌های گذشته رضایت‌بخش نبود و استان‌های جنوبی هم وضعیت چندان خوبی نداشتند.

او سپس گفت:

درآمد هتل‌ها در حال حاضر در بدترین وضعیت خود است؛ چراکه با توجه به افزایش هزینه‌ها در تمام بخش‌ها، درآمد هتل به‌هیچ‌وجه کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد. ما هرچه جلوتر می‌رویم حاشیه سود هتل‌ها کمتر می‌شود.

حمزه‌زاده همچنین درباره جریمه‌هایی که هتل‌ها در پی لغو سفر گردشگران خارجی به ایران دریافت می‌کنند، اظهار کرد:

در این مورد تابع قوانین کنسلی تاسیسات اقامتی هستیم. ضمن آن‌که در این آیین‌نامه ضوابط کنسلی تورها و آژانس‌ها واضح است، معمولا قراردادها توافقی تنظیم می‌شود.

رئیس جامعه هتلداران ایران در ادامه درباره تحولات اخیر مجمع ملی تشکل‌های خصوصی گردشگری و برگزاری جلسات موازی، اظهار کرد:

قطعا که اختلاف‌نظرهایی وجود دارد، اما بیشتر سوءتفاهم پیش‌ آمده است، هر زمان چنین اتفاقی رخ دهد باید به قاضی مراجعه کرد. به هر حال، مجمع ملی تشکل‌های گردشگری تابع اساسنامه است، ۱۶ تشکل خصوصی نیز عضو آن هستند. هرچند این تشکل در جایی به‌طور قانونی ثبت نشده، اما اساسنامه آن در سال ۱۳۹۵ تایید شده است که پس از اصلاح آن امکان اینکه سایر اعضا برای ریاست مجمع کاندیدا شوند، وجود دارد.

او درباره ثبت نشدن مجمع ملی تشکل‌های گردشگری بیان کرد:

سیاست ما این بود که مجمع ثبت نشود و بیشتر یک گردهمایی مشورتی باشد. ما همچنان نمی‌خواهیم این مجمع را ثبت کنیم.

حمزه‌زاده درباره انتقادهایی که به عملکرد این مجمع وارد شده و بر همین اساس از سوی تعداد دیگری از تشکل‌ها به رأی‌گیری گذاشته شد، گفت:

برخلاف این اظهارات، عملکرد این مجمع اتفاقا بیش از حد تصور، مثبت بوده است؛ معافیت‌های مالیاتی و تغییر ساختار در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و تبدیل آن به وزارتخانه، از جمله اقدامات این مجمع بوده است، ضمن آن‌که اعضای آن با نمایندگان مجلس جلسه‌های اثرگذار و خوبی دارند که در هیچ یک از این موارد فقط نفع هتل‌ها پیگیری نشده و مطالبات تمام تاسیسات گردشگری مطرح و پیگیری شده است.

رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران تاکید کرد:

همه ما به‌عنوان تشکل‌های خصوصی گردشگری به اتحاد فکر می‌کنیم، چون صنعت گردشگری در حال حاضر به انسجام و اتحاد، بیش از هر زمان دیگری نیاز دارد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه