هشدار نارنجی هواشناسی: پیش‌بینی وقوع طوفان لحظه‌ای در تهران

نادر نینوایی
نادر نینوایی سه شنبه، ۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۲
هشدار نارنجی هواشناسی: پیش‌بینی وقوع طوفان لحظه‌ای در تهران

بر اساس اعلام اداره‌کل هواشناسی استان تهران، احتمال وقوع طوفان‌های لحظه‌ای طی عصر امروز (۳ آبان) پیش‌بینی می‌شود.

سرپرست اداره‌کل هواشناسی استان تهران با ارائه گزارشی از سرعت وزش باد در ایستگاه‌های هواشناسی طی ۲۴ ساعت گذشته، از احتمال وزش باد شدید و خیلی شدید که می‌تواند به‌صورت طوفان‌های لحظه‌ای نیز باشد طی عصر امروز (۳ آبان ماه) خبر داد.

مازیار غلامی درباره سرعت وزش باد طی روز گذشته و احتمال وقوع شرایط طوفانی طی امروز (۳ آبان‌ماه) اظهار کرد:

طی ۲۴ ساعت گذشته، وزش باد شدید و خیلی شدید اتفاق افتاد و بر اساس هشدار سطح نارنجی صادر شده در برخی نقاط شرایط طوفانی نیز حاکم شد.

وی افزود:

این شرایط جوی در ایستگاه هواشناسی لواسان، میگون و حتی سطح شهر تهران وجود داشت و بیشترین میزان سرعت باد در ایستگاه لواسان، میگون با سرعت ۷۲ کیلومتر برساعت سپس در ایستگاه هواشناسی مهرآباد با سرعت ۶۸ کیلومتر برساعت ثبت شده است و سایر ایستگاه‌ها نیز وزش باد شدید تا خیلی شدید را گزارش کردند.

سرپرست اداره‌کل هواشناسی استان تهران درباره مدت‌ زمان تداوم این شرایط جوی گفت:

وزش بادهای شدید و خیلی شدید که می‌تواند به‌صورت طوفان‌های لحظه‌ای نیز باشد، برای عصر امروز پیش‌بینی می‌شود. تقریبا از بعد از ظهر می‌توان افزایش ابر و بارش‌های پراکنده همراه با رعدوبرق انتظار داشت؛ اما غروب از شدت وزش باد کاسته می‌شود.

وی تاکید کرد:

وزش باد از فردا (۴ آبان‌ماه) به‌صورت عادی خواهد بود وشرایط جوی پایدار پیش‌بینی می‌شود؛ بنابراین شرایط طوفانی در این روز مورد انتظار نیست.

غلامی برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از وزش باد شدید و طوفان‌های لحظه‌ای توصیه‌هایی ارائه کرد و گفت:

در چنین شرایطی انجام اقدامات پیشگیرانه توسط دستگاه‌های مختلف اجرایی، استحکام سازه‌های موقت نظیر داربست‌ها و گلخانه‌ها، پرواز نکردن هواپیماهای سبک و خودداری از صعود به ارتفاعات توصیه می‌شود تا به‌صورت حداکثری از آسیب و خسارات جلوگیری شود.

سرپرست اداره‌کل هواشناسی استان تهران درباره بارش‌ باران طی امروز اظهار کرد:

بارش‌ها در پایین‌دست به‌صورت رگباری و پراکنده با احتمال رعدوبرق پیش‌بینی می‌شوند، اما بارش‌های بالادست همچون فیروزکوه،آبعلی و دماوند درساعات عصر و شب به‌صورت رگبار و رعد وبرق ولی به‌صورت نقطه‌ای هستند.

غلامی در پایان درباره بارندگی‌های ثبت شده طی ۲۴ ساعت گذشته گفت:

بارندگی‌های ثبت شده طی ۲۴ ساعت گذشته به‌صورت پراکنده و به میزان کمی بودند؛ به‌گونه‌ای که بیشترین میزان بارندگی در آبعلی به میزان ۱ میلی‌متر، دماوند ۰/۸ میلی‌متر و فرودگاه امام خمینی (ره) ۰/۱ میلی‌متر بارندگی ثبت شده است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه