گردشگری ایران تحت پوشش صندوق ضمانت صادرات قرار گرفت

نادر نینوایی
نادر نینوایی شنبه، ۲۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۰
گردشگری ایران تحت پوشش صندوق ضمانت صادرات قرار گرفت

با هدف پوشش ریسک‌های سیاسی، تجاری و تامین مالی صادرکنندگان، صادرات گردشگری کشور زیر پوشش صندوق ضمانت صادرات ایران قرار گرفت.

صادرات گردشگری با هدف پوشش ریسک‌های سیاسی و تجاری و تامین مالی صادرکنندگان، تحت پوشش صندوق ضمانت صادرات ایران قرار گرفت.

یحیی نقی‌زاده محجوب، مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری، با اعلام این خبر گفت:‌

صندوق ضمانت صادرات ایران که در پوشش ضمانتی صادرات کالا و خدمات از دیرباز فعالیت می‌کند و به‌نوعی تنها موسسه بیمه اعتبار صادراتی ایران به شمار می‌آید؛ موافقت کرد تا ریسک‌های سیاسی و تجاری گردشگری، به‌ویژه آژانس‌های فعال در زمینه گردشگری ورودی را ضمانت کند و پوشش دهد.

وی افزود:‌

بهره‌مندی از تسهیلات این صندوق، فرآیندی دارد که باید بر آن اساس، قراردادها در چارچوب مشخصی با طرف خارجی بسته شود. همچنین لازم است از نیم درصد تا یک‌ونیم درصد هزینه استفاده از تامین مالی این صندوق از سوی صادرکنندگان گردشگری که در واقع آژانس‌های فعال در زمینه تورهای ورودی هستند، پرداخته شود.

نقی‌زاده این توضیح را اضافه کرد که با پرداخت این هزینه، در واقع ریسک کار گردشگری بیمه می‌شود تا اگر شرایطی خاص حادث شود و طرف خارجی امکان پرداخت پول را نداشته باشد یا شرایط سیاسی و اوضاع بین‌المللی به‌گونه‌ای باشد که طرفین نتوانند به تعهدات مالی و ارزی خود عمل کنند، صندوقِ ضمانت صادرات آن را تامین می‌کند.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری بیان کرد:‌

این اقدام اطمینان خاطری برای تورگردانان و فعالان در زمینه گردشگری ورودی است که پوشش ریسک‌های سیاسی و تجاری و تامین مالی در شرایط اضطراری، معمولا دغدغه آن‌ها است.

او درباره زمان بهره‌مندی از تسهیلات صندوق ضمانت صادرات در گردشگری با توجه به کنسلی بسیاری از سفرها به ایران در شرایط موجود، اظهار کرد:‌

امکان استفاده از تسهیلات این صندوق که وجود دارد، فقط باید قراردادها و فرآیند استفاده از این حمایت پیگیری و انجام شود. از همین رو، مقرر شد تشکل‌های صنفی فعال در زمینه گردشگری ورودی، این فرآیند را بررسی کنند و نوع تنظیم قرارداد با دفاتر تورگردان را هماهنگ کنند تا در قالب چارچوب الزام‌آوری تنظیم شود و در نهایت، از این مزیت استفاده کنند.

شایان ذکر است صندوق ضمانت صادرات، یک نهاد دولتی است و زیر نظر وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) فعالیت دارد و صادرات ایران را ضمانت می‌کند. این صندوق کار صدور بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه صادراتی به‌منظور پوشش ریسک سیاسی و اقتصادی و تجاری صادرکنندگان کالا و خدمات را بر عهده دارد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه