تعلیق صدور ویزای شینگن و برخی کشورها در ایران (به‌روزرسانی شد)

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند چهار شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۶
تعلیق صدور ویزای شینگن و برخی کشورها در ایران (به‌روزرسانی شد)

رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران از تعلیق غیررسمی صدور ویزای شینگن در ایران خبر داده بود؛ این در حالی است که خبر مذکور توسط سفارت کشورهای اروپایی تکذیب می‌شود.

طبق اخبار منتشر شده در روز ۱۸ مهرماه ۱۴۰۱ تعدادی از کشورهای خارجی شامل کشورهای اروپایی عضو پیمان شینگن، کانادا و هند صدور ویزا در ایران را به حالت تعلیق درآورده‌اند. شنیده‌ها حاکی از آن است که علت این تصمیم افزایش احتمال مهاجرت شهروندان ایرانی است (این موضوع به‌صورت رسمی عنوان نشده است.)

به‌روزرسانی ۲۰ مهر ۱۴۰۱

سفارت هلند با انتشار پستی در صفحه رسمی اینستاگرام خود، اخبار مربوط به توقف صدور ویزای شینگن هلند در ایران را تکذیب کرد. متن اطلاعیه سفارت هلند به این شرح است:

متاسفانه باخبر شدیم، پیامی در حال پخش شدن است که سفارت ما، روند درخواست ویزای هلند را متوقف کرده است. این اطلاعات کاملا نادرست است. بدین‌وسیله اعلام می‌شود، در روند درخواست ویزا هیچ‌گونه تغییری ایجاد نشده است. در صورت نیازبه اطلاعات بیشتر لطفا از لینک ذیل دیدن فرمایید.

https://www.netherlandsworldwide.nl/visa-the-netherlands

لطفا توجه داشته باشید که از طریق اینستاگرام، امکان گرفتن وقت ویزا وجود ندارد.

در این راستا، سفارت انگلیس در تهران نیز با انتشار اطلاعیه مشابهی از ادامه روند صدور ویزا برای اتباع ایرانی خبر داد. 

در این اطلاعیه آمده است:

مرکز درخواست ویزا در تهران طبق معمول باز است. هفته گذشته به‌دلیل محدودیت‌های اینترنتی دولت ایران، خدمات این مرکز به‌طور موقت قطع شد. 

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه درخواست ویزای بریتانیا لطفا به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.gov.uk/apply-to-come-to-the-uk 

به‌روزرسانی ۱۹ مهر ۱۴۰۱

فرانسه به صدور روادید برای ایرانیان ادامه می‌دهد

سفارت فرانسه با انتشار اطلاعیه‌ای شایعات رایج در فضای مجازی مبنی بر اینکه فرانسه (و سایر کشورهای اروپایی) صدور روادید برای اتباع ایرانی را تعلیق کرده‌اند، تکذیب کرد.

در این اطلاعیه آمده است:

این شایعات کذب است. فرانسه همچنان در ایران ویزا صادر می‌کند. با این وجود، به‌علت فیلترینگ اینترنت که مقامات ایرانی تصمیم به انجام آن گرفته‌اند، سفارت فرانسه موقتا و فعلا قادر به بررسی حجم زیادی از پرونده‌ها نیست و گرفتن وقت ویزا از شرکت کارگزار ما VFS، در حال حاضر پیچیده است. ما از بابت مشکلات پیش‌آمده، که کاملا خارج از اختیار ماست، عذر می‌خواهیم.

رد شایعه تعلیق صدور ویزای آلمان و لهستان برای شهروندان ایرانی

برخلاف اخبار منتشر شده، دولت‌های آلمان و لهستان اعلام کردند که صدور روادید شینگن برای ایرانیان همچنان ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان تاکید کرد که بخش صدور روادید سفارتخانه این کشور در تهران به فعالیت عادی خود ادامه می‌دهد و هم در سطح ملی و هم شینگن طبق مقررات، صدور روادید ادامه دارد.

وزارت خارجه لهستان نیز اعلام کرد که کنسولگری این کشور در تهران فعال است و روادید صادر می‌کند. این وزارت‌خانه تصریح کرد:

به آگاهی می‌رسانیم که ما برنامه‌ای برای تعلیق فعالیت‌های خود نداریم.

حرمت‌الله رفیعی، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران اخیرا گفته بود که برخی سفارتخانه‌های اروپایی، به‌ویژه در حوزه شینگن، بدون اطلاع رسمی و در تصمیمی که بیشتر شکل غیررسمی دارد، رسیدگی به درخواست ویزا را فعلا متوقف کرده و صدور ویزای شینگن را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در پاسخ به اینکه برخی از آژانس‌های مسافرتی اعلام کرده‌اند، سفارت‌خانه‌های برخی از کشورهای اروپایی صدور ویزای شینگن برای سفر شهروندان ایرانی به اروپا را متوقف کرده‌اند، گفت:

اگر چنین خبری صحت داشته باشد، این اقدام محدود کننده قابل‌قبول نیست. البته من تاکنون گزارشی در این زمینه دریافت نکرده‌ام اما ایجاد محدودیت برای سفر شهروندان ایرانی از سوی کشورهای اروپایی مغایر با آن چیزی است که آن‌ها اعلام می‌کنند. آن‌ها از یک سو بر موضوع رعایت حقوق شهروندان ایرانی تاکید می‌کنند و از سوی دیگر محدودیت‌هایی را برای سفر شهروندان ایرانی ایجاد می‌کنند، این رویکرد متعارض است و امیدوارم این خبر درست نباشد.

به‌روزرسانی ۱۸ مهر ۱۴۰۱

تعلیق صدور ویزای شینگن برای ایرانیان

حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران اعلام کرد که برخی از سفارت‌خانه‌های اروپایی، به‌خصوص در حوزه شینگن، صدور ویزا را در ایران به‌حالت تعلیق درآورده‌اند. 

در پی توقف فعالیت بخش کنسولی برخی از سفارتخانه‌های اروپایی در روزهای ناآرام اخیر، حرمت‌الله رفیعی در گفت و گویی تایید کرد که برخی سفارتخانه‌های اروپایی، به‌ویژه در حوزه شینگن، بدون اطلاع رسمی و در تصمیمی که بیشتر شکل غیررسمی دارد، رسیدگی به درخواست ویزا را فعلا متوقف کرده و صدور ویزای شینگن را به حالت تعلیق درآورده‌اند. او اضافه کرد که روند صدور ویزا برای اتباع ایرانی از سوی سفارتخانه‌های سایر کشورهای خارجی، بدون مشکل و محدودیت و به روال همیشگی ادامه دارد.

رفیعی همچنین گفت:

تورهای گردشگری حوزه اروپا و منطقه شینگن نیز درصورت داشتن ویزا، با محدودیتی در اجرا مواجه نشده‌اند و اگر مسافرانشان ویزا گرفته باشند، در موعد مقرر برگزار می‌شوند.

مرکز رسیدگی به درخواست ویزای فرانسه در تهران (VFS Global)، ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲ برابر با هفتم مهرماه ۱۴۰۱ با انتشار اطلاعیه کوتاهی در وب‌سایت خود، ‌اعلام کرده است:

با توجه به شرایط موجود در ایران، اینترنت با اختلال مواجه شده است و در نتیجه مرکز درخواست ویزای فرانسه در تهران امکان رسیدگی به درخواست ویزا را ندارد. این وضعیت خارج از کنترل VFS و سفارت فرانسه است.

پیگیری‌ها از آژانس‌هایی که در زمینه ویزا و اجرای تورهای گردشگری حوزه اروپا و منطقه شینگن فعالیت دارند نیز حاکی از این است که رسیدگی به پرونده‌های درخواست ویزا از سوی برخی دیگر از سفارتخانه‌های کشورهای اروپایی مستقر در تهران، فعلا متوقف شده است.

مسئول بخش ویزا در یکی از این آژانس‌های تهران گفته که برخی از سفارتخانه‌های اروپایی و حوزه شینگن تا پایان ماه اکتبر ۲۰۲۲ نوبت‌های درخواست ویزا را کنسل کرده‌اند و مدارک یا پرونده جدیدی را نمی‌پذیرند؛ برخی همانند مرکز رسیدگی به درخواست ویزای فرانسه رسما اعلام کرده‌اند که امکان رسیدگی به درخواست‌های جدید را ندارند و بخش صدور ویزا را فعلا تعطیل کرده‌اند اما برخی دیگر از سفارتخانه‌های حوزه شینگن مستقر در تهران، وقت‌های ویزا را تا دو سه ماه آینده بسته‌ یا از دسترس خارج کرده‌اند که با این شرایط، فعلا به‌هیچ‌وجه امکان گرفتن نوبت ویزای شینگن وجود ندارد.

علاوه‌ بر اختلال اینترنت که گفته شده روند رسیدگی به پرونده‌های متقاضیان ویزای شینگن را در ایران دشوار کرده، این احتمال نیز مطرح شده که بالا رفتن طبیعی ریسک مهاجرت در شرایط اغتشاش‌آمیز، عاملی تاثیرگذار بر توقف و تعلیق صدور ویزا از سوی کشورهای حوزه شینگن، بوده است. ضمن آن‌که سفارتخانه‌ها هم برای امور اداری افراد متقاضی صدور ویزای شینگن نیاز دارند که با نهادهایی در اتحادیه اروپا مکاتبه اینترنتی داشته باشند که در شرایط فعلی اینترنت کشور دشوار شده است.

شینگن، یک ویزای واحد است که با استفاده از آن تحت شرایط خاص و در مدت زمان مشخصی به حدود ۲۶ کشور عضو اتحادیه اروپا بدون محدودیت مرزی می‌توان سفر کرد. برخی از کشورهای منطقه شینگن، با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی ایران در دهه‌های اخیر، شرایط بسیار سختی را برای اعطای ویزا به ایرانیان، وضع کرده‌اند.

تعلیق و توقف موقت صدور ویزای حوزه شینگن، در حالی صورت گرفته که هم‌زمان با موج اعتراضات و ناآرامی‌ها در ایران، کشورهای آلمان، فرانسه، هلند، اتریش، بلژیک، اسپانیا و ایتالیا نیز در بیانیه‌های جداگانه‌ای، ضمن آن‌که به اتباع‌شان توصیه کرده‌اند از سفر به ایران خودداری کنند، از شهروندان دوتابعیتی و گردشگران خود نیز خواسته‌ شده تا از خاک ایران خارج شوند.

در این راستا، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام وضعیت قرمز در ایران، از شهروندان خود خواست که به‌دلیل تهدید‌های امنیتی، به ایران سفر نکنند و چنانچه در ایران هستند، این کشور را ترک کنند.

تعلیق صدور ویزای هند

بر اساس پیگیری‌های رسانه‌ای صورت گرفته از سفارت هند، به نظر می‌رسد این کشور نیز صدور ویزا برای ایرانی‌ها را بنا به‌دلایل امنیتی متوقف کرده است. 

مطالب مرتبط:

دیدگاه