اعزام هوایی کاروان‌های اربعین از سر گرفته شد

نادر نینوایی
نادر نینوایی چهار شنبه، ۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۰
اعزام هوایی کاروان‌های اربعین از سر گرفته شد

در حالی که اعزام‌ هوایی کاروان‌های زیارتی عراق از سر گرفته شده، ‌اعزام‌ از مرزهای زمینی همچنان متوقف است.

به‌دنبال بازگشایی مرزهای هوایی عراق، اعزام کاروانی زائران از طریق مرز هوایی به شهرهای نجف و کربلا از سر گرفته شد.

وحید اسکندری، مدیرکل دفتر ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت درباره آغاز اعزام‌های زمینی که پس از ناآرامی‌های عراق در ۲۴ ساعت گذشته متوقف شده بود، ابراز داشت:

همان طور که وزیر کشور اعلام کرده‌اند، تا فروکش کردن ناآرامی‌ها و کسب اطمینان از امنیت در مرزهای زمینی، اعزام کاروان‌های زیارتی از مسیر زمینی فعلا انجام نمی‌شود.

به گفته او، در حال حاضر حدود ۱۳,۰۰۰ زائر ایرانی در عراق به سر می‌برند که حدود ۱,۳۰۰ نفر آن‌ها در حال بازگشت به کشور هستند.

مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت همچنین گفت:

تمام زائران ایرانی در سلامتی کامل به سر می‌برند و در شهرهای نجف و کربلا هیچ مشکلی تاکنون وجود نداشته‌ است. اخباری که درباره حمله به اتوبوس گروهی از زائران ایرانی منتشر شده نیز شایعه بوده است.

اسکندری درباره آخرین تصمیم گرفته شده درباره سفر اربعین در وضع موجود، اظهار کرد:

قرار است ستاد اربعین دراین‌باره اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دهد.

احمد وحیدی، وزیر کشور نیز اعلام کرد:

وضعیت عراق در حال آرام شدن است. مرزهای هوایی کاملا باز است و هیچ مانعی برای خروج از کشور یا ورود به کشور از طریق مرز هوایی وجود ندارد. صرف اینکه دولت عراق اعلام کند مرزهای زمینی باز است برای ما کافی نیست؛ ما باید خیالمان از بابت امنیت زوار راحت باشد.

وزیر کشور تاکید کرد:

به‌محض اینکه اطمینان کامل از امنیت زائران در عراق حاصل کنیم، مرزهای زمینی را کاملا باز می‌کنیم تا افراد بتوانند به عراق سفر کنند.

میراحمدی، معاون امنیتی و نظامی وزارت کشور و رئیس ستاد اربعین نیز ابراز داشت:

در حال حاضر، امکان خروج موکب‌های اربعین از مرزهای زمینی فراهم شده است؛ اما درباره زمان خروج زائران از مرزهای زمینی، پس از اطمینان صددرصد و کامل طی ساعات آینده، وضعیت و تصمیم اعلام می‌شود.

شایان ذکر است مرزهای زمینی و هوایی عراق از روز دوشنبه هفتم شهریورماه هم‌زمان با ناآرامی‌های داخل عراق بسته و اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات عراق متوقف شده بود.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه