رویداد ساری 2022 میزبان بشقاب سیمین خواهد بود

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا یکشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۳
رویداد ساری 2022 میزبان بشقاب سیمین خواهد بود

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت: از میزبانی موزه تاریخ شهر ساری از بشقاب سیمین هم‌زمان با افتتاحیه رویداد بین‌المللی «ساری ۲۰۲۲» خبر داد.

طبق اعلام مهدی ایزدی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران موزه تاریخ شهر ساری که در عمارت کلبادی قرار دارد از ۲۰ اردیبهشت و هم‌زمان با افتتاحیه رویداد بین‌المللی «ساری ۲۰۲۲» میزبان بشقاب سیمین ساری خواهد بود.

ایزدی در این رابطه چنین گفت:

بشقاب سیمین ساری که یکی از آثار تاریخی ارزشمند کشف شده در ساری است و در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود، به مناسبت افتتاحیه رویداد بین‌المللی «ساری ۲۰۲۲» به‌صورت موقت در موزه تاریخ ساری به نمایش در می‌آید.

او افزود:

این بشقاب که مربوط به دوره ساسانی و منسوب به دوره اردشیر دوم است یکی از آثار تاریخی ارزشمند کشور محسوب می‌شود که سال‌ها است در موزه ملی ایران در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت:

پیش‌تر در سال ۱۳۹۵ جام زرین کلاردشت به‌صورت موقت از موزه ملی به موزه تاریخ ساری انتقال یافت و مورد بازدید علاقه‌مندان قرار گرفت و اکنون نیز به بهانه رویداد «ساری ۲۰۲۲» این اثر ارزشمند تاریخی در ساری به نمایش در می‌آید.

ایزدی گفت:

علاقه‌مندان به بازدید از این اثر زیبای تاریخی می‌توانند از ۲۰ اردیبهشت هر روز از ساعت ۹ تا ۱۸ به موزه تاریخ ساری در عمارت کلبادی مراجعه کنند.

او افزود:

در سال ۱۳۳۵ کارگری در کارگاه آجرپزی آقای آیینی واقع در کنار خط آهن ساری در حوالی انتهای خیابان میرزمانی سه ظرف نقره پیدا کرد و به موزه تحویل داد. روی زیباترین آن‌ها که به‌شکل بشقاب است نقشی از شکارگاه شاهنشاه ساسانی دیده می‌شود. احتمال داده می‌شود این نقش به اردشیر دوم تعلق داشته باشد که در سال‌های ۳۸۳-۳۸۹ میلادی سلطنت می‌کرد و در داخل این بشقاب که ۲۸.۶ سانتی‌متر قطر دارد شاه ساسانی سوار بر اسب در حال شکار شیر به تصویر کشیده شده است.

مراسم افتتاحیه رویداد بین‌المللی «ساری ۲۰۲۲» قرار است طی روزهای ۲۰، ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت با حضور مسئولان سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو و همچنین سفرای کشورهای عضو اکو در ساری برگزار شود.

مطالب مرتبط:

دیدگاه