شرط عبور مسافران از مرز عراق چیست؟

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند یکشنبه، ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۵
شرط عبور مسافران از مرز عراق چیست؟

سخنگوی گمرک ایران ضمن عدم تایید بازگشایی مرز مهران، اعلام کرد که که تنها درصورت صدور ویزا از سوی عراق، مسافران می‌توانند از چهار مرز عربی عراق عبور کنند.

در پی انتشار برخی اخبار درباره بازگشایی مرز زمینی مهران جهت تردد مسافران به این کشور، «سید روح‌الله لطیفی»، سخنگوی گمرک ایران ضمن عدم تایید این خبر، تصریح کرد:

در زمان شیوع کرونا که تردد در مرزهای زمینی با عراق متوقف شد، فقط امکان صدور ویزا و عبور برای افراد با شرایط خاص مانند کسانی که شاغل هستند، طلاب، خانواده دیپلمات‌ها و دانشجویان وجود داشت. اما سایر افراد نمی‌توانستند از مرزهای زمینی به عراق وارد شوند و حتی در مناسب‌های مذهبی این تردد انجام نمی‌شد. اما طی مذاکرات اخیر، ویزای فرودگاهی برای مسافران و زائران ایرانی که از مسیر هوایی قصد سفر به عراق و عتبات را داشته‌اند، مهیا شده است و همچنان تردد از مسیر زمینی نیاز به اخذ روادید از اماکن کنسولی عراق در ایران دارد.

لطیفی ورود به عراق از مسیر زمینی را نیازمند به اخذ روادید از اماکن دیپلماتیک و کنسولی عراق در ایران دانست و گفت:

لغو روادید فقط در مسیر هوایی انجام شده است. مسافرانی که دارای ویزا هستند، می‌توانند از چهار مرز ایران با بخش عربی این کشور با شرایط تعیین شده تردد کنند.

سخنگوی گمرک ایران با بیان اینکه هر زائر یا مسافری که دارای روادید عراق باشد، مانند ماه‌های اخیر با داشتن تست PCR و کارت واکسن کرونا، می‌تواند از مرزهای چهارگانه برای ورود به عراق اقدام کند، اظهار داشت:

تغییر در رویه صدور ویزا و تعداد آن به دولت عراق و نمایندگی‌های این کشور در ایران برمی‌گردد؛ بر این اساس افرادی که دارای ویزا هستند، مانند قبل می‌توانند از چهار مرز مهران، شلمچه، چذابه و خسروی با ارائه ویزا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تردد کنند.

سید روح‌الله لطیفی در پایان ضمن اشره به گفت‌وگوهای مقامات ایرانی و عراقی و فراهم شدن زیرساخت‌های لازم، نسبت به امکان صدور ویزا برای زوار ایرانی که قصد زیارت عتبات عالیات را از مسیر زمینی دارند نیز ابراز امیدواری کرد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه