گشایش سقف متحرک کاخ موزه اختصاصی نیاوران در حضور گردشگران نوروزی

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند دوشنبه، ۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۸
گشایش سقف متحرک کاخ موزه اختصاصی نیاوران در حضور گردشگران نوروزی

کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر از گشایش سقف متحرک کاخ موزه اختصاصی نیاوران در حضور گردشگران نوروزی خبر داد.

کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اعلام کرد که مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با گشودن سقف متحرک کاخ موزه اختصاصی در هشتمین روز بهار ۱۴۰۱ به استقبال گردشگران نوروزی رفت.

این مجموعه هم‌زمان در هشتمین روز سال نو با گشودن سقف متحرک کاخ موزه اختصاصی از بازدیدکنندگان نوروزی استقبال کرد تا گردشگران آسمان نیلگون را از میان سرسرای این کاخ نظاره کنند. 

یکی از ویژگی‌های شاخص این کاخ موزه، سقف متحرک آن است که علاوه بر زیبایی و تهویه هوا، در مواقعی نور کاخ را نیز تأمین می‌کرد. سازه اصلی روی سقف متحرک، از نوع شیروانی آلومینیومی است که علاوه بر مجهز بودن به تابلوفرمان الکترومکانیکی سه فاز، به سیستم کنترل فاز برای جلوگیری از دو فاز شدن سیستم موتور گیربکس (جعبه دنده) نیز مجهز است. 

این سازه علاوه بر داشتن اهرم دستی، مجهز به فیوزهای مینیاتوری سه فاز برای روشن و خاموش شدن و همچنین دکمه‌های شروع و توقف، برای فرمان دادن به سقف به‌منظور باز و بسته شدن است. هم‌زمان با روشن شدن الکتروموتور ۳۸۰ ولتی، سقف از وسط به دو نیم باز می‌شود و روی ریل‌های ثابت حرکت می‌کند. 

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران تا دوازدهم فروردین ماه همه‌روزه از ساعت ۹ تا ۱۷ میزبان گردشگران نوروزی است و علاقه‌مندان می‌توانند با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی به مجموعه نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت ۱۹ فعال است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه