میزبانی کاخ موزه نیاوران با شعار «نیاوران برای مادران» از گردشگران نوروزی 

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند چهار شنبه، ۳ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۶
میزبانی کاخ موزه نیاوران با شعار «نیاوران برای مادران» از گردشگران نوروزی 

مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران با ورود به قرن پانزدهم برنامه‌های ویژه‌ای برای گردشگران نوروزی در نظر گرفته است.

مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران هم‌زمان با نوروز ۱۴۰۱ و در راستای تحقق اهداف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، جشن نوروزگاه و رویدادهای مختلفی را با شعار «نیاوران برای مادران» از یکم تا دوازدهم فروردین‌ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌کند. 

اجرای موسیقی محلی و مراسم آیینی اقوام ایرانی، اجرای برنامه‌های ویژه کودکان، برگزاری مسابقات فرهنگی‌هنری در زمینه میراث فرهنگی و اجرای پرفورمنس‌های محیطی و برنامه‌های میدانی مرتبط با نوروز در محوطه باغ از جمله ویژه برنامه‌های مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران در ایام نوروز است. 

در «جشنواره اقوام ایرانی» که با همکاری کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی برگزار شده است، اقوام مختلف کشور در بخش‌های صنایع دستی و سوغات، محصولات و فرهنگ خود را ارائه و در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهند. 

همچنین این مجموعه ویژه برنامه آموزشی «من حافظ کوچک میراث فرهنگی‌ام» را ویژه کودکان تدارک دیده است. این برنامه آموزشی علاوه بر دارا بودن جنبه نشاط و شادی برای کودکان، آن‌ها را با بناهای تاریخی و باستانی کشور آشنا می‌کند و به آموزش چگونگی حفاظت از این میراث ارزشمند می‌پردازد. 

بحث آموزش حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی به تمام گروه‌ها و اقشار جامعه به‌ویژه به کودکان از دغدغه‌های کاخ نیاوران است. از این‌رو با توجه به تجربه موفق برگزاری «کارگاه‌های آموزشی حفاظت مردمی» در این مجموعه در سال‌های گذشته، در نوروز ۱۴۰۱ سری دیگری از این سلسله کارگاه‌های آموزشی با همکاری کمیته مدیریت بحران و حفاظت پیشگیرانه معاونت میراث فرهنگی در چهار بخش مجزا برای آشنایی گردشگران نوروزی با مرمت گچبری، فرش، آینه‌کاری، سفال، کاشی و حفاظت پیشگیرانه اطفای حریق در موزه‌ها اجرا می‌شود. 

در کنار این کارگاه، به‌منظور آشنایی بیشتر گردشگران با ویژگی‌های منحصربه‌فرد باغ تاریخی مجموعه نیاوران و گونه‌های خاص گیاهی و جانوری آن، «کارگاه آموزشی آشنایی با تنوع زیستی باغ تاریخی نیاوران» راه‌اندازی شده است. 

رونمایی از آثار موزه‌ای در هفت‌سین‌های نوروزی

چیدن سفره هفت‌سین در پنج موزه فعال مجموعه نیاوران همراه با رونمایی از آثار موزه‌ای با هدف پاسداشت این آیین سنتی و معرفی هرچه بهتر داشته‌های فرهنگی از جمله اقداماتی است که به مناسبت نوروز انجام شده است. همچنین مجموعه نیاوران نسبت به طراحی و چیدمان هفت سین‌های محیطی با الهام از نقوش فرش ایرانی در آب‌نماهای باغ به «هفت سین زیر آب» اقدام کرده است. 

مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران تا دوازدهم فروردین‌ماه ۱۴۰۱ همه‌روزه از ساعت ۹ تا ۱۷ میزبان گردشگران نوروزی است و علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در این جشنواره‌ها و بازدید از موزه‌ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی به مجموعه نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت ۱۹ فعال است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه