رویداد نوروزگاه در موزه ملی ایران برگزار می‌شود

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند چهار شنبه، ۳ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۴
رویداد نوروزگاه در موزه ملی ایران برگزار می‌شود

رئیس کل موزه ملی ایران از برگزاری مراسم نوروزگاه در موزه ملی ایران در روزهای نوروز ۱۴۰۱ خبر داد.

جبرئیل نوکنده، رئیس موزه ملی ایران، امروز سوم فروردین ۱۴۰۱ با بیان اینکه نوروز و آیین‌های وابسته به آن میراث گران‌سنگ سرزمین کهن ایران است، از اقدام موزه ملی ایران برای پاسداشت این میراث ناملموس ارزشمند و برگزاری برنامه‌های نوروزگاه در محوطه این موزه خبر داد. وی در این رابطه گفت:

مراسم نوروزگاه در موزه ملی ايران طی روزهای اول تا سیزدهم فروردین ۱۴۰۱ همه‌روزه ساعت ۱۶ در محوطه خیابان پرفسور رولن (فضای بیرونی موزه ملی ایران) برگزار می‌شود.

نوکنده به جرای عروسک‌های نوروزی، کاروان عروسک‌های بومی و محلی، موسیقی اقوام، نوروزخوانی، نمایش‌های ویژه کودک و نوجوان و... به‌عنوان بخشی از این برنامه‌ها اشاره کرد و از برپایی ویژه‌برنامه «شبی با موزه» در ۸ فروردین ۱۴۰۱ خبر داد و گفت:

این اقدام برای نخستین‌بار در نوروز ۱۳۹۵ در موزه ملی ایران برگزار شد و مورد استقبال شمار زیادی از  بازدیدکنندگان و موزه‌های همجوار قرار گرفت و پس از وقفه‌ای دو ساله ناشی از محدودیت کرونا امسال نیز تلاش خواهیم کرد تا شبی به‌یادماندنی را برای مردم تهران و مسافران نوروزی رقم بزنیم.

رئیس موزه ملی ایران درباره سایر ویژه‌برنامه‌های این مجموعه نیز اذعان داشت:

برگزاری سه نمایشگاه‌‌ موقت از آثار تاریخی، فرهنگی، برپایی غرفه‌های کودک و نوجوان، مسابقه نقاشی کودک و نوجوان، مشارکت در برگزاری رویداد میراث فرهنگی و تنوع زیستی، موزه‌گر منزل خود باشید، پویش پیشنهاد شعار از سوی مردم برای ماموریت موزه ملی ایران در قرن جدید، بیان یک خاطره از موزه ملی ایران در قرن گذشته از دیگر ویژه برنامه‌هایی است که  موزه ملی ایران با آن‌ها به استقبال نوروز رفته‌ است و متعاقبا در خصوص آن‌ها اطلاع‌رسانی صورت خواهد گرفت.

شایان ذکر است که مراسم نوروزگاه به‌دلیل برگزاری در محوطه فضای باز، منوط به مساعد بودن هوا بوده و در شرایط جوی بارانی امکان کنسل شدن برنامه خواهد بود.

مطالب مرتبط:

دیدگاه