ویترین‌های موزه ملی ضد زلزله می‌شوند

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند سه شنبه، ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۶
ویترین‌های موزه ملی ضد زلزله می‌شوند

موزه ملی ایران و آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) در راستای بهسازی تجهیزات نمایشگاهی و مجهز کردن موزه ملی ایران به ویترین‌های ضد زلزله تفاهم‌نامه‌ای را امضا کردند.

اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی، از برگزاری مراسم امضای اسناد پروژه بهسازی تجهیزات نمایشگاهی موزه ملی ایران، میان این موزه و آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) خبر داد. در این مراسم که امروز سه‌شنبه ۱۷ اسفندماه ۱۴۰۰ در محل موزه ملی ایران برگزار شد، «جبرئیل نوکنده» رئیس‌کل موزه ملی ایران، «مرتضی ادیب‌زاده» سرپرست اداره‌کل موزه‌ها معاونت میراث فرهنگی، «آیکاوا کازوتوشی»، سفیر ژاپن در ایران، «تارو آزوما»، رئیس دفتر جایکا در ایران و «محیط طباطبایی»، رئیس ایکوم ایران حضور داشتند.

در ابتدا رئیس‌کل موزه ملی ایران به ضرورت این همکاری اشاره کرد و اذعان داشت:

با توجه به نبود دانش کافی برای ساخت ویترین‌های ضد زلزله، استاندارد نبودن ویترین‌های موزه‌ها در مقابل زلزله همچنین تجارب ارزشمند طرف ژاپنی با اجرای این پروژه علاوه بر ارتقای امر حفاظت از اموال فرهنگی‌تاریخی منقول و بهبود ارائه کیفیت خدمات به بازدیدکنندگان، همکاری‌های علمی بین دو کشور گسترش پیدا می‌کند.

نوکنده ضمن تاکید بر لزوم بومی‌سازی ساخت ویترین‌های ضد زلزله، بیان کرد:

آموزش نیروی انسانی برای ساخت ویترین ضد زلزله در ایران نیز در این پروژه لحاظ شده است که این موضوع می‌تواند در بومی‌سازی آموزش ساخت ویترین ضد زلزله برای موزه‌های کشور کمک کند. 

رئیس کل موزه ملی ایران با بیان اینکه با بومی‌سازی این فناوری و توانمندسازی مهندسان کشور، دیگر موزه‌های ایران را نیز می‌توانیم در برابر زلزله ایمن کنیم، اظهار داشت:

در معرض نمایش و نگهداری در مخازن امن موزه ملی ایران از جمله آثار میراث بشری به حساب می‌آیند و بر همگان تکلیف است در راستای حفاظت و صیانت آن اقدام کنند.

در ادامه سرپرست اداره‌کل موزه‌ها معاونت میراث فرهنگی این اقدام را در راستای تداوم همکاری‌های فرهنگی و به‌ویژه دیپلماسی موزه‌ای ارزشمند دانست و افزود:

دیپلماسی فرهنگی از اولویت‌های اداره‌کل موزه‌هاست و ما از تمامی پروژه‌هایی که در راستای حفاظت از مواریث و اشیای ارزشمند تاریخی‌فرهنکی تعریف شود و آینده روشن‌تری را پیش‌روی ما قرار دهد، استقبال می‌کنیم.

ادیب‌زاده با اشاره به اهمیت تجارب جایکا در زمینه زلزله و زلزله‌شناسی، دانش مهندسی ژاپن دراین‌باره را حائز اهمیت دانست  بر اهمیت همکاری دیپلماسی فرهنگی و تبادل دانش و تجربه با این کشور برای ما تاکید کرد. وی همچنین بر همکاری‌های فرهنگی در راستای آموزش و حفاظت از اموال فرهنگی‌تاریخی همچنین برگزاری رویدادهای مشترک به‌خصوص در حوزه‌های تخصصی موزه‌ها و حوزه‌های فرهنگی با دیگر کشورها نیز اشاره کرد.

از سوی دیگر، سفیر ژاپن در ایران این همکاری را در راستای ارائه خدمات بهتر به بازدیدکنندگان مفید دانست و ابراز امیدواری کرد که در ادامه برنامه‌های آموزشی و تبادل تجربه بین دو طرف پیگیری شود. 

رئیس دفتر جایکا در ایران نیز ضمن اشاره به سوابق همکاری با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران، خاطرنشان کرد:

جایکا طی سالیان گذشته به‌ویژه از سال ۲۰۱۲ میلادی دوره‌های آموزشی گردشگری برای همکاران سازمان وقت و وزارت متبوع برگزار کرده است. طرح جامع توسعه پایدار جامعه محور جزیره قشم، مدیریت و برنامه‌ریزی اکوتوریسم، توسعه موزه و جامعه، بازاریابی و توسعه گردشگری، توسعه گردشگری از طریق مدیریت مناسب محوطه‌های میراث جهانی از جمله دوره‌های برگزار شده در ایران و ژاپن بوده است.

تارو آزوما در پایان موضوع زلزله را  وجه اشتراک بین ایران و ژاپن دانست و گفت:

با توجه به این وجه اشتراک امیدوارم در زمینه صیانت از میراث فرهنگی ایران همکاری‌های مشترکی داشته باشیم.

در پایان این مراسم یادداشت تفاهمی به امضای کازوتوشی سفیر ژاپن در تهران به نمایندگی از دولت ژاپن و نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران به نمایندگی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رسید. همچنین موافقت‌نامه کمک مالی به امضای رئیس جایکا شعبه تهران و رئیس کل موزه ملی ایران (مقام رسمی دستگاه اجرایی پروژه) امضا شد.

 

مطالب مرتبط:

دیدگاه