معبد خورشید گمشده با قدمت ۴۵۰۰ سال در مصر کشف شد

نگین توکلی
نگین توکلی دوشنبه، ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۵
معبد خورشید گمشده با قدمت ۴۵۰۰ سال در مصر کشف شد

سومین معبد خورشید گمشده در کشور مصر با قدمتی از ۴۵۰۰ سال قبل توسط کارشناسان در جنوب قاهره کشف شد.

یک معبد خورشید دیگر با قدمتی بالغ بر ۴,۵۰۰ سال (اواسط قرن ۲۵ قبل از میلاد مسیح)‌، در مصر پیدا شد؛ معبدی که برای هزاران سال در صحرای مصر مدفون و ناپدید شده بود. باستان‌شناسان بقایای این معبد را در «ابو گوراب» (Abu Gorab)، در جنوب قاهره (شمال مصر) کشف کردند؛ اکتشافی که بزرگ‌ترین اکتشاف چند دهه اخیر به شمار می‌آید. طبق اطلاعات درج شده در دایره‌المعارف بریتانیکا، گمان می‌ر‌ود که این معبد کشف شده یکی از ۶ معبد خورشیدی است که هزاران سال قبل ساخته شده‌اند. جالب است بدانید که تا به امروز تنها دو مورد از این معابد کشف شده‌ بودند. این معابد زمانی ساخته شدند که فرعون‌های سلسله پنجم هنوز زنده بودند.

برخلاف اهرام که مکانی برای استراحت و آرامش ابدی فراعنه بودند و موقعیت آن‌ها را به‌عنوان خدایان در زندگی پس از مرگ تضمین می‌کردند، معابد خورشید، فراعنه را در زمانی که هنوز زنده بودند به‌عنوان خدا به مردم معرفی می‌کردند. معابد خورشید، پادشاهان را به خدای خورشید Re یا Ra وصل می‌کردند. معابد خورشید همانند اهرام، دارای زمین‌های کشاورزی و کارکنان بودند و در روزهای جشنواره، کمک‌های مالی دریافت می‌کردند.

اولین معبد خورشید توسط کارشناسان حفاری در سال ۱۸۹۸ در شمال منطقه باستان‌شناسی مصری «ابوصیر» (Abusir) کشف شد؛ معبدی که توسط «نیوسررع اینی» (Nyuserre Ini)، ششمین پادشاه از سلسله پنجم فراعنه ساخته شده بود؛ او حدود ۳۰ سال در قرن ۲۵ قبل از میلاد مسیح (۲۴۰۰ تا ۲۳۷۰ قبل از میلاد) حکومت می‌کرد. دومین معبد خورشید نیز در نزدیکی معبد اول در دهه ۱۹۶۰ کشف شد؛ معبدی که به نام «اوسرکاف» (Userkaf)، اولین فرعون و بنیانگذار سلسله پنجم نام‌گذاری شده بود.

معبد خورشید کشف شده در جنوب قاهره

منبع عکس: smithsonianmag

باستان‌شناسان قرن نوزدهم در حین کاوش در زیر معبد سنگی نیوسررع (اولین معبد خورشید کشف شده در مصر) به بخش بسیار کوچکی از یک بنای خشت و گلی برخورد کردند و به این نتیجه رسیدند که این بنا، ساختمان قبلی همان معبد بوده است. پس از آن نیز، کارشناسان پایه یک ستون آهکی سفید به عمق ۶۱ سانتی‌متر (دو فوت) را کشف کردند که به گفته آن‌ها نشان از یک ساختار اصلی «بسیار خارق‌العاده» داشت. 

پس از گذشت سال‌ها، کشف جدیدترین معبد خورشید گمشده نشان داد که شک پژوهشگران آن دوران درست بوده است و در واقع بنایی خارق‌العاده زیر معبد نیوسررع مدفون بود. پژوهشگران با تحقیقات بیشتر زیر معبد نیوسررع به یک پایه قدیمی‌تر از آجرهای گلی برخورد کردند که نشان می‌دهد در گذشته در این مکان، بنایی مجزا وجود داشته است؛ بنایی که از معبد نیوسررع نیز قدیمی‌تر است. اکتشافاتی که در میان ویرانه‌های معبد قدیمی‌تر انجام شده است شامل مهرهایی حکاکی شده نام پادشاهان، ده‌ها کوزه سالم و بخش‌هایی از مدخلی از جنس سنگ آهک و رواق ورودی می‌شود؛ وسایلی که قدمت و عمر بیشتر این بنا به نسبت معبد نیوسررع را ثابت کردند. هنوز مشخص نیست که این معبد خورشید جدید به کدام فرعون اختصاص داشته است.

طراحی دو معبد نیوسررع و معبد خورشید به‌تازگی کشف شده مشابه هستند؛ اما سازه قدیمی‌تر از آجر گلی و دومی از سنگ ساخته شده بودند. گفته می‌شود که به احتمال زیاد معابد خورشید گمشده دیگر نیز با آجر گلی ساخته شده باشند؛ ماده‌ای که نسبتا زود مستهلک می‌شود. پژوهشگران بر این باور هستند که معابد خورشید در طول قرن‌ها به همین دلیل ناپدید شده‌اند. به‌علاوه، ساختمان‌های خشتی به‌راحتی قابل تخریب هستند و می‌توان آن‌ها را زیر بناهای دیگر مدفون کرد. اتفاقی که برای معبد خورشید به‌تازگی کشف شده نیز افتاده بود. تیم باستان‌شناسی قصد دارد تجزیه و تحلیل بیشتری از ظروف سفالی کشف شده انجام دهد؛ به این امید که اطلاعات بیشتری در مورد سبک زندگی، اعتقادات و رژیم غذایی افراد آن زمان کسب کند.

منبع عکس کاور: edition.cnn.com

مطالب مرتبط:

دیدگاه