پیش ثبت‌ نام سفر زیارتی به عراق آغاز شد

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند چهار شنبه، ۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
پیش ثبت‌ نام سفر زیارتی به عراق آغاز شد

سازمان حج و زیارت با انتشار اطلاعیه‌ای از آغاز پیش ثبت‌نام سفرهای عتبات پس از توقف دوساله خبر داد.

در پی ناآرامی‌های کشور عراق در آبان ۱۳۹۸ و پس از آن شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، سفرهای هوایی به عتبات عالیات در کشور عراق متوقف شده بود. اکنون پس از دو سال سازمان حج و زیارت با صدور اطلاعیه‌ای از پیش‌ثبت‌نام عتبات به‌دنبال لغو ویزا سفرهای هوایی خبر داده است؛‌ گرچه در این مدت سفرهای عتبات عالیات به‌صورت آزاد یا غیرقانونی انجام می‌شد. اطلاعیه سازمان حج و زیارت به شرح زیر است:

با توجه به لغو ویزا سفرهای هوایی بین ایران و عراق و با توجه به موافقت ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، سازمان حج و زیارت برای ایجاد رفاه و سهولت بیشتر و به‌منظور ایجاد آمادگی‌های لازم برای تشرف زائران به سفر زیارتی عتبات عراق، اقدام به ایجاد سامانه پیش‌ثبت‌نام اینترنتی عتبات عالیات کرده است.

متقاضیان تشرف به عتبات عالیات در دوره ١۴٠٠/٨/٢٣ تا ١۴٠٠/١٠/٣٠ می‌توانند با تکمیل فرم مربوط در سایت (http://atabat.haj.ir) برای خود و همراهانشان پیش‌ثبت‌نام کنند.

شروع پیش‌ثبت‌نام از روز سه‌شنبه ١۴٠٠/٨/۴ است.

تذکرات مهم:

۱. پیش ثبت‌نام به‌صورت انفرادی و گروهی میسر است، افرادی که متقاصی اعزام با هم هستند در یک گروه ثبت‌نام می‌کنند مانند اعضای یک خانواده، در این صورت هر گروه از یک سرگروه و افراد زیر گروه (همراهان) تشکیل می‌شود که لازم است مشخصات کامل سرگروه و اطلاعات اولیه همراهان (کد ملی، نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، تاریخ تولد) به‌صورت صحیح در فرم پیش ثبت‌نام سایت درج شود.

۲. هر نفر فقط یک بار و در یک گروه می‌تواند (به‌عنوان سرگروه یا همراه) پیش ثبت‌نام کند و چنانچه به هر دلیلی هر یک از افراد پیش ثبت‌نام‌شده (سرگروه یا همراهان) پس از ثبت نام و دریافت کد رهگیری، خواستار ثبت نام با گروه جدید یا جابه‌جایی اسامی گروه خود باشد می‌تواند نسبت به ثبت نام دوباره اقدام و کد رهگیری جدید دریافت کند که در این صورت اطلاعات ثبت‌نامی در گروه قبلی حذف خواهد شد.

۳. کدملی و مشخصات کلی متقاضیان تشرف با اطلاعات سازمان ثبت احوال تطبیق و در صورت مغایرت، امکان ادامه فرایند وجود ندارد، لذا در ثبت کد ملی دقت مضاعف به عمل آید.

۴. با توجه به اطلاع‌رسانی‌های مرتبط با پیش‌ثبت‌نام از طریق سیستم ارسال پیام کوتاه، ثبت شماره تلفن همراه سرگروه (یا یکی از نزدیکان) در فرم پیش ثبت‌نام الزامی است.

۵. تاریخ تولد افراد باید به‌صورت کامل شامل روز، ماه و سال (به‌صورت چهار رقمی) در فرم درج شود.

۶. کدملی همه افراد ۱۰ رقمی بوده و باید کلیه ارقام (صفرهای سمت چپ) آن به‌طور کامل در فرم ثبت شود.

۷. پس از قطعی کردن پیش ثبت‌نام، سیستم یک شماره رهگیری به گروه تخصیص می‌دهد که این شماره را یادداشت کرده و برای پیگیری‌های بعدی نزد خود نگهداری خواهید کرد.

۸. بر اساس مصوبه ستاد مدیریت بیماری کرونا داشتن کارت واکسیناسیون و نتیجه منفی آزمایش PCR برای ۷۲ ساعت قبل از پرواز الزامی است.

در خصوص مدت اقامت زائران و بسته‌های سفر زیارتی عتبات قابل ذکر است که برنامه‌ریزی‌های لازم برای تمام کسانی که تمایل دارند از بسته‌های متنوع سفر استفاده کنند، صورت می‌گیرد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه