محدودیت‌های سفر در تعطیلات ۵ روزه مرداد ماه

پوریا  محمدی پیوند
یکشنبه، ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۷
محدودیت‌های سفر در تعطیلات ۵ روزه مرداد ماه

محدودیت‌های تعطیلات پنج‌روزه هفته جاری ابلاغ شد و بر اساس آن، هتل‌ها و مراکز اقامتی در طول این  مدت مجاز به فعالیت نخواهند بود.

در پی وضعیت بحرانی کشور به‌دلیل شیوع موج جدید پاندمی و اعلام تعطیلی سراسری پنج‌‌روزه توسط ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا از روز دوشنبه ۲۵ مردادماه، تنها فعالیت مشاغل ضروری سطح یک مجاز اعلام شده است. با توجه به خروج هتل‌ها و مراکز اقامتی از فهرست مشاغل سطح یک در تازه‌ترین اطلاعیه اتاق اصناف، این مراکز در تعطیلات پیش‌رو مجاز به فعالیت نخواهند بود.

اطلاعیه اتاق اصناف در روز یک‌شنبه ۲۴ مرداد ماه منتشر شد و مطابق با آن، هتل‌ها، متل‌ها، مهمانپذیر‌ها، پانسیون‌ها و سایر مشاغل مشابه از گروه مشاغل ضروری برای این دوره از تعطیلات حذف شده‌اند و در این پنج روز مجاز به فعالیت نیستند؛ با این حال بسیاری از مراکز اقامتی با ابراز بی‌اطلاعی در این خصوص، از عدم دریافت ابلاغیه رسمی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا خبر داده‌اند.

موزه‌ها و سایت‌های تاریخی نیز که از ۱۸ فروردین‌ماه در شهرهای قرمز تعطیل بوده‌اند، در این ایام در تمامی شهرها با هر سطح رنگ‌بندی تعطیل خواهند بود.

شرکت‌های حمل‌ونقل عمومی هوایی، ریلی و جاده‌ای با قرارگیری در فهرست مشاغل ضروری سطح یک، مجاز به ادامه فعالیت در ایام تعطیلات پنج روزه خواهند بود؛ این در حالی است که در تعطیلات مصوب گذشته توسط ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، عدم نظارت کافی بر چگونگی فعالیت شرکت‌های حمل‌ونقل عمومی و شیوه رعایت پروتکل‌ها، موضوعی بحث‌برانگیز بود.

از سوی دیگر، برخی از شرکت‌های حمل‌ونقل با تبلیغ فروش فوق‌العاده بلیط‌های خود به‌صورت تخفیف‌دار و جایزه‌دار، توجه مسافران را جلب می‌کنند که در شرایط فعلی موضوع نگران‌کننده‌ای است.

در همین راستا داریوش باقرجوان، مدیرکل مسافری سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای، ضمن تاکید بر نبود سرویس و ناوگان اتوبوسی سواری کرایه بین‌شهری به‌صورت فوق‌العاده، از مردم تقاضا کرد که به پایانه‌های مسافری مراجعه نکنند؛ چراکه به‌هیچ‌وجه ناوگان حمل‌و‌نقل جاده‌ای افزایش نخواهد یافت و صرفا سرویس عادی برقرار است. وی در این رابطه اذعان داشت:

آنچه که ستاد ملی مبارزه با کرونا به ما ابلاغ و دستور داده را رعایت می‌کنیم؛ چنانکه پیش از این پروتکل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی، ضدعفونی و... را رعایت می‌کردیم. تاکنون هیچ مکاتبه‌ای برای ممنوعیت تردد سفرها با حمل و نقل عمومی با سازمان راهداری انجام نشده است.

همچنین رسولی، مدیر عامل شرکت راه‌آهن، کشور از برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته برای کاهش تدریجی ظرفیت جابه‌جایی مسافران در بخش ریلی به یک‌سوم خبر داد. وی تاکید کرد:

اگر بلیط‌های قطار به مرحله استرداد برسد به‌صورت کامل مبالغ بازگردانده خواهد شد و شرکت راه آهن هم طبق روال قانونی تمامی اقدامات را انجام خواهد داد. در حال حاضر پیش‌فروش بلیطهای شهریور ماه صورت گرفته و با برنامه‌ریزی‌های که انجام داده‌ایم، امیدواریم بتوانیم ظرفیت‌های جابه‌جایی را کاهش دهیم.

در اطلاعیه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا در خصوص تعطیلات پنج‌روزه، هیچ‌گونه توضیح صریحی در خصوص ممنوعیت برگزاری تورها و سفرهای گروهی ارائه نشده است؛ بااین‌حال ممنوعیت تردد وسایل نقلیه شخصی از ساعت ۱۲ روز یکشنبه ۲۴ مرداد تا نیمه شب جمعه پنجم شهریورماه اعمال خواهد شد و نیروی انتظامی به‌صورت جدی با متخلفان برخورد خواهد کرد و با استقرار در ورودی و خروجی شهرها، از تردد خودروهای غیربومی جلوگیری به‌عمل خواهد آورد.

با تمام این تفاصیل، مشاهدات حاکی عزیمت مسافران در جاده‌های کشور است و در محورهای شمالی نیز ترافیک‌های سنگین گزارش می‌شود؛ چراکه مسافران تلاش می‌کنتر تا پیش از آغاز محدودیت‌ها، خود را به مقصد موردنظر برسانند. این‌گونه به‌نظر که مطابق‌انتظار، هیچ توجهی به سفرهای این‌چنینی در ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا صورت نگرفته و همچون قبل، تنها به تعطیلی مراکز اقامتی، رستوران‌ها، مراکز توریستی و تفریحی بسنده شده است. سابقه ناکارآمدی این رویکرد در تعطیلات گذشته، شیوه مدیریت بحران کرونا در کشور را بیش‌ از پیش زیر سوال می‌برد.

شایان ذکر است که به‌دنبال تداوم وضع بحرانی کشور ناشی از خیز پنجم ویروس کرونا، ستاد ملی مقابله با کرونا برای مدیریت این بیماری، از روز دوشنبه ۲۵ مرداد تا شنبه ۳۰ مردادماه را تعطیل و محدودیت‌های جدیدی را وضع کرد که علاوه بر محدودیت تردد بین استانی، فقط گروه شغلی سطح یک اجازه فعالیت دارند. علاوه بر صنوف، تمام ادارات، سازمان‌ها و بانک‌ها نیز ملزم به تعطیلی فعالیت خود خواهند بود.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۰۵/۲۶، ساعت ۱۲:۰۳

در پی شدت گسترش ویروس کرونا در موج پنجم و با اعلام تعطیلی سراسری، محدودیت‌های تردد بین استانی از روز دوشنبه ۲۵ مرداد تا روز شنبه ۳۰ مرداد ماه اعمال می‌شود و بر این اساس، ورودی جاده چالوس توسط پلیس راهور ناجا مسدود شده است.

دیدگاه