سفر از/به شهرهای قرمز کرونایی مطلقا ممنوع

پوریا  محمدی پیوند
دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۹
سفر از/به شهرهای قرمز کرونایی مطلقا ممنوع

قرارگاه عملیاتی مقابله با ویروس کرونا در اطلاعیه‌ای از آغاز محدودیت‌های تعطیلات از ساعت ۱۸ امروز خبر داد.

روابط عمومی و اطلاع‌رسانی قرارگاه عملیاتی مقابله با ویروس کرونا مستقر در وزارت کشور با انتشار اطلاعیه‌ای جزئیات اعمال محدودیت‌های کرونایی در سراسر کشور و تعطیلی استان‌های تهران و البرز در پایان هفته جاری را اعلام کرد.

در متن این اطلاعیه با اشاره به درخواست وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، مبنی بر تعطیلی هم‌زمان دو استان تهران و البرز با توجه به تعطیلات پایان هفته جاری و بررسی این پیشنهاد در نشست فوق‌العاده مشترک قرارگاه عملیاتی و کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و همچنین با عنایت به موافقت رییس جمهوری با پیشنهاد ارائه شده، جزئیات تعطیلی یک‌پارچه تمامی دستگاه‌های دولتی، بانک‌ها و گروه‌های پر خطر اصناف و مشاغل تشریح شده است:

۱. اعمال محدودیت‌ها از ساعت ۱۸:۰۰ روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۰٫۴٫۲۸ شروع و تا ساعت هفت صبح روز دوشنبه ۱۴۰۰٫۵٫۴ ادامه خواهد داشت.

۲. خروج خودرو‌های شخصی، با پلاک استان‌های تهران و البرز و ورود خودرو‌های شخصی با پلاک‌های دیگر شهر‌ها به تهران و البرز ممنوع است.

۳. سفر از/به تمامی شهر‌های دارای وضعیت قرمز کرونایی سراسرکشور، مطلقا ممنوع است.

۴. عوامل نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی رانندگی، به‌منظور جلوگیری از تردد خودرو‌ها به‌صورت محسوس و نامحسوس، نسبت به تشدید کنترل‌ها در مبادی اصلی  و فرعی ورودی و خروجی به مقاصد دو استان اقدامات لازم را معمول می‌کنند.

۵. خودرو‌های شخصی دارای پلاک این دو استان، چنانچه برای خروج مراجعه کردند، عودت و درصورت عدم تمکین، علاوه بر اعمال قانون، عودت می‌شوند.

۶. نیروی انتظامی و فرمانداری‌ها در فاصله زمانی یاد شده در بند (۱) از صدور مجوز تردد غیراضطراری تعریف شده قبلی، مطلقا خودداری می‌کنند و تمامی مجوز‌های صادره قبل از این مصوبه، غیرقابل استفاده و باطل اعلام می‌شود.

۷. وزارت راه و شهرسازی، حداکثر همکاری‌های لازم را برای کنترل مسیر‌ها و مسدود کردن محور‌های مورد درخواست نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی به عمل می‌آورد.

۸. استانداران و فرمانداران سراسر کشور، به فوریت ضمن تشکیل جلسات استانی و شهرستانی ستاد مدیریت بیماری کرونا و اعمال مقررات محدودیت‌های کرونایی، بر اساس رنگ‌بندی هر شهرستان، از صدور هرگونه مجوز برای ورود خودرو‌های شخصی به تهران و البرز خودداری کنند.

۹. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ضمن اطلاع‌رسانی مستمر از وضعیت شیوع و بروز بیماری و ارائه هشدار‌های لازم به مردم، تلاش کند تا مردم ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ازهرگونه تجمع و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی اجتناب ورزند.

۱۰. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سریعا به کلیه بانک‌های عامل در سطح استان‌های البرز و تهران ابلاغ می‌‌کند تا ضمن افزایش حداکثری خدمات غیرحضوری بانکی، نسبت به تعطیلی تمامی شعبه‌های بانک‌ها در این دو استان، در بازه زمانی اعلامی، اقدام شود.

۱۱- ضمن یادآوری مجدد محدودیت‌های اعمالی در خصوص اصناف و مشاغل بر اساس طرح جامع محدودیت‌ها و متناسب با رنگ‌بندی شهر‌های مختلف کشور و در اجرای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا با عنوان«تشدید اعمال محدودیت‌ها درشهر‌های قرمز» تعطیلی مشاغل با نظارت اتاق اصناف به شرح ذیل، در همه شهر‌های قرمز کشور در سراسر کشور، مورد تاکید قرار می‌گیرد:

  • رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها (به استثنای فعالیت‌های بیرون‌بر)
  • تالار‌های پذیرائی
  • سالن‌های سینما و تئاتر
  • پاساژ‌ها و بازار‌های سربسته
  • استخر‌های سرپوشیده و باشگاه‌های بدن‌سازی
  • شهربازی‌ها و باغ وحش‌ها
  • نمایشگاه‌های عمومی و تخصصی

در همین راستا، رئیس پلیس تهران نیز از اعمال محدودیت تردد در سه‌ نقطه پایتخت با توجه وضعیت قرمز این شهر خبر داد. بنابراین در ابتدای آزادراه تهران-شمال، کیلومتر ۶۵ آزادراه تهران-قم و جاده قدیم قم در گردنه نعلبندان از ۱۲ ظهر روز سه‌شنبه ۲۹ تیرماه تا ساعت هفت صبح روز دوشنبه چهارم مردادماه از خروج خودروهای پلاک تهران و ورود خودروهای غیربومی به پایتخت جلوگیری به‌عمل خواهد آمد.

از طرفی گودرزی، معاون انتظامی استانداری تهران، با تاکید بر اعمال محدودیت‌ها از ساعت ۱۸ روز دوشنبه، تردد بین تهران و کرج را بلامانع اعلام کرد.

دیدگاه