بازگشایی مرزهای بلغارستان به روی گردشگران واکسینه شده

پوریا  محمدی پیوند
یکشنبه، ۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۶
بازگشایی مرزهای بلغارستان به روی گردشگران واکسینه شده

مقامات بلغارستان از بازگشایی مرزهای این کشور به‌روی مسافران وکسینه‌شده با واکسن فایزر یا سینوواک خبر دادند.

فرارسیدن فصل سفرهای تابستانی و هم‌زمانی آن با گسترش واکسیناسیون در جهان، کشورهای بسیاری را برآن داشته است که با کاهش محدودیت‌ها، مرزهای خود را به‌روی گردشگران بازگشایی کنند. یکی از مهم‌ترین شروط پذیرش مسافر در بسیاری از کشورهای اروپایی، همراه داشتن گواهی واکسیناسیون ویروس کرونا است. در همین راستا، سفر به ۲۷ کشور اروپا پس از تزریق دو دز از واکسن‌های فایزر، مدرنا، بیون‌تک، آسترازنکا، سینوفارم و جانسون امکان‌پذیر خواهد بود. بسیاری از کشورهای دیگر نیز با پیروی از این سیاست، مرزهای خود را به‌روی گردشگران واکسینه‌شده با واکسن مورد‌تایید کشور مقصد باز کرده‌اند.

بر همین اساس، کشور بلغارستان مرزهای خود را به‌روی گردشگرانی که با واکسن فایزر یا سینوواک واکسینه‌ شده‌اند، بازگشایی کرده است. همچنین این کشور در توافقی با ترکیه، اعلام داشته است که افرادیدارای گواهینامه واکسیناسیون سینوواک و فایزر قادر خواهند بود تا بدون نیاز به آزمایش PCR یا قرنطینه، به کشورهای یکدیگر سفر کنند.

مهدی عباسی، کارشناس گردشگری که با هدف الگوگیری داخلی، سیاست‌ها و ضوابط کشورهای خارجی را مورد مطالعه قرار داده است، با اشاره به توافق کشور ترکیه و بلغارستان برای پذیرش بدون‌محدودیت گردشگران واکسینه‌شده، اذعان داشت:

بر اساس این توافق که در حال حاضر بین بلغارستان و کشورهای هم‌مرزش انجام شده، شهروندان بلغارستان نیز در صورت داشتن گواهینامه‌های واکسیناسیون معتبر از مراجع پزشکی این کشور (دست‌کم ۱۴ روز پس از دوز دوم) برای ورود به ترکیه بدون نیاز به آزمایش پی‌سی‌آر و گذراندن دوران قرنطینه مجاز می‌شوند. در این توافق، شهروندان بلغاری که به‌دلیل سن زیر ۱۸ سال واکسینه نشده‌اند، اگر با خانواده خود که گواهی واکسیناسیون معتبر دارند به ترکیه سفر کنند از آزمایش و قرنطینه معاف می‌شوند.

منبع ایسنا

دیدگاه