معرفی برترین‌های موزه در ایران به‌مناسبت روز جهانی موزه

پوریا محمدی پیوند
چهار شنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
معرفی برترین‌های موزه در ایران به‌مناسبت روز جهانی موزه

مراسم معرفی و تقدیر برترین موزه‌ها در ایران هم‌زمان با روز جهانی موزه با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.

مراسم معرفی و تقدیر برترین موزه‌ها و موزه‌دارهای کشور هم‌زمان با روز جهانی موزه در محوطه مجموعه جهانی کاخ گلستان و در روز سه‌شنبه، ۲۸ اردیبهشت‌ماه برگزار شد. محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سخنرانی خود ضمن گرامی‌داشت یاد کارشناسان موزه و مفاخر میراث فرهنگی، باستان‌شناسان و مرمتگران درگذشته، اذعان داشت:

کرونا مشخص کرد رویکرد قدیم در موزه‌داری دیگر پاسخگو نیست. تا قبل از کرونا، ٢٣ میلیون بازدیدکننده حضوری از موزه‌ها داشتیم و اکنون وارد دوره جدیدی شده‌ایم که باید منعطف ‌و خلاق برخورد کنیم.

طالبیان همچنین با اشاره به مرمت و احیای ۶ هزار بنای تاریخی با مشارکت و بودجه مردم، از آغاز به‌ کار ۲۵۰۰ کارگاه مرمتی خبر داد و افزود:

بالغ بر ۶۰ هزار اثر موزه‌ای مرمت شده و حدود ۵۰۰ پروژه در صف افتتاح و بهره‌برداری است. ١٨۵٠ استرداد در دوسه سال گذشته نیز انجام شده و همچنین در سال‌های اخیر ۱۴۴۰ اثر در فهرست آثار منقول ثبت شده است.

محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه‌ها نیز با ارائه گزارشی از وضعیت موزه‌ها در کشور، اعلام کرد که بیش از ۷۴٠ موزه فعال در کشور وجود دارد که ١٧٠ موزه از بین آن‌ها خصوصی است. وی با اشاره به روند رو به رشد احداث موزه در ایران، خاطرنشان کرد:

قبل از دولت تدبیر و امید ۴۵۵ موزه فعال در کشور وجود داشت و حدود ۳۰۰ موزه در هشت سال به این مجموعه اضافه شد. در حال حاضر هر پنج روز یک موزه راه‌اندازی می‌شود.

در جریان این مراسم از افراد زیر به‌عنوان برترین‌های موزه کشور در سال گذشته تجلیل و قدردانی شد.

 • آفرین امامی به‌عنوان مدیر موزه ستادی
 • میریم افسری (از موزه گلیم و دست‌بافته‌های عشایری سیرجان) و حجت‌الله کمالی (از موزه شهاب سنگ‌های ایران) به‌عنوان موزه‌دار خصوصی
 • محمدرضا پهلوان و پرستو قاسمی از استان‌های خراسان رضوی و زنجان به‌عنوان نمایندگان موزه‌های استانی
 • صادق شیخی (از موزه ایذه خوزستان)، مژگان صفامهر (از موزه‌دار میراث استان اصفهان) و زهرا کوهساریان (از موزه مردم‌شناسی آزادشهر) به‌عنوان موزه‌دار
 • منصوره آزادواره‌ای (از کاخ گلستان) و نینا رضایی (از موزه ملی ایران) فعال عرصه موزه‌داری
 • گل بهشت تقوا (از موزه ملی)، جواد محمدی (از زنجان) و ناهیده رضایی (از آذربایجان غربی) به‌عنوان امین اموال
 • بنفشه کهلایی (از مجموعه فرهنگی ـ تاریخی سعدآباد) مسؤول اموال برتر موزه‌ها
 • کبری دهقان‌نژاد (از موزه ملی)، پیمانه برناک (از چهارمحال و بختیاری)، شادی مرادی و آرمان رزم (از بخش خصوصی) به‌عنوان مرمتگران برتر
 • بهمن جلیلی (مردم‌شناسی گیلان) و سیدحسن موسوی (مردم‌شناسی خراسان رضوی) به‌عنوان مجموعه‌دار خصوصی
 • زهرا وطن‌پرست، آرش میلانی‌نیا، معصومه بیدخوری، فیروز فیروز، تورج رستمی، علی یاوری و ابراهیم ولدی (از تهران) در زمینه طراحی و تجهیز موزه
 • محمدحسین سیف، علی طهرانچی، سپیده پورمحمدی، مرضیه صفارمحمدآبادی در زمینه حفاظت پیشگیرانه و مدیریت بحران
 • علیرضا محمودی آشتیانی و امیر عاشوری در حوزه پیشتیبانی و نگهداری موزه‌ها

گفتنی است که بیشتر تقدیرشده‌ها به‌دلیل محدودیت‌های کرونا در مراسم حضور نداشتند و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به‌دلیل آفتاب و گرمای هوا در این مراسم سخنرانی نکرد.

رونمایی از مجموعه پنج‌جلدی کتاب‌های میراث‌فرهنگی و طبیعی که توسط اداره‌کل ثبت و حریم آثار میراث معنوی و طبیعی به چاپ رسیده است به‌همراه کتاب حراست حقوقی از میراث فرهنگی ناملموس و همچنین افتتاح نمایشگاه اسناد و اقلام پستی در کاخ گلستان، از دیگر برنامه‌های این مراسم با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود. با توجه به تعطیلی موزه‌ها، آثار نمایشگاه اسناد و اقلام پستی به‌صورت مجازی نمایش داده می‌شود.

منبع ایسنا

دیدگاه