کشف شهر گمشده مصر در حوالی اقصر

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۸
کشف شهر گمشده مصر در حوالی اقصر

باستان‌شناسان شهری متعلق به دوره مصر باستان را با قدمت ۳۵۰۰ سال در حوالی اقصر کشف کردند.

شهرکی باستانی با قدمت ۳۵۰۰ در نزدیکی اقصر مصر کشف شده است. آنگونه به‌نظر می‌رسد که این منطقه مسکونی بخشی از سلسله کاخ‌های «ملقطه» باشد که برای پاسداشت مقام «آمنهوتپ سوم» ساخته شده است. آمنهوتپ سوم، یکی از فراعنه بزرگ مصر بود که بین سال‌های ۱۳۵۳ تا ۱۳۸۶ پیش از میلاد مسیح، حکومت می‌کرد.

این شهر که در سپتامبر ۲۰۲۰ کشف شده است، در منطقه‌ای موسوم به «آتون باشکوه» (Dazzling Aten) و در حوالی «مجسمه‌های غول‌پیکر ممنون» (Colossi of Memnon) قرار دارد. همچنین معبد «رامسس سوم» یا «معبد هابو» و آرامگاه «رامسس دوم» نیز در نزدیکی این شهر واقع شده است. در این شهر علاوه بر کاخ‌های متعدد و ساختمان‌های اداری، معبدی متعلق به خدای آمون و محرابی کویری مشهور به «کم‌ السمک» وجود دارد.

خانه های شهرک ظهور آتون

برخی از خانه‌هایی که دارای ابزارآلات، وسایل آشپزخانه و ظروف سفالی بودند. عکس از LonelyPlanet

در این منطقه دریاچه‌ای جهت برگزاری مراسم مختلف وجود دارد که به «دریاچه هابو» معروف است. همچنین بقایای مجموعه وسیعی از منازل مسکونی و کارگاه‌های ساختمانی جهت احداث قصرهای مختلف به چشم می‌خورد که در امتداد رود نیل و تا مسافت هفت کیلومتری گسترده شده‌ بودند‌. تقریبا تمامی این بناها از خشت خام تهیه شده بودند و اکنون جز ویرانه‌ای از آن‌ها باقی نمانده است.

«پیتر لاکووارا»، مدیر صندوق میراث باستانی مصر ضمن مقایسه این شهر جدید با روستای «پمپئی» مصر، قدم زدن در این منطقه را به گشت‌وگذار در تاریخ ۳۵۰۰ ساله تشبیه کرد و اذعان داشت:

آنچه در خصوص کشف جدید، بیش از هر موضوعی جلب‌توجه می‌کند، میزان حفظ‌شدگی شگفت‌انگیز آقار به‌جای مانده در گذر قرن‌هاست.

ظروف سلطنتی سفالی با رنگ آبی

برخی از ظروف سفالی دارای تزئیناتی با رنگ‌آمیزی آبی هستند که به‌عنوان ظروف سلطنتی شناخته می‌شوند. عکس از LonelyPlanet

برخی از خانه‌های کشف‌شده، تا ارتفاع سه متری نیز سالم مانده‌اند و بسیاری از ویژگی‌های آن‌ها همچنان دست نخورده است. ابزارآلات، وسایل آشپزخانه‌ و ظروف سفالی بسیاری در این منطقه کشف شده است. برخی از این ظروف سفالی، دارای تزیینات آبی‌رنگ هستند که آن‌ها را به ظروف سلطنتی مشهور ساخته است. کشف برخی از گلدان‌های سفالی، قدمت این منطقه را تا دوره آمنهوتپ سوم نمایان ساخته است و به همین دلیل، عنوان «ظهور آتون» را بر این شهر نهاده‌اند. کتیبه‌ای نیز کشف شده است نام معبد آتون باشکوه بر آن به چشم می‌خورد. معبدی که توسط «آخناتون»، فرزند آمنهوتپ و فرعون بدعت‌گذار مصر، ساخته شده است. وی همراه با همسرش «نفرتیتی»، برای سال‌های طولانی بر مصر حکومت کرد.

تمامی این موارد، گواه بر غنای تاریخی و اهمیت فراوان این منطقه باستانی است و محافطت از آن به‌عنوان یک سایت ملی باستانی ضروری به‌نظر می‌رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این اکتشاف شگفت‌انگیز، به وب‌سایت صندوق میراث باستانی مصر مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

منبع LonelyPlanet

دیدگاه