انفجار کپسول گاز در محدوده میدان نقش جهان

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند سه شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۴
انفجار کپسول گاز در محدوده میدان نقش جهان

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با اشاره به حادثه انفجار کپسول گاز در محدوده نقش جهان، از عدم وارد شدن خسارت به این میراث جهانی خبر داد.

مرکز اورژانس استان اصفهان از انفجار یک کپسول گاز در سرای مخلص میدان نقش‌جهان در ظهر روز دوشنبه بیستم بهمن ماه خبر داد. این حادثه که چهار مصدوم برجای گذاشت، در ساعت ۱۳ و چهار دقیقه به مرکز اورژانس تهران اطلاع داده شد.

ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در این رابطه اذعان داشت:

با توجه به پیگیری‌ها مطلع شدیم که این انفجار نه در سرای مخلص بلکه در حیاط سرای منجم رخ داده است.

طاهری در خصوص عدم خسارت تخریبی و آسیب به بنای تاریخی میدان، بازار یا واحدهای تجاری سرا ی منجم اطمینان داد و افزود:

متأسفانه چهار نفر مصدوم شده‌اند که آن‌ها نیز تحت درمان قرار دارند.

در تاریخ ۳۰ دی‌ماه سال جاری، محسن گلابی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان در مصاحبه‌ای از وجود خطرات در محدوده بازار بزرگ اصفهان خبر داده بود. وی با اشاره به برگزاری چندین جلسه با هدف ایمن‌سازی این بازار، بر لزوم مشارکت دستگاه‌های مختلف دستگاه‌های خدمات‌رسان برای افزایش ایمنی بازار بزرگ اصفهان تاکید کرد و افزود:

اداره کل میراث فرهنگی استان که متولی اصلی بازار بزرگ اصفهان است خواسته‌ایم نقاطی در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم در طول ۸ کیلومتر بازار، ۸ ایستگاه دایر کنیم و در شرایط اضطراری و زمانی که نمی‌توانیم وارد بازار شویم، بلافاصله نیروهای امدادی این ایستگاه‌ها را به محل حادثه اعزام کنیم.

محسن گلابی علاوه بر اشاره به نگرانی‌ها در خصوص عدم ایمنی بازار اصفهان، از استفاده کارگاه‌ها و تیمچه‌های اطراف بازار از کپسول‌های گاز و مواد شیمیایی ابراز نگرانی کرد و افزود:

در اطراف بازار نیز منازل مسکونی و قدیمی تغییر کاربری داده شده و به‌صورت انبارهایی درآمده‌اند که مملو از کالا است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با اشاره به عدم امکان عبور و مرور خودروهای آتش‌نشانی در معابر باریک محدوده بازار اصفهان، اذعان کرد:

همه این موارد باعث نگرانی ما می‌شود؛ چراکه اگر انباری با موادی که درجه اشتعال بالا دارد، در معبر قدیمی باریک در پشت بازار دچار حریق شود مشکلات فراوانی ایجاد می‌کند.

گلابی با تاکید بر اهمیت ایمنی بازار بزرگ اصفهان نسبت به اقدام استاندار، شهردار و دادستان اصفهان ابراز امیدواری کرد.

میدان نقش جهان یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان محسوب می‌شود که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. بر همین اساس، لزوم توجه همه دستگاه‌های متولی برای حفظ امنیت و حراست از این مکان تاریخی احساس می‌شود.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه