مقررات جدید بازدید از موزه ملی ایران در دوره پاندمی کرونا

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند یکشنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۲
مقررات جدید بازدید از موزه ملی ایران در دوره پاندمی کرونا

موزه ملی ایران در بازگشایی اخیر خود، پروتکل‌های ویژه بهداشتی را جهت بازدید از این موزه به‌منظور پیشگیری از کرونا اعمال می‌کند.

موزه ملی ایران ضمن بازگشایی موزه‌های ایران باستان، باستان‌شناسی و موزه هنر دوران اسلامی، از به‌روزرسانی مقررات و پروتکل ویژه بازدید در جریان بحران کرونا خبر داد. بازدید از سه بخش مذکور از موزه ملی ایران در فاصله ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۱۷ و در پنج نوبت امکان‌پذیر است. موزه در هر نوبت ۱۰ دقیقه تنفس خواهد داشت و بازدیدکننده‌ای را نخواهد پذیرفت.

در بازگشایی خرداد ماه، نارضایتی‌هایی نسبت به رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی توسط بازدیدکنندگان و عدم نظارت کافی توسط متصدیان وجود داشت. با این حال، موزه ملی ایران از علاقه‌مندان درخواست کرده است تا این‌بار با مسؤولیت اجتماعی بیشتری به موزه بروند و در پاسداری از میراث فرهنگی و جلوگیری از گسترش این بیماری همگام باشند. بر همین اساس، مقررات بازدید از موزه ملی ایران در دوران شیوع ویروس کرونا به شرح زیر اعلام شده است:

۱. بلیط‌ها دارای نوبت مشخص‌شده هستند و ترتیب نوبت بازدید (سانس) باید رعایت شود. در زمان شیوع کرونا تعیین وقت قبلی بلیط رایگان برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که از کارت­‌های دارای امتیاز بازدید رایگان استفاده می­‌کنند نیز ضروری است. ارائه کارت و مدرک معتبر برای بهره‌مندی از این امتیاز به بخش کنترل بلیط ضروری است.

۲. بازدیدها به‌صورت نوبتی است و بازدیدکننده صرفا در زمان مشخص‌شده اجازه بازدید دارد. بنابراین توصیه می‌شود با در نظر گرفتن دوری مسافت، شرایط جوی، ترافیک یا هر عامل دیگری وقت بازدید خود را بر اساس زمان اعلام‌شده تعیین و بلیط تهیه کنید. هرگونه تاخیر یا تعجیل پذیرفته نیست.

۳. در صورت تهیه بلیط از واحد فروش بلیط موزه، از ماسک و دستکش استفاده کنید. در هنگام ورود و درصورت ازدحام، فاصله ایمن خود را از نفرات جلویی حفظ کنید. تهیه بلیط با وجه نقد امکان‌پذیر نخواهد بود.

۴. برای پیشگیری از انتقال بیماری‌­های حاد تنفسی مانند (کرونا و آنفلوآنزا) سنجش درجه حرارت بدون تماس با کمک دستگاه تب­‌سنج از تمام بازدیدکنندگان، مراجعان و کارکنان در ورودی موزه ملی ایران صورت می‌­گیرد. بنابراین امکان ورود فرد با ثبت درجه حرارت بدن بالاتر از ۳۷٫۵ درجه سانتی‌گراد یا علائم مشکوک و غیرطبیعی مانند سرفه یا تنگی نفس به هیچ یک از فضاهای موزه وجود نخواهد داشت.

۵. بخش امانات موزه در شرایط حاضر دارای محدودیت است. در صورت امکان از به‌همراه آوردن وسایل اضافه خودداری کنید.

۶. بازدیدکنندگان موظفند در ورودی و درحضور مسؤول کنترل موزه نسبت به تعویض ماسک و دستکش خود اقدام و از ماسک و دستکش نو کنند.

۷. برای ورود به موزه، تمام بازدیدکنندگان موظف شده‌اند روکش کفش را در ورودی موزه بپوشند تا از ورود آلودگی‌های سطح خیابان به موزه جلوگیری شود.

۸. پس از پایان بازدید و خروج از موزه انداختن روکش پلاستیکی کفش در سطل مخصوص الزامی است و در صورت تمایل دستکش و ماسک یک‌بار مصرف را هم در سطل مخصوص بیندازید.

۹. حمل و استفاده از هرگونه مواد ضدعفونی‌کننده در موزه به‌منظور جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به آثار موزه ممنوع است.

۱۰. رعایت نکردن مقررات این پروتکل از سوی بازدیدکننده به معنی انصراف او از بازدید موزه است.

۱۱. مسیر بازدید برحسب فاصله اجتماعی و ضرورت­‌های مراقبت از آثار طراحی و اجرا شده است.

۱۲. در طول مسیر بازدید علائم راهنمایی نصب شده است. به آن‌ها دقت کرده و نسبت به رعایت آن‌ها اقدام کنید.

۱۳. مسیر بازدید یک‌­طرفه است و حرکت از یک نقطه آغاز می‌شود و در خروجی‌­ها پایان می‌­یابد، بنابراین هرگونه بازگشت در مسیر با هر توجیهی امکان‌­پذیر نخواهد بود.

۱۴. فاصله اجتماعی دو متری از سایر افراد را رعایت کنید.

۱۵. فاصله ۵۰ سانتی‌متری از ویترین‌­ها، پایه‌های نگهدارنده و موانع را رعایت کنید. یادآوری می­‌شود در شرایط حاضر با توجه به ضرورت رعایت فاصله اجتماعی و سلامت آثار، دسترسی به همه آثار یا اطلاعات آن‌ها در حین بازدید میسر نیست.

۱۶. هیچ‌یک از آثار، ویترین‌‌ها، پایه­‌های نگهدارنده، موانع و… را لمس نکنید.

۱۷. چنانچه بازدیدکنندگان فاصله اجتماعی مناسب را رعایت نکنند، موزه موظف به تذکر خواهد بود. در صورت رعایت نکردن، امکان ادامه بازدید برای ایشان میسر نخواهد بود.

۱۸. موزه در این روزها از پذیرش گروه‌های بیشتر از ۶ نفر معذور است. رزرو و ثبت‌نام گروه‌های بزرگ‌تر تا اطلاع ثانوی پذیرفته نخواهد شد.

۱۹. بازدید به‌صورت انفرادی، خانوادگی و گروه‌های کمتر از ۶ نفر تعریف شده است و موزه در بحران کرونا تا اطلاع ثانوی از پذیرش کودکان زیر ۶ سال معذور است.

۲۰. با توجه به لزوم کاهش ارتباطات رودررو در جریان بیماری کووید - ۱۹، راهنمایان موزه شما را در تمام طول مسیر بازدید همراهی نخواهند کرد و صرفا به پرسش‌های موردی پاسخگو خواهند بود.

۲۱. برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بروشور در دسترس قرار نمی‌­گیرد.

۲۲. کافه، رستوران در موزه تا اطلاع بعدی بسته است.

۲۳. فروشگاه موزه باز است و در این مکان تا اطلاع ثانوی کالاها را لمس نکنید و برای خرید از پول نقد استفاده نکنید. ماسک و دستکش برای خرید در فروشگاه موجود است.

۲۴. پس از استفاده از سرویس‌های بهداشتی دست‌های خود را طبق پروتکل‌های اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت به‌خوبی شست‌وشو داده و خشک کنید.

۲۵. برای اقامه نماز در نمازخانه موزه به‌همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی است. پس از اقامه نماز دست‌­ها را شسته یا ضدعفونی کنید. همچنین تا حد ممکن رعایت فاصله یک‌متری بین نمازگزاران در نمازهای فرادا توصیه می‌شود. پس از نماز از استراحت در نمازخانه خودداری کنید.

۲۶. قبل از ورود به موزه، دستورالعمل­‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد ملی مبارزه با کرونا و سازمان بهداشت جهانی را مطالعه کنید.

۲۷. بازدیدکنندگانی که برای پژوهش به موزه مراجعه می‌کنند لازم است تمام پروتکل‌های لازم را رعایت کنند.

۲۸. بلیط این موزه را به دو صورت حضوری و مجازی از طریق وب‌سایت موزه ملی ایران می‌توان تهیه کرد. بهای بلیط مجموعه موزه ملی ایران برای ایران ۱۰ هزار تومان و برای اتباع خارجی ۱۰۰ هزار تومان اعلام شده است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه