اولین کتاب از مجموعه «اهل ایرانم» منتشر شد

پوریا  محمدی پیوند
سه شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۴
اولین کتاب از مجموعه «اهل ایرانم» منتشر شد

اولین کتاب از مجموعه «اهل ایرانم» با عنوان «اهل کاشانم» برای معرفی مقاصد گردشگری ایران در سده نو منتشر شد.

گروهی از نویسندگان با همکاری فصلنامه میراث و گردشگری «گیلگمش»، کتاب «اهل کاشانم» را به‌عنوان اولین کتاب از مجموعه «اهل ایرانم» به رشته تحریر درآوردند. محوریت این کتاب معرفی مقاصد گردشگری ایران در سده نو است و برای نگارش آن، به تولید محتوای خلاق در آستانه پایان سده چهاردهم و آغاز سده پانزدهم هجری شمسی توجه شده‌ است.

کتاب «اهل کاشانم» که دستاورد پژوهش میدانی و کتابخانه‌ای تیم تولیدکننده محتوا در دوران همه‌گیری کرونا محسوب می‌شود، زیر نظر «آرش نورآقایی»، مدیر مسئول فصلنانه گیلگمش و در قالب بخشی از پژوهش «نوسده» در ۴۹۶ صفحه نگاشته شده است. نشر «اگر» مسئولیت چاپ این کتاب را بر عهده دارد و واقعیت‌افزوده کتاب، بازی و واقعیت‌افزوده بازی یکی از بخش‌های چهارگانه پروژه کتاب «اهل کاشانم» به شمار می‌رود.

در معرفی این کتاب آمده است:

شاید کاشان با تپه سیلک، باغ فین و خانه‌های تاریخی‌اش مشهور بود؛ ولی در عرصه گردشگری، تاکنون از خوراک کاشان صحبتی به میان نیامده بود. به همین دلیل در این کتاب علاوه بر گنجاندن محتوای فاخر برای معرفی میراث تاریخی ملموس و جاهای دیدنی کاشان، به‌صورت ویژه به بخش خوراک نیز پرداخته شده‌ است. در این بخش برای هر خوراک علاوه بر دستور طبخ، یک داستانک روایت و برای هر داستانک، تصویری درخورِ آیین بومی این خوراک خلق شده‌ است. همچنین نگاه ویژه به گردشگری فیلم (فیلم‌توریسم) در شهرستان کاشان موجب شد تا برای اولین بار در ایران و شاید در جهان، به مکان و لوکیشن فیلم‌ها و تئاترها در یک کتاب راهنمای گردشگری فرهنگی پرداخته شود.

در این کتاب پس از شرح ۱۰ دلیل برای دوست‌داشتن کاشان، از جغرافیا و پیشینه تاریخی این «کی‌آشیان» سخن گفته شده است، قصه آغازین زندگی کاشی‌ها در «یکی بود یکی نبود» نیز خوانده می‌شود، نمونه‌های فاخر «کاشانه» در ایران نیز واکاوی شده است، «چهل‌حصاران» به مثابه قلعه، دروازه، مسجد، آب‌انبار و ... مورد توجه قرار گرفته و مسیرهایی برای گردشگری پیاده پیشنهاد شده است، «بهشت ایرانی» با عناصری چون باغ، بازار، حمام و ... برای خواننده تصویر شده اشت، «گنجینه»ای از هنر کاشان شامل نساجی، قالی‌بافی، ‌سفالگری و کاشی‌سازی گشوده شده است، نیاسر این «دیده‌بان ساسانی» و بَرزُک همان «بستان کوهستان» کاشان معرفی شده‌اند و شما با حضور در قمصر در «کار گلاب و گل» همراه خواهید شد. در «ناشتاشام» پای سفره کاشان از شما مهمان‌نوازی خواهد شد، «برخی از مشاهیر و بزرگان کاشان» را می‌شناسید، با «لهجه کاشانی» آشنا می‌شوید و با اطلاع از «برخی از جشن‌ها، مراسم و آداب کاشان» و «راهنمای تدوین برنامه و اطلاعات سفر به کاشان» اوقات خوشی برای زیارت و سیاحت این شهرستان رقم خواهید زد.

تولید عکس‌های فاخر، تصویرسازی‌های خلاق و اینفوگرافی‌های شایسته برای نمایش جذابیت‌های شهرستان کاشان از جمله ویژگی‌هایی است که در این کتاب توسط امکان واقعیت افزوده (AR) کامل می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای خرید آنلاین کتاب «اهل کاشانم» از سراسر ایران به وب‌سایت مجله گیلگمش مراجعه کنند.

منبع ایسنا

دیدگاه