آیا پیاده روی اربعین ۹۹ برگزار می‌شود؟

سعیده خلیلی‌صفا
شنبه، ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۰
آیا پیاده روی اربعین ۹۹ برگزار می‌شود؟

طبق اعلام رسمی مقام‌های دو کشور ایران و عراق، راهپیمایی اربعین ۹۹ به‌دلیل شیوع گسترده پاندمی کرونا برگزار نمی‌شود.

طبق اعلام رسمی دولت مرکزی عراق، به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا این کشور برای پذیرش زئران در ایام اربعین با توجه به شرایط کرونا و تبعات احتمالی آن آمادگی استقبال و پذیرایی از زائران را ندارد و به‌هیچ عنوان زائر خارجی نمی‌پذیرد. در این راستا، دولت عراق در ماه محرم اقدام به قرنطینه شهرهای کربلا و نجف کرد. پیش‌تر نیز دولت ایران و عراق در اقدامی مشترک از اسفند ۱۳۹۸ مرزهای زمینی و هوایی مشترک خود را مسدود کرده بودند.

طبق اعلام مقامات رسمی ایران و عراق، مرزها بسته است و پیاده روی اربعین ۹۹ برگزار نمی‌شود

همچنین، رئیس جمهوری نیز صراحتا اعلام کرده است که امسال مراسمی با عنوان راهپیمایی اربعین در خاک عراق و پیاده روی جاماندگان اربعین در داخل ایران برگزار نخواهد شد. حسین ذوالفقاری، رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی نیز بر این موضوع تاکید کرده است که:

اهمیت سلامت زائران موجب شده که تاکنون مجوزی برای حضور زائران ایرانی در اربعین صادر نشود و فقط مسئله سلامت زائران مدنظر است و هیچ مسئله سیاسی دیگری در میان نیست. 

طبق گفته‌های رئیس ستاد مرکزی اربعین فراخوان‌هایی که به عنوان ثبت‌نام کاروانی منتشر می‌شود، فاقد اعتبار است و رسمیت ندارد. چون حرکت زائران به سمت مرزها و ورود به عراق ممنوع است، موکب‌ها در دو سوی مرز مستقر نشده‌اند و هیچ امکاناتی در دو سوی مرز برای زائران وجود ندارد.

طبق گفته ذوالفقاری افرادی که به مرزها می‌ر‌وند هم برای خودشان مشکل ایجاد می‌کنند و هم نیروهای انتظامی و امنیتی مجبور به برخورد با آن‌ها می‌شوند، زیرا نیروهای عراقی نیز اجازه ورود به هیچ یک از زائران را نمی‌دهند. 

در این راستا، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز از توقف کلیه پروازهای ایرلاین‌های ایران به عراق تا روز اربعین خبر داده است.

به‌روزرسانی مورخه ۱۳۹۹/۰۷/۱۳

طبق اعلام سرهنگ محمدرضا آمویی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه، مرز خسروی در کنار مرزهای استان‌های ایلام و خوزستان بسته است و هیچ ترددی به سمت عراق انجام نخواهد شد. وی از مسافران درخواست کرد تا تقاضای سفر به عتبات عالیات برای شرکت در مراسم اربعین را نداشته باشند. 

معاون اجتماعی پلیس کرمانشاه همچنین با اشاره به استقرار ایستگاه‌های بازرسی در شهرستان قصرشیرین، گفت:

نیروهای پلیس مستقر در این ایستگاه‌ها از حضور افراد در مرز جلوگیری و زائران چه به صورت انفرادی و چه کاروانی امکان حضور در پایانه خسروی را نخواهند داشت.

وی در عین حال از همکاری خوب مردم با ستاد ملی مقابله با کرونا و ماموران انتظامی قدردانی کرد و گفت:

در روزهای گذشته افراد و کاروان‌هایی بودند که قصد حضور در مرز را داشتند، اما پس از شنیدن صحبت‌های ماموران پلیس و اطلاع از مصوبه ستاد از ادامه حضور انصراف داده و به مقصد خود بازگشتند.

دیدگاه